Existuje miesto na Zemi, kde by dinosaury prežili dodnes? Odpoveď ťa prekvapí
Paleontológovia vysvetľujú, aké sú šance, že niektoré dinosaury dokázali prežiť do dnešného dňa.
Dinosaury vymreli pred približne 66-miliónmi rokov, keď do Zeme narazil masívny asteroid. Existuje ale šanca, že niektoré dinosaury dokázali prežiť dodnes a ukrývajú sa v odľahlej časti planéty? Na túto otázku hľadá odpoveď portál The Conversation.
Predstaviť si ostrov s dinosaurami, ako sme to mohli vidieť v kultovom filme Jurský park, je mimoriadne fascinujúca myšlienka. Momentálne ale neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by nám naznačovali, že dinosaury dokázali prežiť katastrofu, ktorú predstavoval asteroid Chixulub.
Paleontológovia strávili veľa rokov výskumom dinosaurov, no zatiaľ sa neobjavil jediný dôkaz, ktorý by naznačoval, že tieto obrie monštrá žijú aj dnes. Všetky objavy boli len v podobe miliónov rokov starých fosílií.
Asteroid Chixulub mal priemer približne 10-km a jeho náraz bol tak obrovský, že do vzduchu vyniesol obrovské množstvo prachu a roztavenej horniny. Veľa kusov roztavenej horniny spadlo späť na Zem, čo spôsobilo obrovské lesné požiare takmer všade. Popri tom sa v atmosfére vytvorila hrubá vrstva prachu, ktorá zablokovala väčšinu slnečného svetla. To viedlo k prudkým poklesom teplôt po celom svete.
Zem sa po náraze asteroidu stala chladným nehostinným miestom po dobu mnohých rokov, dokonca až storočí. Nedostatok slnečného svetla spôsobil vyhynutie mnohých druhov rastlín, čo znamenalo nedostatok potravy pre veľké bylinožravé dinosaury, ako napríklad Triceratopsa. Keď nemali bylinožravce čo jesť, postupne vymierali aj ony, čo zas spôsobilo, že bez potravy ostali aj veľké predátory, napríklad legendárny Tyrannosaurus rex.
Neprehliadni
Dinosaury sa nedokázali tak prudkým a silným zmenám prispôsobiť, no to neznamenalo koniec všetkého života na Zemi. Malé živočíchy, napríklad cicavce, jaštery a korytnačky, sa dokázali skryť vo svojich norách a najhoršie prečkať. Následne mali k dispozícii niekoľko rôznych druhov potravy. Katastrofu dokázali prežiť aj vtáky, ktoré považujeme za prežívajúcich potomkov dinosaurov.
Prežívajúce dinosaury
Teoreticky môžeme povedať, že dinosaury katastrofu prežili a dnes ich vidíme lietať po oblohe kade-tade, no nie je to úplne presné. V 19. storočí si výskumníci všimli, že kostry moderných vtákov a fosílií dinosaurov sa v mnohých smeroch podobajú, obzvlášť v nohách a chodidlách. Výskumníci vtedy ale verili, že vtáky a dinosaury boli príliš rozdielne tvory na to, aby boli úzko príbuzné.
Na základe ďalších výskumov sa ale ukázalo, že vtáky sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinuli z drobných dravých “vtákoidných” dinosaurov. Za posledné tri dekády sa objavilo veľa ďalších fosílií týchto dinosaurích vtákov, pochádzajúcich z obdobia jura a krieda. Výskumníci sa dnes zhodujú na tom, že veľké množstvo dinosaurov, ak nie všetky, mali vysokú telesnú teplotu, podobne ako vtáky a cicavce dnes. V teple ich udržiavalo perie.
Vtákoidné dinosaury neprežili katastrofu, no už v období pred 66-miliónmi rokov existovali prvé vtáky, ktorým sa katastrofu podarilo prežiť. Tieto vtáky sa vyvinuli do vtákov, ktoré nám lietajú po oblohe dnes.
Nebol to len Chixulub
Nové výskumy začali naznačovať, že 10 km široký asteroid Chixulub nebol tým jediným, čo spečatilo osud dinosaurov. Podľa týchto výskumov prispela k ich vyhynutiu aj intenzívna vulkanická činnosť. Tieto štúdie sa zamerali na oblasť Dekkánskych trapov, ktorá sa nachádza v západnej Indii a vznikla prostredníctvom roztavenej lávy. V rámci výskumu vedci odobrali vzorky z týchto regiónov a následne sa pokúsili odhadnúť, koľko síry a fluóru sa počas masívnych sopečných erupcií dostalo do atmosféry.
Predpokladá sa, že tieto erupcie sa objavili 200-tisíc rokov pred vyhynutím dinosaurov. Autori štúdie odhadli, že uvoľnenie síry do atmosféry mohlo spôsobiť rapídny pokles teplôt po celom svete. Také niečo vedci označujú ako sopečná zima. Viac o tejto smrtiacej sopečnej činnosti môžeš čítať v tomto článku.
Komentáre