Aké bezpečné sú naozaj očkovania proti COVID-19? Nová štúdia priniesla definitívnu odpoveď
Nová štúdia sa do hĺbky pozrela na bezpečnosť rôznych COVID-19 vakcín. Toto sú výsledky.
Pandémia COVID-19 zasiahla svet ako blesk a do dnešného dňa nakazila globálne približne 700-miliónov ľudí a viedla k 7-miliónom úmrtí.
Svetové vlády a vedecké inštitúcie vďaka doteraz nevídanej spolupráci dokázali vytvoriť niekoľko vakcín proti tomuto ochoreniu. Predpokladá sa, že práve vďaka týmto vakcínam sme dokázali zachrániť viac ako 14-miliónov životov.
Určite viete, že okolo vakcín sa strhla veľká diskusia a objavila sa aj nejedna konšpiračná teória. Výskumy skutočne dokázali, že minimálne množstvo očkovaných skutočne môže pocítiť komplikácie so srdcovocievnym systémom následkom očkovania, no tieto vedľajšie účinky sú naozaj mimoriadne vzácne.
V rámci novej štúdie výskumníci skúmali, ako bezpečné vakcíny proti COVID-19 skutočne sú, informuje portál News Medical. Na to využili zdravotné dáta viac ako 45-miliónov anglických obyvateľov, ktoré zbierali od decembra 2020 do januára 2022. Cieľom tohto výskumu bolo kvantitatívne vyhodnotiť asociácie medzi prvou, druhou a booster dávkou mRNA a iných vakcín proti COVID-19 a či spôsobujú kardiovaskulárne udalosti alebo trombózu.
Ukázalo sa, že približne 82% ľudí boli po prvýkrát zaočkovaní ChAdOx1, BNT-162b2 alebo mRNA1273 vakcínou. Ďalšie dávky ale dostávali v priemere starší ľudia iného etnika ako bieleho, ktorí mali väčšiu pravdepodobnosť rakoviny, prešli si už ochorením COVID-19 a brali lieky na zníženie lipidov alebo krvného tlaku.
Neprehliadnite
Riziko rôznych ochorení po očkovaní
Autori štúdie zistili, že po prvej, druhej a booster dávke vakcíny proti COVID-19 bolo riziko srdcovocievnych udalostí alebo trombózy rovnaké alebo nižšie v porovnaní s ľuďmi, ktorí korešpondujúcu dávku nedostali. Nižšie riziko výskumníci pozorovali po druhej a booster dávke, než po prvej dávke.
Výskum ale ukázal, že po prvej dávke ChAdOx1 vakcíny bolo riziko trombózy intrakraniálneho venózneho systému vyššie. Po druhej dávke však výskumníci nepozorovali zvýšené riziko v prípade akejkoľvek značky vakcíny. Rovnako výskumníci pozorovali aj vyššie riziko Trombocytopénie po prvej dávke zmienenej vakcíny, no po druhej dávke pozorovali normálne riziko.
Pre všetky značky vakcíny a po všetkých dávkach vedci pozorovali znížené riziko mezenterického trombusu a intracerebrálneho krvácania. Po prvej a druhej dávke BNT162b2 vakcíny a po niektorých booster vakcínach objavili vyšší výskyt myokarditídy. V opačných prípadoch bol výskyt myokarditídy po vakcinácii nižší alebo rovnaký, než pred očkovaním alebo bez očkovania.
V závere štúdie výskumníci tvrdia, že ich výskum potvrdil kardiovaskulárnu bezpečnosť vakcín proti ochoreniu COVID-19. Hoci objavili potenciálne vyššie riziko vzácnych srdcovocievnych komplikácií, toto riziko mimoriadne vzácnych ochorení je prevážené nižším rizikom bežnejších srdcovocievnych ochorení. Výskumníci zároveň nepozorovali nové kardiovaskulárne komplikácie.
Autori štúdie veria, že zistenia tohto výskumu pomôžu k širšiemu prijatiu budúcich očkovacích programov proti COVID-19.
Škodlivosť COVID-19 vakcín
Počas pandémie sme sa stretli s rôznymi konšpiráciami ohľadom vakcín proti koronavírusu. Internetom častokrát leteli konšpirácie o tom, že spolu s vakcínou dostaneš do tela čip, ktorým ťa budú ovládať. Iné konšpirácie zas hovorili o tom, že po vakcíne sa ti zdravie práveže zhorší.
Nová štúdia dokázala, že hoci v niektorých vzácnych prípadoch je riziko srdcovocievnych udalostí vyššie, celkovo sú vakcíny proti COVID-19 bezpečné. Ak by to ale bolo málo, do pozornosti dávame aj kuriózny prípad človeka, ktorý sa proti covidu nechal zaočkovať 217-krát.
Niektorí vedci predpokladali, že ak telo neustále prijíma veľké množstvo očkovacích látok, imunitný systém si na ne zvykne. V praxi to znamená, že sa sám o sebe stáva menej efektívnym voči chorobe. V rámci novej štúdie vedci mali šancu preskúmať prípad muža, ktorý dostal viac ako 200 očkovaní proti covidu. Autori štúdie dokázali túto teóriu vyvrátiť a konštatujú, že aspoň v jeho prípade je imunitný systém plne funkčný. Niektoré imunitné bunky a protilátky boli dokonca v jeho tele prítomné vo vyšších koncentráciách.
Znamená to, že sa tento človek stal nie len odolnejší voči chorobe, no zatiaľ sa teší plnému zdraviu.
Komentáre