BezpečnosťSpravodajstvo

Čo vám hrozí, keď zodvihnete podvodný hovor? Tomuto sa vyhnite a nemusíte panikáriť

Každý z nás už dostal spamový hovor. Hrozí nám niečo už len tým, že tento hovor zodvihneme?

Väčšina z nás dostala aspoň raz v živote podvodný či spamový telefonát. Ide o podvodníkov, ktorí sa snažia pod stovkou rôznych zámienok získať vaše citlivé informácie, ktoré zneužijú na podvody.  

Tieto spamové hovory môžu predstavovať riziko, no veríme, že vás podobné telefonáty oklamať nedokážu. Čo však väčšina z nás urobí je to, že takýto hovor zdvihne. Niektorí majú pravidlo, že neznáme čísla nedvíhajú, no nikdy neviete, kto vás môže kontaktovať. Väčšinou sa rozprávame s bankou, telemarketérmi a podvodníkmi, no zákon schválnosti káže, že ak nedvíhate neznáme čísla, niekto z vašich blízkych sa vás pokúsi kontaktovať z iného telefónu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Chceme tým povedať, že hoci je nedvíhanie neznámych čísel najbezpečnejšou taktikou, v praxi sa to len ťažko dodržiava. Podvodný hovor teda zodvihneme, hoci naňho nenaletíme. Čo sa ale deje potom?  

Spamové hovory sa dajú odhaliť mimoriadne jednoducho. Dnes smartfóny ponúkajú možnosť zapnúť si ochranu, ktorá vás pred podobnými telefonátmi varuje. Keď vám podvodníci zavolajú, na obrazovke uvidíte, že ide pravdepodobne o spamové číslo. Podvodníci sa však dajú odhaliť aj tak, že vám bezdôvodne volá číslo zo zahraničia, informuje portál Keeper Security.

Po zodvihnutí hovoru sa najčastejšie ozve robotický hlas alebo predom nahratá správa. Ďalším signálom môže byť to, že na druhej strane počujete angličtinu alebo iný cudzí jazyk. Ak na hovor reagujete, následne vás druhá strana prepojí ku skutočnému podvodníkovi. Ten vám povie buď o podozrivo výhodnej ponuke, alebo použije iný príbeh. Cieľom je vyvolať pocit, že na rozhodnutie nemáte veľa času. Popri tom môže podvodník od vás chcieť osobné informácie alebo žiadajú o platby či platobné údaje z karty.  

Čo sa stane, keď zodvihneme spamový hovor?  

Mnohí ľudia rozpoznajú podvodníka v momente, keď po nich chce peniaze alebo osobné informácie. Hovor skladajú, čím sa úspešne vyhli podvodu, no sú naozaj v bezpečí? Zodvihnutie spamového hovoru nepredstavuje žiadne priame riziko. Podvodníci majú množstvo spôsobov, ako sa dostať aj k vášmu číslu.  

Niekedy sa vaše číslo dá zistiť z internetu, ak ste ho napríklad zadali do Facebooku. Inokedy sa k podvodníkom dostane cez obchod z číslami, ktorý robia aj mobilní operátori. Poslednou možnosťou je hackerský útok. Hackeri mohli napadnúť službu, v ktorej ste mali založený účet. Dostali sa k dátam tisícov užívateľov, vrátane ich telefónnych čísel.

Je jedno ako sa podvodníci dostali k vášmu číslu. Keď robia podvody, naraz vykonávajú aj tisíce telefonátov. Podvodníci totiž majú zoznam čísel, no nemôžu vedieť, ktoré z nich je aktívne a ktoré nie.  

Ak teda zodvihnete spamový hovor, práve ste podvodníkom dali vedieť, že vaše číslo je skutočné a na druhej strane linky sa nachádza reálna osoba. Priamo vám skutočne nič nehrozí, no od tohto momentu sa môže stať, že vás budú podvodníci vytáčať častejšie, či už v priamom zmysle slova alebo metaforicky.  

Reálne riziko prijatia spamového hovoru je to, že v budúcnosti by na vás mohli skúsiť sofistikovanejší podvod, ktorý nerozpoznáte a stanete sa jeho obeťou. Zároveň musíme upozorniť na podvody, ktoré sa už pomaly ale isto začínajú objavovať vo svete a to aj u nás. Ak sa budete s podvodníkmi rozprávať dlho, existuje riziko, že váš hovor bude nahrávaný. Z nahrávky vášho hlasu môžu vytvoriť deepfake, ktorým oklamú napríklad hlasové zabezpečenie banky. 

Aby sme to zhrnuli, samotným zodvihnutím spamového hovoru riskujete len to, že vám podvodníci budú volať častejšie. Akonáhle spoznáte, že ide o podvod, okamžite ho zrušte. Dnes už je rizikom aj to, ak si budete chcieť z podvodníka “vystreliť” a ostanete na linke rozprávať sa s ním. Dôvodom je, že existuje podvod s klonovaním hlasu a na to, aby ho dokázali naklonovať, tak potrebujú mať krátky záznam s vašim hlasom. Preto vám odporúčame, aby ste hovor hneď, ako zistíte, že je podvod, zrušili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close