Čo je to virtuálna RAM pamäť vo vašom Androide a mali by ste ju používať?

Virtuálna RAM pamäť vám môže pomôcť zlepšiť výkon vášho zariadenia, nie ale vždy to platí.

RAM pamat
Zdroj: Vosveteit.sk

Je možné, že ste sa s pojmom virtuálna RAM pamäť ešte nikdy nestretli. Určite nie ste jediný, nezúfajte ale, všetko potrebné sa dozviete nižšie.

Pamäť s náhodným prístupom, známa pod skratkou RAM, je neoddeliteľnou súčasťou hardvéru každého počítača a mobilného zariadenia. RAM slúži ako dočasné úložisko, ktoré uchováva dáta o aktuálnych úlohách a aplikáciách, ktoré používatelia v danom momente využívajú.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

To, čo by ste mali vedieť, je to, že nedostatočná kapacita alebo zlé zaobchádzanie s touto pamäťou môže viesť k spomaleniu systému. Procesor s ňou môže komunikovať priamo, a pridávanie alebo načítavanie dát z nej sa zdá byť okamžité, je nesmierne rýchla. Všetky operačné systémy vrátane Androidu majú spôsob, ako spravovať využitie RAM.

RAM pamat Android smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk, pngwing.com

Časť z nej musí byť vyhradená pre veci ako povedzme video pamäť, takže ak váš telefón má 8 GB RAM, reálne využiteľných je asi 6,5 GB. Táto časť sa používa na načítanie aplikácií a ich dát, s ktorými je potrebné aktuálne pracovať. Treba podotknúť, že aplikácie nahrané vo vašom zariadení nie sú nainštalované v RAM, ale načítavajú sa tam pri otvorení, vysvetľujú experti z portálu androidcentral.com.

Používať virtuálnu RAM alebo nie?

Myšlienka vytvoriť veľký vyhradený priestor na výmenu dát na vašom úložisku je dobrá. Umožňuje to rýchlejšie načítanie viacerých aplikácií. Po vyriešení technických detailov to naozaj funguje ako skutočná fyzická RAM (hoci s viacerými limitmi).

Pre výrobcov telefónov je to spôsob, ako ušetriť peniaze a zároveň sľubovať vyšší výkon. Virtuálna RAM môže byť užitočná v situáciách, keď používate veľa aplikácií súčasne alebo aplikácie s vysokou pamäťovou náročnosťou. Nie ale vždy je to tá najlepšia voľba.

aplikacie na pozadi spotreba RAM
Zdroj: Vosveteit.sk

Telefóny s virtuálnou RAM, najmä tie dostupnejšie, používajú eMMC úložisko. Tento typ úložiska je známy svojou pomalosťou a nie je vhodný ako výmenná jednotka. Teda, aby sa do nej ukladali dáta z práve bežiacich aplikácií a smartfón s nimi pracoval. Čítanie dát z eMMC nie je rýchlejšie v porovnaní s čítaním dát z RAM pamäte a rovnako ani prenos dát nie je dostatočne rýchly pre aplikácie, ktoré očakávajú dáta v určitom čase. Výsledkom je, že keď „preťažíte“ smartfón nejakými úlohami, tak bude reagovať pomalšie. Na druhej strane, novšie generácie úložísk ako napr. UFS 3.0 a novšie (Universal Flash Storage) sú rýchlejšie a poskytujú lepší výkon pre virtuálnu RAM.

„Fyzická RAM je rýchlejšia a efektívnejšia ako virtuálna RAM. Zatiaľ čo virtuálna RAM môže do určitej miery zvýšiť výkon zariadenia, nemôže plne nahradiť fyzickú RAM.“

Prečo nepoužívať virtuálnu RAM?

Používanie virtuálnej RAM na smartfónoch môže výrazne skrátiť životnosť ich úložiska. Tento typ pamäte má životnosť medzi  3 000 a 10 000 cyklami. To znamená, že môžete zapísať alebo prečítať dáta z úložného bloku asi 3 000-krát, kým začne degradovať, a do 10 000 cyklov sa očakáva, že blok úplne zlyhá. V skratke používaním virtuálnej RAM teda opotrebujete úložisko svojho telefónu oveľa skôr, ako keby ste túto funkciu nepoužívali.

Taktiež treba povedať, že nie všetko, čo sa blyští, je aj zlato. Virtuálna RAM využíva úložisko, ktoré je podstatne pomalšie než fyzická RAM, čo môže viesť k spomaleniu celkového výkonu zariadenia. Väčšina lacnejších smartfónov používa eMMC úložisko, ktoré má nižšiu rýchlosť prenosu dát, čo ešte viac zhoršuje výkon pri používaní virtuálnej RAM. Taktiež treba povedať, že časté zapisovanie a čítanie z úložiska môže zvýšiť riziko vzniku dátových chýb, čo môže viesť k nestabilite systému a strate dát.

Buďme však úprimní, nemôžeme očakávať taký istý výkon u lacného smartfónu, ako aj u toho drahšieho. Ak chcete ušetriť, potrebujete akceptovať fakt, že možno budete čakať o sekundu či dve viac pri otváraní aplikácii, ak máte lacnejší mobil. Ak vám nevadí si priplatiť a kúpiť drahší smartfón, tak dostanete aj lepší výkon. Je to však na vás, každý máme svoju preferenciu, podľa ktorej sa riadime.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre