Z mrakodrapov by sa mohli stať gravitačné batérie. Budú slúžiť ako „sklad“ pre elektrickú energiu

Spoločnosť Energy Vault predstavuje jedinečný koncept batérie, ktorá by nám mohla pomôcť zbaviť sa závislosti na fosílnych palivách.

bateria v mrakodrape
Zdroj: Sean Pollock a Roberto Sorin z Unsplash, koláž Vosveteit.sk

Líder vo sfére obnoviteľnej energie, spoločnosť Energy Vault, oznámila plány pre rozšírenie projektu “gravitačnej batérie” prvého energetického úložiska svojho druhu.  

V rámci tohto cieľa spoločnosť uzatvorila partnerstvo so spoločnosťou Skidmore, Owings and Merrill (SOM), ktorá má za sebou niekoľko slávnych architektonických projektov vrátane mrakodrapu Burj Khalifa, Willis Tower a iných. Spoločnosť SOM v rámci spolupráce navrhne novú generáciu fixných rámov a skladateľných štruktúr pre gravitačnú batériu. Zároveň tento systém zakomponuje do mrakodrapov v rôznych kútoch sveta.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Gravitačná batéria sa nazýva G-VAULT a ide o jedinečný systém pre uskladnenie energie. Zakladá sa na overených princípoch uskladnenia energie, modernom inžinierstve a umelej inteligencii spolu s revolučnými materiálmi. Všetky tieto faktory pomáhajú systému G-VAULT ukladať energiu aj dlhodobo.  

Doteraz sa systém G-VAULT používal len s platformov EVx, ktorá sa testovala vo Švajčiarsku. Táto platforma sa vyznačuje mimoriadnou škálovateľnosťou a modulárnou architektúrov. Vo väčších merítkach dokáže uskladniť niekoľko Gigawatt hodín energie. 

“Teší nás, že sme začali exkluzívne globálne partnerstvo so spoločnosťou Skidmore, Owings and Merrill, ktorá postavila niekoľko najznámejších stavieb na svete. Naše strategické partnerstvo sa sústredí na udržateľnú budúcnosť,” vyjadrila sa spoločnosť Energy Vault.  

G-VAULT je rodina produktov, ktorá pod sebou ukrýva niekoľko podtypov gravitačných batérií. Ide o už spomínanú platformu EVx a Ďalšie platformy EVu, EVc, EVy a EV0. Tento systém funguje na základe mechanického procesu. Gravitačná batéria dvíha alebo znižuje kompozitné bloky alebo vodu. Cez tento proces buď ukladá alebo vydáva elektrickú energiu. Výsledkom je podľa spoločnosti séria nízkonákladových infraštruktúrnych prvkov, ktoré vydržia aj viac ako 35 rokov bez akejkoľvek degradácie.  

Zelenšia budúcnosť

Uprostred globálneho otepľovania svet hľadá spôsoby, ako prejsť na obnoviteľné zdroje energie. V tomto smere však čelíme jednému veľkému problému. Veterné a solárne elektrárne nedokážu vyrobiť dostatok energie neustále. Na základe poveternostných podmienok alebo počasia vytvoria jeden deň viac energie, inokedy menej. Momentálne neexistujú efektívne spôsoby, ako vyrobenú energiu uskladniť na neskoršie použitie vo veľkom.  

G-VAULT môže predstavovať jedno riešenie, no na zaujímavom koncepte pracuje aj spoločnosť Polar Night Energy. Piesková batéria funguje tak, že keď veterné turbíny a solárne panely vyprodukujú elektrinu, tá sa uloží vo forme tepla do pieskovej batérie na neskoršie použitie. Piesok uchováva energiu pri teplotách okolo 500 stupňov Celzia. Následne sa táto energia používa na vyhrievanie domov alebo iných budov.  

G-VAULT môže predstavovať projekt, ktorý nám pomôže rýchlejšie prejsť na obnoviteľné zdroje energie a zabezpečiť si tak zelenšiu budúcnosť. S najväčšou pravdepodobnosťou si však počkáme ešte pár rokov, kým uvidíme nejaké výrazné výsledky projektu. Zatiaľ ale ide o mimoriadne zaujímavý projekt. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre