Okuliare s nočným videním môžu byť čoskoro dostupné pre každého a nielen pre vojakov
Vedci v rámci novej práce vytvorili špeciálnu vrstvu, ktorá by sa dala prilepiť na okuliare a poskytovala by nositeľovi nočné videnie.
Nočné videnie používajú hlavne vojaci, no môžu ho vlastniť aj vášniví poľovníci. Ide o pomerne veľké zariadenie, ktoré, ako už aj jeho názov napovedá, pomáha ľuďom lepšie vidieť v noci.
Táto technológia nie je určená bežným ľuďom, jednak pre jej vysokú cenu, no aj pre nepraktickosť okuliarov pre nočné videnie. Výskumníci z Transformative Meta-Optical Systems ale chcú priniesť nočné videnie aj pre bežných ľudí a v rámci novej práce sa im podarilo urobiť obrovský krok vpred.
Vedci vytvorili infračervený filter, ktorý je tenší ako potravinárska fólia. Tento filter by sme si mohli pripevniť na bežné okuliare a vďaka tomu získali možnosť vidieť infračervené a viditeľné svetlo súčasne. Autori výskumu vysvetľujú, že miniaturizácia nočného videnia by mohla otvoriť cestu k adaptácii tejto technológie po celom svete. Namiesto veľkých a nemotorných okuliarov by nové filtre vážili menej ako gram.
Lenže ako by táto technológia pomohla bežnému človeku? Možných aplikácií je niekoľko, napríklad bezpečnejšie šoférovanie počas noci, bezpečnejšia cesta domov v noci alebo jednoduchšia práca v zle osvetlených podmienkach.
Ako vedci vysvetľujú, tradičné nočné videnie funguje tak, že fotóny prejdú cez šošovku a stretávajú sa s fotokatódou. Tá fotóny premieňa na elektróny. Elektróny následne prechádzajú cez vrstvu, ktorá znásobí ich počet. Ďalej prechádzajú cez fosforovú obrazovku, aby sa premenili späť na fotóny. Do oka nositeľa sa dostáva jasnejší obraz.
Neprehliadni
Budúcnosť extrémnej miniaturizácie
Už na začiatku sme písali, že kvalitné nočné videnie má veľkú váhu a veľkosť. Za ďalší nedostatok môžeme považovať blokovanie viditeľného svetla. Nová technológia vyžaduje menej komponentov, čím výrazne znižuje emisie, ktoré vzniknú pri výrobe jednotlivých častí.
Výskumníci v štúdii vylepšili svoju vlastnú technológiu. Práca po prvýkrát demonštruje konverziu vo vysokom rozlíšení z infračervenej vlnovej dĺžky 1550 nm do viditeľného spektra 550 nm.
“Výsledky našej štúdie poukazujú na nové možnosti pre monitorovanie, autonómnu navigáciu a biologické zobrazovanie, okrem iného. Zníženie hmotnosti, veľkosti a energie potrebnej pre nočné videnie je príkladom toho, čo metaoptika dokáže. Zároveň to predstavuje pohľad na budúcnosť extrémnej miniaturizácie,” vysvetľuje hlavný vyšetrovateľ, Dragomir Neshev.
Lacné nočné videnie na bežných okuliaroch určite mnohí ocenia, no výskumníci majú pred sebou ešte kus práce. Vytvorenie tenkého filtra je len prvým krokom. Momentálne vedci preskúmajú možnosti, ako by mohli túto technológiu ešte viac vylepšiť. Na prvý komerčne dostupný produkt si s najväčšou pravdepodobnosťou počkáme ešte niekoľko rokov. Nateraz teda nočné videnie stále ostáva technológiou pre vojakov alebo poľovníkov, no zaujíma nás váš názor. Vedeli by ste využiť nočné videnie, ktoré by sa zmestilo na bežné okuliare? Podeľte sa s nami v komentároch.
Komentáre