6 chýb, ktoré robíme na sociálnych sieťach. Vyhnite sa im, ak vám záleží na vašom súkromí

Pozrite sa na časté chyby, ktoré robíme na sociálnych sieťach, a ktorým sa je lepšie vyhnúť, ak si chceme chrániť súkromie.

Facebook zbieranie dat
Zdroj: iakovenko123 / depositphotos.com

Sociálne siete sú každodennou súčasťou našich životov. Sledujeme na nich náš obľúbený obsah a trávime tam čoraz viac času. Až môžeme nadobudnúť pocit bezpečia, v realite to však tak nie je. Sociálne siete nemusia byť najbezpečnejšie miesto, aj čo sa týka súkromia. Experti z portálu makeofuse.com zostavili rebríček rád, ktorými by ste sa mali riadiť, ak si chcete čo najviac chrániť vaše súkromie. 

Na čo si je potrebné dať pozor

Nedávajte aplikáciám prístup k vašim sociálnym sieťam

Aplikácie niekedy žiadajú prístup k vášmu účtu a tak vedia získať povolenie na prezeranie vašich fotografií, chatov a ďalších údajov. Využívanie možnosti prihlásenia prostredníctvom sociálnych sietí, tiež nie je bez rizika. Aj keď sa to zdá neškodné, umožňujete týmto aplikáciám prístup k vašim informáciám na sociálnych sieťach, s ktorými môžu stránky ďalej pracovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
ake aplikacie pristupuju k facebook uctu_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Máte nastavený váš profil ako verejný

Keď je váš profil nastavený ako verejný, ktokoľvek k nemu môže pristupovať, to rozhodne bezpečné nie je. Veľmi často sa vieme stretnúť s tým, že napríklad niekto pridá rôzne príspevky z dovolenky, na ktorej aktuálne je. V tomto prípade hrozí, že sa k informácii, že je konkrétna osoba práve na dovolenke, dostane niekto, kto to využije a napríklad mu vykradne byt či dom.

Facebook stalker fotografie
Zdroj: Golden Dayz / Shutterstock.com, Vosveteit.sk

Nezdieľajte svoje osobné údaje

Aj keď máte profil nastavený na súkromný, buďte opatrný pri zdieľaní osobných informácií. Nezdieľajte dátum narodenia, telefónne číslo a ani adresu, pretože môžu byť zneužité na krádež identity. Vyhnite sa fotkám s citlivými dokumentmi ako sú občiansky preukaz, pas alebo kreditná karta. Nezdieľajte príliš o svojom zdraví, vzťahoch, financiách a pracovných záležitostiach.

ukradnuta identita_titulka
Zdroj: Kyle Glenn a Adnan Khan z Unsplash, Pete Linforth z Pixabay, Vosveteit.sk

Pozor na zanedbávanie základných bezpečnostných opatrení

Zanedbávanie základných bezpečnostných opatrení môže ohroziť váš účet a súkromie. Používanie slabého alebo rovnakého hesla na viacerých platformách a neaktivovanie dvojfaktorovej autentifikácie uľahčuje hackerom prístup k vášmu účtu. Používajte silné, ťažko uhádnuteľné heslá a nech sú unikátne. Aktivujte si taktiež dvojfaktorovú autentifikáciu a skontrolujte nastavenia súkromia, aby ste nezdieľali niečo, čo nechcete.

Dajte si pozor na cudzích ľudí

Ak aj vy máte v zozname priateľov osoby, s ktorými ste sa stretli iba cez sociálne siete, tak zdieľane informácií s nimi, môže predstavovať riziko pre vaše súkromie. Nikdy neviete, kto sa za obrazovkou naozaj skrýva. Ak máte na zozname neznámych ľudí, zvážte ich odstránenie. Ak je to pre vás príliš radikálne, aspoň upravte nastavenia súkromia, aby mali obmedzený prístup k vašim aktivitám, a nepridávajte si ďalších cudzincov.

Nepoužívajte sociálne siete na verejných počítačoch

Používanie sociálnych sietí na verejných počítačoch, napríklad v škole, môže výrazne ohroziť vaše súkromie a znepríjemniť váš život. Podvodníci môžu na týchto zariadeniach nainštalovať keyloggery na zachytenie prihlasovacích údajov. Ak sa zabudnete odhlásiť, niekto iný môže získať prístup k vášmu účtu. Používanie sociálnych sietí na verejnosti umožňuje ľuďom pozerať sa na to, čo práve robíte. Pravidelne kontrolujte zariadenia prihlásené do vášho účtu a pri neznámom zariadení urýchlene konajte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre