Chýbajúci článok v evolúcii: Tento druh chodil ako človek, no šplhal ako primát

Pozostatky druhu Australopithecus sediba priniesli detailný pohľad na anatómiu nášho predka.

Tento druh nášho predka chodil vzpriamene ako človek, no liezol ako primát
Zdroj: Wits University OFFICIAL

Vedci objavili nového predka človeka, ktorý žil v južnej Afrike pred dvoma miliónmi rokov. Podľa novej štúdie mal chodiť vzpriamene, ako moderný človek, no liezol po stromoch, ako opica, píše portál Daily Mail.

Vedci objavili kosti druhu, ktorý sa označuje ako Australopithecus sediba, ktoré by mohli uzatvoriť desaťročia starú debatu o tom, ako sa prvý predkovia človeka pohybovali. Objav chrbtice vedci označujú ako chýbajúce prepojenie s ostatnými druhmi človeka. Podľa dostupných informácií tento druh strávil pomerne dosť veľa času na dvoch nohách, no využíval aj horné končatiny – na šplhanie po stromoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Tento druh nášho predka chodil vzpriamene ako človek, no liezol ako primát
Zdroj: New York University, University of the Witwatersrand

Na štúdii pracoval medzinárodný tím výskumníkov, ktorí pochádzali z New Yorku a Johannesburgu. Kosti nášho predka našli v jednej z jaskýň v južnej Afrike a na základe nich sa im podarilo vytvoriť najkompletnejší obraz chrbtice spomedzi všetkých známych druhov homo.

Tento druh nášho predka chodil vzpriamene ako človek, no liezol ako primát
Zdroj: New York University, University of the Witwatersrand

Australopithecus sediba je druh, ktorý bol po prvýkrát popísaný v roku 2010, vedcom menom Lee Berger. Berger, spolu so svojim synom, objavil pozostatky tohto druhu v jaskyni Malapa. Neskôr sa ukázalo, že pozostatky patrili pravdepodobne dieťaťu a jeho matke.

Fosílie, ktoré sa spomínajú v novej práci, boli objavené v roku 2015, v blízkosti jaskyne Malapa. Konkrétne sa našli štyri stavce a kosť, spájajúca chrbticu s bedrovou kosťou. Pozostatky s najväčšou pravdepodobnosťou patrili žene, ktorú vedci pomenovali Issa. Jej meno v svahilčine znamená „ochranca“.

Analýza pozostatkov ukázala, že rovnako ako ľudia, aj tento druh mal len päť bedrových stavcov.

„Bedrová oblasť je kľúčová, ak chceme chápať pohyb na dvoch nohách, hlavne v kontexte našich predkov. Pomocou toho zároveň dokážeme pochopiť, ako sa naši predkovia prvýkrát postavili na dve nohy a ako sa na túto zmenu adaptovali,“ vyjadril sa profesor Scott Williams, z New York University.

Medzičlánok medzi dvoma druhmi predkov

Keď vedci objavili pozostatky Issy, žena z rodu Australopithecus sediba sa stala jednou z dvoch kostier našich predkov, ktorá si zachovala spodnú časť chrbtice. Zároveň sú tieto pozostatky jedny z najlepšie zachovaných. Vďaka tomu mohli vedci získať jedinečný pohľad na anatómiu tohto druhu.

Tento druh nášho predka chodil vzpriamene ako človek, no liezol ako primát
Zdroj: New York University, University of the Witwatersrand

Všimli si zakrivenie chrbtice, ktoré jasne hovorí, že tento druh sa už naučil chodiť na dvoch nohách. Napriek tomu existujú aj iné faktory, čo sa týka tejto fosílie. Issa mala s najväčšou pravdepodobnosťou silný trup. Ten sa spája predovšetkým s primátmi. To naznačuje, že Issa síce mohla chodiť po dvoch nohách, no bola prispôsobená aj na šplhanie.

Už aj predchádzajúce štúdie naznačili, že druh australopithecus sediba mohol byť akýmsi prechodným druhom medzi predkami, ktorí chodili vzpriamene a tými, ktorí ešte šplhali po stromoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre