BezpečnosťSpravodajstvo

Môžu úrady pristupovať k vašim dátam z četovacích aplikácií? Ktoré aplikácie ich dávajú a aké?

Niektoré komunikačné platformy dávajú úradom viac dát, ako iné.

Majú úrady prístup k tomu, čo robíte v četovacích aplikáciách? Aplikácie, ako napríklad Messenger, Viber, WhatsApp, či Telegram majú vytvorené presné pravidlá, ako postupovať s vašimi súkromnými dátami, ak si ich poverené úrady vyžiadajú.

Podľa dokumentu, ktorý bol získaný magazínom Rolling Stone, iMessage a WhatsApp sú aplikácie, ktoré dodajú prístup k väčšiemu množstvu dát, ako iné platformy. V týchto dátach sa nachádza história, ale i časti obsahu správ (nie však doslovný prepis), ktoré boli na zariadení prijaté, ale aj odoslané. Ak je situácia vážna, napríklad v prípade, že je určitá osoba v pátraní, môžu tieto platformy s úradmi spolupracovať ďalej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoluprácou sa v tomto prípade rozumie to, že platformy vydajú úradom osobné dáta hľadanej osoby, napríklad zoznam jeho kontaktov, píše Jerusalem Post.

WhatsApp je jedinou z deviatich skúmaných aplikácií, ktorá poskytuje vyšetrovateľom špeciálny register. Na vyžiadanie môže aplikácia zachytiť odkiaľ a kam určitá správa smerovala. Nazýva sa to pen register a ak si ho vyšetrovatelia vyžiadajú, WhatsApp vytvára metadáta zameranej osoby každých 15 minút.

Vďaka tejto funkcií môžu vyšetrovatelia vidieť kedy a komu osoba posiela správy a zároveň získajú aj prístup k iným užívateľom, ktorí sa nachádzajú v kontaktoch zameranej osoby.

„WhatsApp ponúka službu, ktorá môže byť devastujúca pre reportéra a jeho utajený zdroj informácií,“ vyjadril sa Daniel Kahn Gillmor, z Americkej únie pre občianske slobody.

Spoločnosť sa ale obhajuje. Tvrdí, že vďaka takémuto sledovaniu môžu poverené orgány vyšetrovať zločiny a neporušiť pritom súkromie šifrovaných správ, ktoré WhatsApp poskytuje.

„Naša spoločnosť starostlivo overuje a odpovedá na žiadosti úradov, a to na základe platných zákonov. Uvádzame to na našej stránke a aj v pravidelných správach,“ tvrdí WhatsApp.

Nie všetky aplikácie fungujú rovnako

Potom existujú služby ako Telegram, alebo Signal, ktoré sú známe pre ich ochranu súkromia. Príkladom je Telegram, ktorý poskytne IP adresy, alebo telefónne čísla, len ak existuje podozrenie na teroristickú činnosť. Signal poskytuje len čas registrácie a posledného použitia aplikácie. Žiadna z týchto dvoch aplikácií neposkytuje úradom obsah správ ich užívateľov.

Obsah správ podľa zverejneného dokumentu zdieľajú s autoritami len aplikácie iMessage, WhatsApp a Line. Obsah ale v tomto prípade neznamená doslovné znenie správ, ale spoločnosti iba ponúkajú informáciu o tom, čo sa v konkrétnej správe môže nachádzať.

Dokument americkej FBI, v ktorom sú zaznamenané prístupy rôznych komunikačných platforiem k zdieľaniu informácií, sa dostal do rúk advokátskej skupine z amerického Washingtonu DC. Táto skupina následne svoje objavy zdieľala s magazínom Rolling Stone.

Môžu úrady získať prístup k vašim správam?
Dokument FBI hovoriaci o tom, aké informácie, v prípade potreby, aplikácie zdieľajú. Zdroj: Property of the People

„Súkromie je pre demokraciu kľúčové,“ vyjadril sa Ryan Shapiro, z advokátskej kancelárie Property of the People.

Shapiro tvrdí, že vyšetrovacie úrady, ako napríklad FBI, môžu s ľahkosťou pristupovať k našim súkromným dátam. Podľa jeho slov je možnosť zhromažďovania informácií o našich súkromných životoch cestou k autoritatívnemu režimu vlády.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close