BezpečnosťSpravodajstvo

Chrome končí so „schovávaním“ URL adries

Google ukončil projekt, v rámci ktorého schovával URL adresy podstránok webov v adresnom riadku prehliadača Chrome. Nepriniesol želané ovocie.

Google sa v minulosti už niekoľkokrát pokúsil z internetu „vymazať“ strašidelne vyzerajúce URL adresy. Za týmto účelom z prehliadača Chrome v adresnom riadku odstránil znaky za doménou. V praxi to vyzeralo tak, že ak ste mali napríklad otvorenú URL adresu  „https://vosveteit.sk/ako-velmi-skodi-200w-nabijanie-od-xiaomi-baterii-odpoved-vas-prekvapi/“ tak ste videli len „https://vosveteit.sk“. Google išiel v nedávnej minulosti ešte ďalej, že skryl aj skratku protokolu https://, resp. https://. Používateľ tak videl len „vosveteit.sk“ bez ohľadu na to, na ktorej podstránke webu sa nachádzal.

Zmeny, ktoré Google v súvislosti s adresným riadkom v minulosti vykonal neboli však vo všeobecnosti prijaté používateľmi veľmi dobre. Google ale aj napriek tomu obhajoval tento krok tým, že chcel zvýšiť bezpečnosť prehliadania internetu, aby používateľ mohol potenciálne jednoduchšie identifikovať nebezpečné stránky.

Portál Androidpolice.com však upozorňuje, že Google zjavne prehodnotil svoj zámer so schovávaním URL adries v adresnom riadku.  Portál konkrétne píše:

„V nedávnej aktualizácii oznámenej v nástroji na sledovanie chýb Chromium vývojár píše, že skrytie adresy URL v skutočnosti neskončilo zlepšením bezpečnosti používateľov tak, ako sa dúfalo, a preto experiment je u konca.“ píše portál.

Chrome konci projekt so schovavanim URL adries
Via androidpolice

K odkrytiu celej URL adresy došlo vo verzii Chrome 91 a nemusíte robiť nič preto, aby ste videli celú URL adresu stránky, ktorú máte práve otvorenú. Predvolene je teraz skrytý iba protokol „https: //“, ktorý ak chcete, aby sa zobrazoval, tak kliknite pravým tlačidlom myši na pole s URL adresou v prehliadači Chrome a vyberte možnosť „Vždy zobrazovať celé webové adresy“. 

Zobrazit celu URL adresu_chrome
Zdroj: Vosveteit
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close