Apple zníži v obchode s aplikáciami pre väčšinu vývojárov poplatky. Epic Games, ktorý inicioval silnú kampaň obíde naprázdno

Apple pre väčšinu vývojárov znižuje poplatky v App Store. Epic Games sa však do tejto skupiny vývojárov nezmestí

Apple Epic Games
Zdroj: FelixMittermeier z Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Apple oznámil, že od januára zníži pre väčšinu vývojárov poplatky za sprostredkovanie transakcií prostredníctvom obchodu s aplikáciami. Spoločnosti Epic Games, ktorá celú „kampaň“ namierenú voči Apple iniciovala, môže mať však oči pre plač.

Celý konflikt započal ešte približne v prvej polovici augusta, kedy sa spoločnosť Epic rozhodla, že bude využívané vlastný platobný systém v aplikácii Fornite. Krátko na to bola táto populárna hra odstránenou z obchodu. Za týmto krokom spoločnosti Apple stálo to, že Epic obídením ich platobnej brány porušil pravidlá obchodu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Epic Games následne obvinilo spoločnosť Apple z toho, že kriví trh. Za týmito obvineniami stál argument, že Apple je „strážcom brány“ na iOS platformu a ak vývojár neakceptuje podmienky spoločnosti, tak si na platforme neškrtne (pozn. redakcie: aplikácie na iOS platforme nie je možné inštalovať prostredníctvom obchodov tretích strán alebo manuálne).

Tento súboj prináša pre prvé ovocie v prospech vývojárov

Portál pocketnow.com upozorňuje na to, že Apple ohlásil nové pravidlá súvisiace s obchodom App Store, ktoré nadobudnú platnosť  od 1. januára 2021. Apple oznámil, že zníži 30% poplatok, ktorý si strháva z každej transakcie na 15%. Nebude sa to však týkať veľkých spoločností, akou je napríklad Epic Games. Dôvodom je, že výška platieb, ktorú vývojári sú povinní odvádzať, bude závisieť od celkových tržieb vývojára dosiahnutých na platforme iOS za uplynulý rok. Pôjde konkrétne o vývojárov, ktorých obrat nepresiahol za uplynulý rok 1-milión dolárov.

„Malé podniky sú chrbticou našej globálnej ekonomiky a bijúcim srdcom inovácií a príležitostí v komunitách po celom svete. Spúšťame tento program, aby sme vlastníkom malých firiem pomohli napísať ďalšiu kapitolu tvorivosti a prosperity v App Store,  a aby sme podporili tvorbu tak kvalitných aplikácií, ktoré naši zákazníci milujú, “ uviedol Tim Cook, generálny riaditeľ spoločnosti Apple, ktorý ďalej dodal: „App Store bol motorom hospodárskeho rastu ako nikto iný, vytváraním miliónov nových pracovných miest a cestou k podnikaniu prístupnou pre kohokoľvek so skvelým nápadom. Náš nový program posúva tento pokrok vpred – pomáha vývojárom financovať ich malé firmy, riskovať nové nápady, rozširovať ich tímy a pokračovať v tvorbe aplikácií, ktoré obohacujú životy ľudí.“

Krok spoločnosti Apple možno bez pochyby pokladať za ústupok voči vývojárom pričom môže priniesť o niečo väčšiu konkurenciu medzi vývojármi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre