Američania spustili prvý program svojho druhu proti hypersonickým raketám
Zbrojovka Northrop Grumman spolu s americkou armádou navrhuje obranný systém voči hypersonickým hrozbám.
Spoločnosť Northrop Grumman v spolupráci s americkou Agentúrou raketovej obrany vyvíjajú program Glide Phase Interceptor, GPI, prvú obrannú technológiu voči hypersonickým raketám svojho druhu.
Systém GPI bol navrhnutý tak, aby dokázal efektívne zneškodniť existujúce hrozby a hrozby budúcnosti. Zbrojovka Northrop Grumman ukončila prvú fázu vývoja tohto obranného systému a zameriava sa momentálne na druhú fázu. Počas nej bude naďalej vylaďovať dizajn GPI, pričom sa bude pripravovať aj na prvé strelecké testy.
Obranný systém GPI počas prvých testov vystrelí zo systému VLS (Vertical Launch System). Počas testov sa ukáže, ako sa obrannému systému darí v hypersonickom prostredí. Zároveň raketový obranný systém prejde aj leteckými testami.
“Obranný systém GPI dáva bojovníkom výhodu počas plnenia svojich úloh. Funguje v scenároch, kedy vzdialenosť poskytuje výhodu. Raketový obranný systém sa dá prispôsobiť rôznym parametrom misie a dokáže si poradiť v neustále sa vyvíjajúcom priestore hrozieb,” tvrdí Wendy Williams, viceprezidentka a generálna manažérka obranných systémov Northrop Grumman.
Raketový obranný systém bude mať aj vyhľadávač, ktorý dokáže hypersonické hrozby sledovať a s presnosťou ich zasiahnuť. K tomu dopomôže aj špeciálny motor, vďaka ktorému môže raketa zasiahnuť hrozby naprieč širokým záberom vzdialeností a výšok. Spoločnosť Northrop Grumman úzko spolupracuje so Spojenými štátmi, no vývoj raketového obranného systému GPI prebieha aj v spolupráci s japonským Ministerstvom obrany.
Northrop Grumman vyvíja viacero pokročilých obranných systémov
Spoločnosť ešte začiatkom augusta informovala o novom obrannom systéme, ktorý má slúžiť na ochranu leteckých základní a lietadiel, ktoré sa práve nachádzajú na zemi.
Neprehliadnite
“Lietadlá sú mimoriadne zraniteľné, kým nie sú vo vzduchu. Nepriateľské sily neustále vyvíjajú nové spôsoby, ako zaútočiť na lietadlá, ktoré sú momentálne na zemi,” vyjadrila sa spoločnosť Northrop Grumman.
Útok môže prebiehať prostredníctvom rakiet alebo bezpilotných dronov. Táto situácia je čoraz vážnejšia a ako hovoria experti spoločnosti, môže nastať deň, kedy bude stíhačka najviac v ohrození práve na leteckej základni, keď nerobí absolútne nič. Sofistikované obranné systémy dokážu efektívne reagovať na vzácnejšie nadzvukové a hypersonické hrozby. Problém ale je, že velitelia základne nemôžu dráhe interceptor rakety použiť na roj pomalších lacnejších rakiet alebo dronov.
Northrop Grumman reaguje na túto slabinu a momentálne vyvíja systém vzdušnej obrany CBAD (Cannon-Based Air Defence). Ide o špeciálnu navádzanú muníciu, ktorá môže byť použitá v zbraniach stredného a veľkého kalibra. Bežne používané protilietadlové zbrane strieľajú rýchlo a vytvoria “olovenú stenu” v okolí svojho cieľa. Stále ide o efektívnu ochranu v prípade blízkych cieľov, no tisíce nábojov svoj cieľ minie, čo je stále plytvanie prostriedkami. Zároveň takéto zbrane nedokážu efektívne bojovať s hrozbami na diaľku, čo sa vyžaduje pre ochranu voči raketám.
Nový systém CBAD je typ munície, ktorá je vybavená navádzacími systémami. Po vystrelení projektilu teda náboj vidí prichádzajúcu hrozbu. Keď sa dostane blízko k cieľu, aktivuje sa rozbuška a náboj po explózii zasiahne cieľ smrtiacimi šrapnelmi. Tie dokážu zničiť prichádzajúcu raketu.
Efektívnejšia obrana
CBAD teda dokáže drasticky znížiť počet nábojov, ktoré musí delo vystreliť na zneškodnenie hrozby. S novým systémom protivzdušnej obrany nebudú zbrane míňať tisíce nábojov za minútu, no budú strieľať v špecifických dávkach. Pôjde o pár nábojov, ktoré sa na cieľ vystrelia s mimoriadnou presnosťou.
Demonštrácia systému CBAD by mohla prísť do roka a ak prebehne dobre, produkcia smart munície sa môže začať rýchlo. Spoločnosť verí, že do niekoľkých rokov bude existovať široké spektrum zbraní a munície, ktorá bude systémom vybavená.
Spoločnosť Northrop Grumman je momentálne lídrom v obranných riešeniach, hlavne vo sfére hypersonických hrozieb, ktoré sa stávajú čoraz častejšie a výraznejšie.
Komentáre