Northrop Grumman ukazuje novú generáciu zbraní, ktorá má ochrániť letecké základne. Nepriateľovi nedá žiadnu šancu udrieť

Zbrojovka Northrop Grumman ukazuje systém CBAD, ktorý dokáže ochrániť lietadlá na základni pred modernými hrozbami.

protiletecka obrana zbrane
Zdroj: ldelfoto / depositphotos.com

Lietadlá sú mimoriadne zraniteľné, kým nie sú vo vzduchu. Ako informuje zbrojovka Northrop Grumman, nepriateľské sily neustále vyvíjajú nové spôsoby, ako zaútočiť na lietadlá, ktoré sú momentálne na Zemi.  

Útok môže prebiehať prostredníctvom rakiet alebo bezpilotných dronov. Táto situácia je čoraz vážnejšia a ako hovoria experti spoločnosti, môže nastať deň, kedy bude stíhačka najviac v ohrození práve na leteckej základni, keď nerobí absolútne nič. Sofistikované obranné systémy dokážu efektívne reagovať na vzácnejšie nadzvukové a hypersonické hrozby. Problém ale je, že velitelia základne nemôžu dráhe interceptor rakety použiť na roj pomalších lacnejších rakiet alebo dronov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Northrop Grumman reaguje na túto slabinu a momentálne vyvíja systém vzdušnej obrany CBAD (Cannon-Based Air Defence). Ide o špeciálnu navádzanú muníciu, ktorá môže byť použitá v zbraniach stredného a veľkého kalibra.  

“Môžeme efektívne využívať delá s pokročilou muníciou na to, aby sme chránili základne, naše jednotky a iné dôležité časti základne. Našim cieľom je vysporiadať sa s masovým útokom čo najefektívnejšie a najekonomickejšie,” tvrdí hlavný inžinier systému CBAD pre Northrop Grumman, Ryan Carlson.

bojova stihacka
Zdroj: Albert Beukhof / shutterstock.com

Múdry navádzaný náboj

Bežne používané protilietadlové zbrane strieľajú rýchlo a vytvoria “olovenú stenu” v okolí svojho cieľa. Stále ide o efektívnu ochranu v prípade blízkych cieľov, no tisíce nábojov svoj cieľ minie, čo je stále plytvanie prostriedkami. Zároveň takéto zbrane nedokážu efektívne bojovať s hrozbami na diaľku, čo sa vyžaduje pre ochranu voči raketám.  

CBAD systém funguje tak, že delá stredných a veľkých kalibrov vybaví novým typom munície, na ktorom pracuje Northrop Grumman. Keď sa projektil vystrelí, aktivujú sa navádzacie systémy, ktoré ho navedú k svojmu cieľu. Každý projektil má zároveň predný senzor, ktorý “vidí” prichádzajúcu hrozbu. Keď sa dostane dostatočne blízko k svojmu cieľu, aktivuje sa rozbuška a náboj po explózii vyvrhne na cieľ smrtiace úlomky, ktoré dokážu prichádzajúcu raketu zničiť.  

CBAD systém drasticky zmenšuje počet nábojov, ktoré musí delo vystreliť aby zneškodnilo hrozbu. S novým systémom protivzdušnej obrany nebudú zbrane míňať tisíce nábojov za minútu, no budú strieľať v špecifických dávkach. Pôjde o pár nábojov, ktoré sa na cieľ vystrelia s mimoriadnou presnosťou.  

“Všetci vieme, že svet je mimoriadne nebezpečným miestom, vidíme to v správach. Veríme, že so systémom CBAD máme v rukách niečo, čo je ekonomicky výhodné a dokáže nám poskytnúť výhodu, ktorú potrebujeme na ochranu našich ľudí,” vyjadril sa Rollie Dohrn z Northrop Grumman.

raketa
Zdroj: Nomad_Soul / Shutterstock.com

Obrana proti novým hrozbám

Munícia CBAD systému má vo vnútri špeciálnu technológiu, no aj tak je oveľa lacnejšia ako interceptor raketa. Presnejšie cena za úspešné zneškodnenie cieľa je o 99,5% nižšia ako v prípade interceptor rakiet. Cena a veľkosť predstavujú podľa spoločnosti transformačnú výhodu, ktorá dá obrancom mobilitu a viac striel. Namiesto štyroch alebo šiestich pripravených rakiet má kanón stovky nábojov. 

Kanón a munícia sa zároveň dá oveľa jednoduchšie prenášať a nastaviť. Znamená to, že základňa ostane nechránenou oveľa kratšiu dobu. Kanón zároveň možno použiť aj na klasické útoky. Zbraň môže páliť normálnu muníciu alebo použiť CBAD, ak chce strieľať s väčšou presnosťou.  

Systém CBAD stavia na predchádzajúcich skúsenostiach spoločnosti v oblasti smart munície a človekom navádzanej munície. Momentálne prebiehajú testy CBAD systému v simulovanom prostredí.  

“Modelujeme a vyhodnocujeme, aké kalibre by sme mali použiť, preto momentálne skúmame obrovské množstvo rôznych scenárov. Zároveň zisťujeme aj to, aká veliteľská architektúra sa k systému CBAD hodí najviac,” vysvetľuje Carlson.  

Dodáva, že demonštrácia systému CBAD by mohla prísť do roka a ak prebehne dobre, produkcia smart munície sa môže začať rýchlo. Spoločnosť verí, že do niekoľkých rokov bude existovať široké spektrum zbraní a munície, ktorá bude systémom vybavená.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre