OperátoriSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Orange vypne 3G sieť skôr, než pôvodne plánoval

Orange oznámil dátum, kedy vypne 3G sieť.

V súčasnosti sa čoraz viac hovorí o 5G sieťach, no tie stále nepokrývajú väčšinu populácie. Aktuálne najrozšírenejším typom siete je LTE sieť, resp. 4G. V niektorých situáciách sa ale naše smartfóny pripájajú do 3G siete, najmä v odľahlých častiach našej krajiny, kde novší typ siete absentuje alebo vypadáva.

Nie je ale žiadnym tajomstvom, že ako plynie čas, tak operátori dávajú od 3G sietí ruky preč. Predsa len ide o zastaralú technológiu a 4G sieť je dostupnou takmer všade.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

No zdá sa, že náš najväčší mobilný operátor, Orange, vypne zastaralú 3G sieť skôr, ako to povodne spoločnosť plánovala.

Prioritou je 5G sieť

Orange prostredníctvom tlačovej správy informuje, že do ich 5G siete sa môže v súčasnosti pripojiť štvrtina našej populácie, pričom budúci rok bude výstavbu nových vysielačov ešte viac akcelerovať.

„Už mesiac pred koncom roka Orange dosiahol plánované 20 % pokrytie populácie Slovenska 5G sieťou, pričom s jej budovaním pokračoval aj ďalej. Vysokorýchlostnou 5G sieťou na sklonku roka 2022 pokrýva už 25,2 % populácie v 140 mestách a obciach na Slovensku a do konca toho budúceho chce pokrytie minimálne zdvojnásobiť.“

Modernizovať bude aj 4G, no 3G sieť vypne

Operátor ďalej dopĺňa, že po boku budovania nových 5G vysielačov, bude modernizovať aj existujúcu 4G sieť. No ruka v ruke prišlo aj rozhodnutie, že ukončí prevádzku dnes už pomerne zastaralej 3G siete o niečo skôr. Stane sa tak ku koncu budúceho roka.

„V súvislosti s ďalšou modernizáciou 4G siete, ako aj budovaním 5G siete sa Orange rozhodol pre skoršie vypnutie 3G siete, a to už k 31.12.2023. Vypnutie sietí starších generácií umožní Orangeu sústrediť sa na novšie typy sietí, ktoré zákazníkom prinesú vyššiu kvalitu a lepšiu používateľskú skúsenosť. Vďaka vylepšeným parametrom 4G siete a budovaniu 5G siete bude schopný poskytovať zákazníkom ešte kvalitnejšie služby a dátovo náročnejšie IoT riešenia.“, vysvetľuje Orange.

Ako dopĺňa operátor, tak 3G sieť je aktuálne k dispozícii pre 95% populácie, no využíva ju čoraz menej zákazníkov. Dokonca menej, ako sa očakávalo. Orange vidí v tomto i príležitosť ako zvýšiť kvalitu 5G sietí.

„Vďaka skoršiemu vypnutiu 3G siete sa nám naskytne výborná príležitosť posilniť 5G sieť o pásmo z 3G siete a akcelerovať tým našu 5G stratégiu, ktorá, veríme, bude prínosom pre všetkých našich zákazníkov,“ hovorí Eric Maintenay, riaditeľ úseku informačných systémov a sietí spoločnosti Orange Slovensko. Orange plánuje frekvenčné pásma 3G siete, najmä 2100 Mhz, využiť pre vysokorýchlostnú 5G sieť,  ostatné spektrá pre 4G/LTE sieť, vďaka čomu budú tieto siete ešte silnejšie, robustnejšie a aj kvalitnejšie.“, vysvetľuje operátor.

Okrem iného spoločnosť dopĺňa, že niekedy v rokoch 2028 až 2030 vypne aj 2G sieť.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close