SpravodajstvoZariadenia

Je bezpečné používať smartfón počas búrky? Môže nás zasiahnuť preto blesk?!

Pozrite sa či je bezpečné využívať telefón počas búrky, alebo by ste ho mali radšej preventívne odložiť. Toto by ste mali vedieť.

V spoločnosti vo veľkej miere panuje názor, že používanie elektroniky a najmä počítačov a mobilných telefónov nie je počas búrky bezpečné. Staršie generácie dokonca pri väčšej búrke odpájajú svoju elektroniku z elektriny, zatiaľ čo niektorí sa boja v takýchto prípadoch volať či manipulovať so svojím smartfónom. Je však bezpečné používať svoj telefón počas búrky alebo by sme ho mali na nejaký ten čas odložiť? Na túto problematiku sa pozrela spoločnosť Xiaomi, ktorej výsledok nám priniesol portál mundoxiaomi.com. A ak aj vy neviete, ako so svojím smartfónom počas búrky zaobchádzať, pozrite sa, čo by ste mali robiť. Možno si aj vy totiž myslíte mýľne informácie.

Xiaomi vyskúšalo, ako reaguje telefón počas búrky

Mýtov o používaní elektroniky a smartfónov nájdeme v spoločnosti plno. Vzhľadom k tomu častokrát už ani nevieme, čomu by sme mali veriť a čomu nie. V každom prípade je ale fajn si niektoré veci overiť rovnako, ako to spravilo Xiaomi. Táto čínska spoločnosť sa pozrela na problematiku toho, či môžeme náš telefón používať aj počas búrky. Vytvorilo si tak malé laboratórium, v ktorom si nasimulovalo podmienky búrky. Pre experiment využili model Xiaomi 12, ktorý je základnou verziou vlajkovej lode pre rok 2022.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Po zasiahnutí smartfónu bleskom však neprišlo k žiadnemu problému a telefón aj naďalej fungoval ako keby sa nič nestalo. Rovnako sa táto situácia zopakovala aj počas hovoru, pričom nám Xiaomi dokázalo, že ani telefonovanie počas búrky nie je problémom. Jedinou výhradou pre využívanie smartfónu počas búrky je teda to, že nám môže vypadnúť či kolísať mobilný signál a pripojenie k internetu. V niektorých prípadoch si teda vzhľadom k situácii nevieme zavolať alebo prehliadať internet, čo však nie je problém nášho zariadenia ale signálu, ktorý je doň vysielaný.

Je bezpečné používať mobil počas búrky?

Po teste, ktorý vykonala spoločnosť Xiaomi, môžeme teda túto problematiku vyhlásiť za mýtus. Používanie smartfónu počas búrky nám nemôže spôsobiť problémy, aj keď by sme sa z iných dôvodov skutočne nemali nachádzať vo vonkajšom priestore. Nie je to ale problém smartfónu. A kde sa mýtus o tom, že náš telefón nemáme používať počas búrky vzal? S najväčšou pravdepodobnosťou bol aktuálny ešte pred niekoľkými desaťročiami, kedy boli telefóny prepojené káblom, prostredníctvom ktorého mohol prechádzať elektrický prúd.

„Aj keď je rozumné vyhnúť sa používaniu telefónu s pevnou linkou (medený drôt) počas búrky; rovnaké opatrenie neplatí pre mobilné telefóny alebo optické káble. Mobilné telefóny sú zariadenia s nízkou spotrebou energie a nemajú žiadne vlastnosti, ktoré by ich priťahovali k úderom blesku.“, vysvetľuje portál amta.org.au.

S podobným problémom sa stretol muž v roku 1985, ktorého telefón počas búrky dokázal dokonca zabiť. K hovoru využíval pevný telefón, pričom cez kábel do jeho slúchadla prúdila elektrina a zasiahla aj tohto muža. Ten následne zomrel na zástavu srdca rovnako, ako keby ho priamo zasiahol blesk. Používanie smartfónov počas búrky sa teda vôbec obávať nemusíme. V skutočnosti by sme mali mať viac obavy z toho, že blesk zasiahne našu osobu. Pravdepodobnosť že sa tak stane je 1:15 300 za predpokladu, že sa to stane raz za 80 rokov.

„Hoci niektorí ľudia špekulujú, že mobilné telefóny predstavujú riziko pri používaní vonku, pretože kov priťahuje blesk, množstvo kovu obsiahnutého v mobilnom telefóne nie je dostatočné na to, aby zvýšilo riziko, že vás zasiahne blesk.“

Podľa bezpečnostných expertov niekto, kto je vonku, zvyšuje riziko, že bude zasiahnutý, ak je na vyvýšenom mieste, na otvorenom priestranstve, v blízkosti vody alebo v blízkosti veľkých kovových konštrukcií či stromov. Tieto faktory sú pre bezpečnosť pri búrke dôležitejšie ako používanie mobilného telefónu.

Vedeli ste, že môžete svoj telefón počas búrky voľne využívať? Alebo ste tomuto mýtu verili? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close