AKTUÁLNE: Microsoft uvoľňuje prvú veľkú aktualizáciu pre Windows 11. Čo prináša Windows 11 2022?

Microsoft práve začal distribuovať prvú veľkú aktualizáciu pre Windows 11. Dostupnou je pre používateľov vo viac ako 190 krajinách sveta.

Windows 11
Zdroj: Microsoft, Úprava Vosveteit

O veľkej aktualizácii pre Windows 11 2022 sa hovorí dlhé mesiace, pričom len málokto si trúfal odhadnúť presný deň, kedy ju Microsoft začne distribuovať pre koncových používateľov. To sa ale nedávno zmenilo, keď Microsoft oznámil, kedy ju sprístupni.

Technologický gigant najnovšie hlási, že ju začína uvoľňovať pre používateľov naprieč viac ako 190 krajinami. Aktualizácia prináša viacero noviniek naprieč 4 kľúčovými oblasťami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Od dnešného dňa je pre používateľov, ktorí chcú aktualizovať, k dispozícii prvá veľká aktualizácia systému Windows 11.“, píše spoločnosť v publikovanom blogu.

Windows 11 2022 je realitou. Čo ponúka?

Zjednodušiť používanie počítača pre všetkých: aby sme predvídali vaše potreby a šetrili váš čas, toto vydanie obsahuje updaty v Start Menu, presnejšie vyhľadávanie, Quick settings, zlepšené Widget boards a viac.“

Spoločnosť ďalej dopĺňa, že sprístupňuje aj funkciu System Wide live captions. Ide o nástroj, ktorý je schopný automaticky generovať titulky z akéhokoľvek zvukového obsahu, ktorý beží v systéme. Pribúda ale aj funkcia Voice acces v režime Preview, ktorá umožňuje ovládať zariadenie pomocou hlasu.

Microsoft zive titulky pre zvuk
Zdroj: Microsoft

Druhá oblasť, ktorú Microsoft vyzdvihuje, sa dotýka produktivity.

„S novými rozšíreniami vo funkciách Snap layouts, new Focus sessions, Do Not Disturb a optimalizáciou výkonu a batérie vám update  Windows 11 2022 pomôže k ešte lepšej výkonnosti.“

Microsoft ďalej hovorí, že z Windowsu robí lepšie mieste pre „spájanie, tvorbu a hry“. Môžeme si pod tým predstaviť napríklad Windows Studio Effects pre zlepšenie video a audio hovorov, updaty pre lepší zážitok z využívania Microsoft Store, alebo vylepšenia pre hráčov. Jedným z hlavných lákadiel je ale určite rozšírenie podpory Amazon Appstore pre medzinárodný trh, ktorý ponúkne prístup k 20-tisícom aplikáciám a hrám z platformy Android. Nateraz ale nevieme, či bude funkcia dostupnou aj u nás. Predpokladáme ale, že sa tak stane. V každom prípade nám dovoľte, dať vám do pozornosti návod, kde sme sa venovali téme, ako môžete nahrať Android aplikácie do vášho systému aj na starších verziách OS.

Amazo App Store vo Windows 11 obchod s Android aplikaciami
Zdroj: Microsoft

Ďalšou novinkou je aj zabudovaný Game Pass priamo do Windows 11 prostredníctvom aplikácie Xbox, kde majú hráči k dispozícii stovky vysokokvalitných hier pre PC.

Microsoft ďalej spomína, že prináša i vylepšenia, ktoré oceníme pri práci. Hovorí najmä o nových bezpečnostných nástrojoch a manažérskych nástrojoch pre zvýšenie IT efektivity. Niektoré funkcie ale využijú aj bežní používatelia. Napríklad Microsoft Defender SmartScreen pomôže identifikovať, keď užívateľ zadáva svoje údaje do škodlivej aplikácie, a varovať ho na to. Spomenúť môžeme ale aj Smart App Control, ktorý bude blokovať nedôveryhodné aplikácie, súbory a makrá.

Windows 11 vyssia bezpecnost oznamenie a skodlivej aplikacii
Zdroj: Microsoft

Nemáte aktualizáciu ešte dostupnú?

V prípade, ak nemáte aktualizáciu ešte dostupnú, tak nezúfajte. Microsoft v rámci publikovanej správy vraví, že tohtoročnú veľkú aktualizáciu zavádza postupne. Celý tento proces môže trvať aj 4 týždne a viac. Rovnako prízvukuje, že systém vám ju navrhne nainštalovať sám, keď vyhodnotí, že vaše zariadenie je plne kompatibilné vrátane aplikácií s najnovšou verziou OS.

„Ak zistíme, že vaše zariadenie môže mať problém, napríklad nekompatibilitu aplikácie, môžeme zaviesť bezpečnostnú blokádu a neponúkneme vám aktualizáciu, kým sa problém nevyrieši.“, vysvetľuje Microsoft.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre