Ako ochrániť fotovoltiku pred búrkou?

Ako každý vonkajší systém, aj fotovoltika je vystavená rôznym poveternostným vplyvom, vrátane búrok. Pozrite sa, ako sa môžete o túto technológiu postarať, aby sa nepoškodila.

solarny panel ako ochranit pred krupami
Zdroj: Vivint Solar / benjamin lehman / David Moum / z Unsplash

Fotovoltické panely sa stávajú čoraz obľúbenejšími zdrojmi energie pre domácnosti a firmy. Ich bezúdržbová prevádzka a nízke prevádzkové náklady lákajú mnohých, ktorí chcú znížiť svoju závislosť od fosílnych palív a prispieť k ochrane životného prostredia. Avšak, ako každý vonkajší systém, aj fotovoltika je vystavená rôznym poveternostným vplyvom, vrátane búrok.

Sú búrky pre fotovoltiku rizikom?

Búrky s krupobitím, silným vetrom a bleskami sú pre fotovoltické panely a ich komponenty veľkým rizikom. Poškodenie panelov môže viesť k zníženiu výkonu, strate záruky a v najhoršom prípade aj k vzniku požiaru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Preto je dôležité prijať preventívne opatrenia a chrániť fotovoltiku pred búrkami. V tomto článku vám prinášame kľúčové tipy, ako na to.

1. Správna inštalácia

Práve správne ukotvenie panelov môže v silnom vetre alebo búrke zohrať klúčovú úlohu. Zverte montáž fotovoltického systému odborníkom s licenciou a skúsenosťami. Predtým ako si fotovoltiku necháte namontovať na strechu si firmu nielen vyberte, ale aj overte najlepšie priamo s ďalším zákazníkom. Stačí ak odpíšete na nejakú existujúcu recenziu.

Na konštrukcii, ktorá bude držať panely sa neoplatí šetriť. Dbajte na kvalitné komponenty a materiály, ktoré sú odolné voči poveternostným vplyvom.

Panely umiestnite na chránené miesto, mimo dosahu padajúcich stromov a konárov. Overte či odborníci nechali medzi jednotlivými panelmi vzdialenosti na optimálnu ventiláciu a odvod dažďovej vody.

2. Ochrana pred bleskom

Najlepšou ochranou pred bleskom stále zostáva bleskozvod. Namontujte bleskozvodný systém na strechu a pripojte ho k fotovoltickému systému. Väčšina výrobcov vyžaduje montáž bleskozvodu priamo s fotovoltikou ako jednu z podmienok zachovania záruky.

Použite prepäťové ochrany na ochranu všetkých elektronických komponentov. Tie sú dobré nielen pri búrkach, ale aj pri každodennej prevádzke.

Ak je nahlásená búrková výstraha môžete sa dopredu uistiť či je uzemnenie systému v poriadku.

3. A čo krúpy?

Pri niektorých búrkach budú musieť vaše panely čeliť aj krúpom. Ako ich chrániť? Nemusíte. Každý fotovoltický panel by mal by zniesť krúpy, ktoré majú v priemere 50 mm.

Náraz takéhoto ľadovca panely vydržia najmä vďaka správnemu sklonu, ktorý silu rozloží. Pri väčších krúpoch vám pomôže poistenie.

Na zváženie je aj použitie ochranných krytov. Tie by ste však museli na panely pred búrkou umiestniť a to predstavuje riziko pre vás. Panely po búrke skontrolujte a v prípade poškodenia si nezabudnite odfotiť veľkosť krúpov a škody.

solarny panel_fotovoltalika_2
Zdroj: Watt A Lot / Unsplash

4. Správna montáž je ochranou

Aj pri ochrane pred vetrom platí, že prevencia je základ úspechu. Správna inštalácia na začiatku projektu vás zbaví strachu z toho, že vašim panelom by silný vietor mohol ublížiť.

Odborník by mal upevnenie fotovoltiky prispôsobiť vašej streche tak, aby bola pre silný vietor čo najmenšou prekážkou. Fotovoltické panely, ktoré sú umiestnené na šikmej streche a nevyčnievajú nie sú vetrom nijako zaťažené. V prípade, že máte plochú strechu a panely sú na konštrukcii tak sú priamou prekážkou pre silný vietor. V tomto prípade by ste si mali nechať vypracovať statický posudok. Vypočíta vám ho aj dodávateľ.

5. Prevencia je kľúčová

Pravidelne kontrolujte stav svojho fotovoltického systému a v prípade akýchkoľvek problémov kontaktujte odborníka. Firma, ktorá vám fotovoltiku namontovala by mala ponúkať aj služby pravidelnej kontroly a prípadných opráv.

Pomôcť môže aj údržba panelov, ktorá je v súlade s odporúčaniami výrobcu. Udržujte okolie panelov bez nečistôt, ktoré by mohli brániť chladeniu a odvodu vody.

Nezabúdajte, že investícia do kvalitnej inštalácie a ochrany sa vám v konečnom dôsledku vráti v podobe dlhšej životnosti a bezproblémovej prevádzky vašej fotovoltickej elektrárne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre