SpravodajstvoWindowsWindows 10 Mobile

Videli ste už Windows 10 spustený na kalkulačke? Známemu vývojárovi sa podaril husársky kúsok

Mysleli ste si, že operačný systém Windows 10 beží iba na laptopoch a desktopoch? Tieto fotografie vás určite vyvedú z omylu

Tak toto ste zrejme ešte nikdy v živote nevideli. Známemu hackerovi a vývojárovi, ktorý na sociálnej sieti Twitter vystupuje pod prezývkou @imbushuo sa totižto podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na modernej grafickej kalkulačke od spoločnosti HP. 

Naozaj nevídaný pohľad

Šikovnému vývojárovi sa podarilo spustiť boot loader na pokročilej grafickej kalkulačke HP Prime, ktorá je vybavená 256 MB RAM a obrazovkou s rozlíšením 320 x 240 pixelov. Vývojár na svojom profile síce uviedol, že jeho pokusy boli zmarené počas načítavania, či dokonca pred samotným spustením BIOSu (v prvom) prípade, no tak či tak sa jedná o zaujímavý pohľad, ktorý sa nenaskytne každý deň.

Špeciálna verzia Windowsu 10

Pochopiteľne, vývojár sa na kalkulačke nepokúša rozbehať úplne klasický desktopový Windows 10. V tomto prípade sa jedná o špeciálnu verziu Windows 10 IoT – Internet vecí. Tá je totižto určená pre zariadenia s nízkym výkonom, poprípade pre zariadenia, ktoré nedisponujú obrazovkou. Vývojár neskôr uviedol, že sa mu na kalkulačke podarilo spustiť jadro samotného Windows 10 IoT, ktoré neumožňuje používanie Windows Shell, no dajú sa na ňom spustiť aspoň niektoré UWP aplikácie a procesy na pozadí.

Nadviazanie na predošlé úspechy

Ak sa niekto z vás v minulosti zaujímal o operačný systém Windows 10 Mobile, respektíve Windows Phone, možno ste sa s vývojárom imbushuo nestretli prvýkrát. Vo svete Windowsu 10 a zaujímavých pokusov o jeho spustenie na všemožných zariadeniach je vývojár a hacker imbushuo pomerne známa osoba. Už v minulosti sa mu totižto podarilo spustiť Windows 10 na bývalých smartfónoch s operačným systémom Windows Phone, ako aj na modernom Android zariadení – OnePlus 6.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close