Veľký úrad hlási: Toto na internete nikdy nerob! Predídeš nejednému problému vrátane úniku dát

Americká NSA informuje o najlepších online praktikách, ktoré ťa ochránia pred malvérom a podvodmi.

POZOR PODVOD SMS SMARTFON HOVOR
Zdroj: Pexels z Pixabay, Úprava Vosveteit.sk

Online priestor je plný podvodníkov a je len otázkou času, kedy to aj na teba nejaký skúsi. Vo väčšine prípadov vieme podvod spozorovať rýchlo, no neustále vznikajú nové scenáre a metódy, ktoré môžu oklamať aj toho skúsenejšieho užívateľa.  

Ak sa chceš v online priestore čo najviac chrániť a stretávať sa s podvodmi alebo hackermi čo najzriedkavejšie, dôležité je osvojiť si niekoľko praktík, ktoré ti pomôžu zmeniť správanie v online priestore k lepšiemu. O týchto praktikách píše viac americká bezpečnostná agentúra NSA a poďme sa pozrieť na to, aké to sú.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Toto nikdy nerob na internete

Základom je bezpečný email 

Najčastejšie hackeri a rôzni podvodníci útočia cez email masovo a aj tebe môže do inboxu pristáť škodlivá správa. Je preto dôležité dávať si pozor na prílohy a neotvárať ich, ak ti prídu v neočakávanej správe. Dobré je overiť si totožnosť odosielateľa skontrolovaním mailovej adresy alebo kontaktovaním cez telefón alebo osobne, ak máme tú možnosť.  

Dávajte si pozor na podozrivé maily s prílohami
Zdroj: Pixabay (OpenClipart-Vectors, satheeshsankaran), Úprava: Vosveteit.sk

Rovnako netreba hneď klikať ani na odkazy, ktoré sa v takýchto nevyžiadaných správach nachádzajú. Podvodníci sa ťa pokúšajú presvedčiť, aby si klikol na ich odkaz a tak sa dostal buď na phishingovú stránku alebo na stránku, z ktorej sa ti stiahne do zariadenia malvér.  

V neposlednom rade nereaguj na emaily s ponukou, ktorá ti sľubuje veľa peňazí alebo sa celkovo zdá byť príliš dobrá na to, aby bola pravdivá. 

Nerecykluj heslá 

Zapamätať si silné heslá pre desiatky účtov je takmer nemožné, no v dnešnom digitálnom svete nutné. Recyklovanie hesla znamená, že ak sa hackerovi podarí prelomiť jeden z tvojich účtov, čo nemusí byť tvoja chyba, len smola, zároveň dostáva prístup aj k ďalším účtom, ktoré používajú rovnaké heslo.  

Zváž použitie správcu hesiel, čo je softvér, ktorý bezpečne ukladá a niekedy aj pomáha vytvárať bezpečné heslá. Správca hesiel automaticky doplní uložené heslá pri prihlasovaní, čím sa stáva aj pohodlnejším na používanie.  

Používaj moderný prehliadač a aktualizuj ho 

Natrafiť na falošnú stránku dnes nie je nič výnimočné, no čo sa udeje ďalej nezávisí len od tvojej šikovnosti, ale aj od toho, aký softvér používaš. Sú podvodné stránky, ktoré zneužívajú starý alebo neaktualizovaný prehliadač na to, aby automaticky stiahli do tvojho zariadenia malvér.  

Moderné prehliadače sú lepšie vybavené na vysporiadanie sa s hrozbami. S každou aktualizáciou tieto prehliadače pridávajú novšie a novšie bezpečnostné mechanizmy, ktoré ti pomôžu jednoduchšie odvrátiť online útok. Prehliadače ako Chrome alebo Firefox sa aktualizujú automaticky, čiže sa nemusíš obávať, že by si premeškal dôležitú aktualizáciu.  

SMS podvod
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Pozor, čo zdieľaš na sociálnych sieťach 

Ak sa chválime na Instagrame s desiatkami tisícami sledovateľov, že ideme na dovolenku, náš príspevok môže vidieť aj človek s nekalými úmyslami. Hoci ide o prehnaný príklad, medzi našimi priateľmi sa častokrát nájde aj osoba, ktorú v reálnom živote nepoznáme. Ak máme verejný profil, tieto informácie vie nájsť prakticky hocikto.  

Dávaj si preto pozor, čo zdieľaš na sociálnych sieťach. Akákoľvek osobná informácia môže byť použitá proti tebe, napríklad adresa, meno a príbeh, v ktorom jasne ukazujeme, že nie sme doma.  

Na sociálnych sieťach si dávaj pozor aj vtedy, ak sa ťa rozhodne niekto cudzí kontaktovať. Dvojnásobne to platí, ak má pre teba nejakú výhodnú ponuku. Aj takto si podvodníci vyberajú svoje obete a ani sa nenazdáš a už od teba budú pýtať peniaze. Ďalší bod je neposielať peniaze nikomu, koho si v živote nevidel.  

Pozor na verejné siete 

V kaviarni alebo reštaurácii sa častokrát pripojíme na Wi-Fi, aby nám rýchlejšie ubehol čas. Pozor, takéto siete zvyčajne nebývajú dobre zabezpečené, preto nerob na nich nič citlivé, napríklad platenie online alebo prihlasovanie sa do svojich účtov. Na nezabezpečenej sieti môže totiž striehnuť hacker, ktorý vidí všetko, čo na internete robíš, vrátane zadaných prihlasovacích údajov. Ak predsa len musíš použiť verejnú Wi-Fi, tak jedine cez VPN, aby si šifroval tok dát.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre