Herný počítač alebo konzola? Vyberte si správne
Herný počítač, či konzola? To je otázka. Azda od samotného vzniku hier sa medzi hráčmi hier vedú diskusie o tom, čo je lepšie.
Herný počítač, či konzola? To je otázka. Azda od samotného vzniku hier sa medzi hráčmi hier vedú diskusie o tom, čo je lepšie. Každý samozrejme favorizuje to zariadenie, ktoré sám vlastní. Pre tých, ktorý sa pred kúpou nevedia rozhodnúť sme pripravili nasledujúci článok, v ktorom si porovnáme herný počítač s hracou konzolou.
Či už sa rozhodnete pre počítač alebo pre konzolu je samozrejme v prvom rade dôležité, aby ste si hru užili. Ale poďme si priblížiť už spomínané zariadenia.
Herný počítač
Variabilita
Ak si k hernému počítaču zadovážite gamepad gratulujeme, spolu s klávesnicou a myšou vlastníte všetky potrebné ovládače, s ktorými si zahráte akúkoľvek hru. Pretože napríklad pri hrách ako Counter-Strike, GTA alebo Overwatch je mierenie myšou stále presnejšie ako mierenie s gamepadom. To isté platí aj pre rôzne simulátory alebo strategické hry, ktoré vo veľkej miere využívajú ovládanie myšou spolu s klávesovými skratkami. Ich hranie by bolo na ovládači buď ťažké, alebo nemožné. Preto konzolové verzie takýchto hier často neexistujú, hoci hry sú veľmi úspešné.
Nastavenia grafickej kvality
Je pravda, že konzoly sú v súčasnosti na veľmi vysokej grafickej úrovni a dokážu zobraziť hru s viac ako 60 FPS a rozlíšením 4K. PC však umožňuje ešte plynulejšiu grafiku hry. Samozrejme za predpokladu, že máte dostatočne výkonný počítač. Ďalšou výhodou je prispôsobiteľnosť. Na PC si môžete vypnúť niektoré grafické efekty, ktoré vám môžu vadiť, napríklad rozmazanie pohybu, filmové zrno a podobne.
Kompaktnosť
Herný počítač je samozrejme možné používať aj na iné veci ako na hranie hier. Zatiaľ čo na konzole môžete okrem hrania hier maximálne sledovať film alebo počúvať hudbu, herný počítač zvládne aj grafické alebo kancelárske úlohy. Ešte lepšie sú na tom herné notebooky, ktoré sú zároveň ľahko prenosné.
Neprehliadni
Cena hier
Kúpa kvalitného herného počítača je síce drahšia záležitosť, ako kúpa konzoly, no samotné hry na počítač vás stoja priemerne menej. Navyše, veľa konzolových hráčov bude mať časom zbierku hier na jednotlivé konzoly predchádzajúcej generácie.
Univerzálnosť
,,Na gamepadoch a joystickoch sa hrá lepšie”. To bol niekedy argument konzolových hráčov, prečo je podľa nich konzola lepšia ako herný PC. No v súčasnosti, keď je na trhu množstvo kvalitných gamepadov a joystickov sa rozdiel v tejto oblasti úplne vymazal.
Výber ideálneho monitora k hraciemu počítaču
Pri výbere monitora na hranie hier je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov:
- Rozlíšenie: Výber monitora by mal závisieť od požiadaviek na rozlíšenie hier. Ak hráte hry s nízkym rozlíšením, monitor s vysokým rozlíšením môže mať zhoršenú kvalitu obrazu. Na druhej strane, pri hraní hier s vysokým rozlíšením (napríklad 4K), by ste mali zvážiť, či nepotrebujete monitor s vyšším rozlíšením, aby ste mohli využiť plný potenciál hry.
- Veľkosť obrazovky: Veľkosť obrazovky monitora závisí na vašich preferenciách a mieste, kde monitor používate. Ak máte dostatok miesta a radi máte väčší obraz, potom môže byť pre vás ideálny monitor s väčšou uhlopriečkou. Ak potrebujete monitor pre cestovanie alebo máte obmedzený priestor, potom by mohol byť pre vás vhodný menší monitor.
- Aktualizačná frekvencia: Ďalším faktorom, na ktorý by ste mali pri výbere monitora na hranie hier zohľadniť je aktualizačná frekvencia. Ak hráte hry s vysokou rýchlosťou pohybu obrazu, potom by ste mali mať monitor s vysokou aktualizačnou frekvenciou (napríklad 144 Hz). Vyššia aktualizačná frekvencia vám poskytne hladší pohyb na obrazovke a zlepší váš herný zážitok.
- Odozva: Ďalším dôležitým faktorom, ktorý by ste mali zohľadniť pri výbere monitora na hranie hier, je odozva. Odozva označuje rýchlosť, s ktorou monitor reaguje na váš vstup a môže mať vplyv na rýchlosť vašej hry. Pre hranie hier by mal byť monitor s odozvou menšou ako 5 ms.
- Kontrast: Kontrast je dôležitý pre zobrazenie detailov v tmavých scénach hry a vylepšuje celkovú kvalitu obrazu. Pre hranie hier by mal byť kontrast monitora aspoň 1000:1.
- Technológia G-Sync alebo FreeSync: Tieto technológie zabraňujú trhaniu aj zasekávaniu obrazu. Obe techniky sú založené na adaptívnej synchronizácii, ktorá dáva monitorom variabilnú obnovovaciu frekvenciu. To znamená, že monitor môže kedykoľvek prispôsobiť svoju obnovovaciu frekvenciu frekvencii grafickej karty. Týmto spôsobom sú grafická karta a monitor synchronizované a vy si môžete vychutnať plynulý herný zážitok bez zasekávania obrazu. To je užitočné napríklad pri rýchlych hrách alebo pri náročných scénach v strieľačkách.
Konzola
Jednoduchosť ovládania
Konzola je v prvom rade navrhnutá na hranie hier (aj keď na nej môžete pozerať filmy alebo počúvať hudbu) a preto je ovládanie tomu prispôsobené. Hrať na konzole môžete doslova už niekoľko minút po tom, ako ju vyberiete z krabice. Na to, aby ste začali hrať, nie sú potrebné žiadne ďalšie komponenty ani technické zručnosti.
Cena
Herná konzola je predovšetkým cenovo dostupnejšia ako herný počítač, a to aj v prípade najvýkonnejších herných konzol novej generácie. Za cenu hernej konzoly je veľmi ťažké kúpiť kvalitný herný počítač, ale len dostupnejší priemerný domáci počítač. Len kvalitná grafická karta do PC stojí toľko, čo samotná herná konzola. Nehovoriac o ďalších komponentoch a o operačnom systéme.
Nemusíte aktualizovať hardvér
Ďalšou a pomerne veľkou výhodou konzolového hrania je, že môžete pokračovať v hraní hier bez obáv zo zastarania hardvéru. Na rozdiel od hrania na PC, ktoré môže vyžadovať upgrady s postupujúcim vývojom počítačových hier sú konzoly vyrobené výrobcom s potrebnými systémovými požiadavkami. Výrobcovia konzol však vydávajú nové konzoly v súlade s vylepšenými technológiami, takže stále existuje riziko, že staré konzoly nebudú podporované pre nové hry. Čas medzi jednotlivými vydaniami nových konzol závisí od výrobcu.
Mobilita
Áno, herné konzoly sú ľahšie prenosné, ako z niekoľkých častí poskladaný herný počítač. Preto ak plánujete hrať hry aj mimo domova je prenosná herná konzola pre vás lepšia voľba. Samozrejme myslite nato, že vaše nové herné miesto musí disponovať kvalitným a kompatibilným televízorom.
Výber ideálneho TV ku konzole
Bez kvalitného televízora môžete mať akúkoľvek dobrú konzolu, ale aj tak nedosiahnete maximálny herný zážitok. Pred kúpou televízora, je preto dôležité zohľadniť niekoľko faktorov:
- Veľkosť obrazovky: Pri hrách je dôležité, aby ste videli detaily, takže veľkosť obrazovky môže byť dôležitá. Odporúča sa zvoliť televízor s minimálne 32 palcovou obrazovkou pre optimálne výsledky.
- Rozlíšenie: Čím vyššie rozlíšenie, tým jemnejší obraz a detailnejšie textúry. Pre hracie konzoly ako PlayStation 5 alebo Xbox Series X sa odporúča zvoliť 4K rozlíšenie.
- Odozva: Čím rýchlejšia odozva, tým rýchlejšie sa zobrazujú zmeny na obrazovke. Pre hracie konzoly by mala byť odozva nižšia ako 5 ms.
- Frekvencia obnovovania: Vyššia frekvencia obnovovania znamená hladší a plynulejší obraz. Odporúča sa zvoliť televízor s minimálne 60 Hz obnovovacou frekvenciou pre hracie konzoly.
- Funkcie: Niektoré televízory majú funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre hráčov, ako napríklad Game Mode, ktorý znižuje odozvu a minimalizuje vstupné oneskorenie (input lag), alebo VRR (Variable Refresh Rate), ktoré zlepšuje plynulosť obrazu pri vysokých rýchlostiach snímok.
Je teda počítač lepší ako konzola?
Ak máte stále dilemu či je lepší herný PC, alebo konzola, je dôležité zvážiť nielen rozpočet, ale aj celkový zážitok z hrania. Bez ohľadu na to, čo si vyberiete, dôležité je hrať a baviť sa.
Komentáre