Vieš, koľko platíš za elektrické spotrebiče, keď ich nepoužívaš a sú v stand-by režime? Toľko peňazí môžeš ročne ušetriť!
Pozri sa, koľko peňazí ušetríš, ak budeš vyťahovať televízor, notebook a ďalšiu elektroniku zo zásuvky namiesto toho, aby si ju nechal v režime stand-by.
Pravdepodobne ťa neprekvapí, keď ti povieme, že to, že máš zapnutý počítač, smartfón, televízor alebo inú elektroniku, nie je zadarmo. Na to, aby si mohol s týmito zariadeniami pracovať, tak ich potrebuješ poháňať elektrinou, aby fungovali. Za to samozrejme musíš platiť.
V minulosti sme sa pozreli na tému, koľko peňazí platíš za elektrickú energiu, aby si mohol pozerať televízor, alebo čo ročne zaplatíš za chod takého Wi-Fi routera. Priniesli sme ti jednoduchý vzorec, ako môžeš vypočítať náklady na ich chod vo svojej domácnosti.
Možno si postrehol v posledných týždňoch rady na internete, aby si vyťahoval zo zásuvky nabíjačku pre telefón, rovnako aj televízor alebo počítač, lebo spotrebúvajú elektrinu s cieľom, keď sú v režime v stand-by, aby si ušetril desiatky až stovky eur ročne na odbere elektrickej energie. Otázkou je, či sú tieto rady skutočne tak efektívne, ako sa tvária. Poďme sa na túto tému spolu nižšie pozrieť.
„Fantómové zaťaženie“
Funkciu stand-by v odbornom svete označujeme ako „fantómové zaťaženie“. Pravdou je, že aj v tomto režime elektrické spotrebiče spotrebúvajú elektrinu. Inými slovami, tvoje účty rastú. Otázkou je, či si to, o koľko sa ti zvýši účet na konci roka, reálne aj všimneš.
Pravdou je, že v minulosti mohla takáto spotreba elektrickej energie robiť na účtoch 10 % a viac percent. Dôvodom je, že niektoré spotrebiče v režime nečinnosti, no v pohotovostnom režime, mohli spotrebovať 10 W, 15 W energie alebo ešte viac.
Neprehliadni
Dnes ale tomu celkom tak nie je a za to vďačíme za to Európskej únii. Tá totiž prijala legislatívu, ktorá tomu zabránila. Kľúčovým predpisom je nariadenie Komisie (ES) č. 1275/2008, ktoré nadobudlo účinnosť 6. januára 2010.
Podľa tohto nariadenia platia nasledovné limity:
Od 6. januára 2010:
Zariadenia v režime „off mode“ (vypnuté) nesmú spotrebovať viac ako 1 watt.
Zariadenia v režime stand-by s informačným alebo stavovým displejom nesmú spotrebovať viac ako 2 watty.
Od 6. januára 2013:
Tieto limity boli sprísnené na 0,5 wattu pre „off mode“ a 1 watt pre stand-by režim s informačným alebo stavovým displejom.
Pravdou ale je, že niektoré spotrebiče so špecifickými vlastnosťami, môžu spotrebovať mierne viac energie, ale nie zásadne.
Výrobcovia sú povinní zabezpečiť, aby ich produkty spĺňali tieto požiadavky. Samozrejme, keď máš doma televízor z roku 2000, tak tieto limity nebude spĺňať. Týka sa to elektroniky, ktorá bola vyrobená po dátumoch vyššie.
Koľko peňazí teda platím za elektrické spotrebiče, keď sú v zásuvke?
Prejdime ale k číslam. Samozrejme, čísla nižšie sa nedajú aplikovať na každú domácnosť s presnosťou na jeden cent či euro, ale vychádzame z priemerných hodnôt. Keď máš herný počítač, tak ten má o niečo vyššie nároky, než keď používaš kancelársky notebook.
Celkové úspory samozrejme závisia od počtu spotrebičov, ktoré nechávaš v stand-by režime. Jednoducho si ale môžeš doma zrátať napríklad koľko nabíjačiek máš v zásuvke, koľko počítačov a podobne.
Ak nechávaš napríklad nabíjačku v zásuvke, aj keď k nie je k nej pripojené zariadenie, spotrebuje malé množstvo energie, okolo 0,1–0,5 wattov.
Od 7. januára 2013 televízory, notebooky, a iné obdobné zariadenia v režime stand-by môžu spotrebovať maximálne 0,5 wattu, resp. maximálne 1 watt, ak majú informačný displej. Rozlišujeme ale ešte stav, kedy sú spotrebiče pripojené do siete a spadajú pod kategóriu bežné sieťové zariadenia (non-HiNA). V tomto prípade zariadenie môže mať spotrebu 2 watty (pozn. platí to pre zariadenia vyrobené po roku 2019). V prípade zariadení HiNA, je limit až 8 wattov. Tento typ zariadení ale nie je typický pre bežného používateľa.
Čo ma teda stojí spotreba elektrickej energie?
Prejdime ale k tomu, čo ťa prevádzka takéhoto zariadenia v režime nečinnosti vlastne stojí. Pri výpočte nižšie vychádzame z ceny za elektrinu 0,157€/kWh, ktorú sme mali na účte. Vychádzame z najhoršieho možného scenára, že tvoj počítač alebo televízor vyrobený po roku…
Článok pokračuje na druhej strane.
Komentáre