SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vedcom spadla sánka: Počas výskumu čiernych dier objavili niečo, čo nikto nečakal

Vedci z University of Sussex pracovali na výskume, ktorý by zmenil naše chápanie čiernych dier. To sa im aj podarilo.

V roku 1974 sa podarilo fyzikovi, Stephnovi Hawkingovi zistiť, že čierne diery vylučujú tepelnú radiáciu. Predtým sa predpokladalo, že sú čierne diery nečinnými objektmi, poslednými štádiami umierajúcich hviezd, píše portál SciTech Daily.

Čierne diery sú tie najextrémnejšie objekty, aké vo vesmíre poznáme. Neunikne im ani svetlo a práve vďaka tejto vlastnosti nebudeme mať nikdy šancu vidieť, čo sa za horizontom udalostí – hranicou, spoza ktorej nič nevyjde von, nachádza.

Nedávno sa však vedcom z University of Sussex podaril fascinujúci objav, ktorý schová Hawkinga do vrecka. Tím vedcov zistil, že čierna diera môže vytvárať tlak na hocičo, čo sa nachádza v jej útrobách. Tento neuveriteľný objav bol publikovaný 9. septembra tohto roku. Konkrétne za ním stojí dvojica vedcov, profesor Xavier Calmet a Folkert Kuipers.

Tí ostali doslova v šoku, keď uvideli výsledok ich simulácií. Keď sa bližšie pozreli na rovnice, ktoré boli pred nich postavené simuláciou, zistili, že v útrobách čiernej diery musí existovať tlak. Túto informáciu si následne overili a zistili, že je pravdivá. Kvantová gravitácia môže viesť k tlaku vo vnútri čiernej diery.

„Podarilo sa nám zistiť, že Schwarzchildove čierne diery majú svoj tlak a aj teplotu. Musíme ale povedať, že to bolo pre nás naozaj úplné prekvapenie,“ vyjadril sa Xavier Calmet.

Dvojica vedcov tvrdí, že Hawking mal akúsi intuíciu, čo sa týka čiernych dier. Tie nevnímal ako úplné anomálie, no veril, že majú radiačné spektrum, ako každé normálne teleso.

„Ak chápete čierne diery iba v súvislosti všeobecnej relativity, potom ich môžete vnímať ako singularitu – centrum, kde zákony fyziky prestávajú fungovať. Veríme, že keď sa kvantové teórie zapracujú do všeobecnej relativity, môžeme začať čierne diery vnímať trošku v inom svetle,“ vysvetľuje Calmet.

Nové chápanie čiernych dier

Ich výskum je krokom do správneho smeru. Tvrdia, že tlak, ktorý namerali je naozaj miniatúrny, no už len to, že tam je sú prevratné objavy. Práve vďaka tomuto objavu sa otvorilo niekoľko nových možností, ktoré povedú k novým objavom v astrofyzike, časticovej fyzike a kvantovej fyzike.

„Je naozaj vzrušujúce pracovať na projekte, ktorý posunie hranice nášho chápania čiernych dier. Obzvlášť, keď ste len študentom,“ vyjadril sa Folkert Kuipers.

Dvojica zároveň priznáva, že tento výskum bol niečo, s čím sa naozaj dlhú dobu trápili. Dostávali záhadné čísla a nedokázali povedať, čo môžu výsledky znamenať. Keď sa konečne dopracovali k odpovedi a zistili, že čierna diera môže mať tlak, pocit bol naozaj neopísateľný. Práve vďaka tomuto výskumu môžu byť čierne diery chápané ako kvantové objekty.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close