Vedcom sa podarilo vytvoriť „terminátora“: Pozrite sa, ako sa ich robot dostal spoza mreží!

Vďaka novému materiálu sa môže robot premeniť z pevného skupenstva na kvapalné.

Robot sa dokáže premeniť z pevného skupenstva na kvapalné
Zdroj: YouTube (Влад Гончарук, bethn93) Úprava: Vosveteit.sk

Ak ste videli dnes už kultový film Terminátor 2, určite si pamätáte scénu, keď T-1000 prešiel cez mreže tým, že sa premenil na tekutý kov. Niečo podobné sa podarilo dokázať vedcom v rámci nového výskumu.

V nedávno publikovanej štúdii sa autori pre zmenu inšpirovali nie robotom z budúcnosti, ale holotúriami – živočíchmi z kmeňa ostnatokožcov, výsledok je však rovnaký. Výskumníkom sa podarilo vytvoriť robota v tvare človeka, ktorý sa dokáže premieňať medzi kvapalným a pevným skupenstvom. Túto vlastnosť využili na to, aby robota dostali z väzenia, informuje portál Eurekalert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dať robotom vlastnosť prejsť z pevného skupenstva na kvapalné im dáva viac funkcionality,“ vysvetľuje Chengfeng Pan, vedúci štúdie.

Vedci museli pre potreby štúdie vyvinúť nový druh materiálu, ktorý nazvali magnetoaktívny pevno-kvapalný skupenstvomenný stroj. Materiál vyrobili tak, že do gália umiestnili magnetické častice. Gálium je kov, ktorý sa topí už pri 29,8 °C. Magnetické častice majú v tomto prípade dve úlohy. Prvou je, že sa materiál stáva responzívnym na striedavý prúd. Pomocou indukcie tak dokážu materiál zahriať a vyvolať zmenu skupenstva. Druhou je, že častice dajú robotovi mobilitu.

Nový materiál je v kvapalnom skupenstve neuveriteľne riedky, na rozdiel od ostatných podobných materiálov, ktoré sú oveľa hustejšie.

Skutočný terminátor

Než však vedci začali uvažovať o možných uplatneniach, podrobili materiál prísnym testom. Roboty museli preskakovať cez priekopy, šplhať na steny a v jednom prípade sa robot rozdelil na polovicu, aby presúval objekty a následne sa spojil opäť dokopy. Nepochybne najprekvapujúcejším z testov bol ten, v ktorom sa robot zahral na „terminátora“.

V tomto teste môžete vidieť robota za mriežkou. Ten sa následne premení na kvapalinu, mriežkou pretečie a potom sa spojí do pôvodného tvaru.

„V ďalších krokoch chceme nájsť pre robotov praktické uplatnenie. Veríme, že náš materiál by mohol pomôcť v medicínskej a inžinierskej sfére,“ vysvetľuje Pan.

Vedci majú za sebou aj niekoľko testov, ktoré ukazujú praktickú stránku zariadenia. V jednom teste pomocou neho dokázali vybrať cudzí objekt z modelu žalúdka alebo do žalúdka priniesť potrebné lieky.

Robot sa dokáže premeniť z pevného skupenstva na kvapalné
Zdroj: Wang and Pan et al.

Robot by však mohol nájsť uplatnenie aj pri spájkovaní. Ako tekutina by sa mohol dostať k ťažko dostupným obvodom, kde by slúžil zároveň ako spoj a aj ako vodič. Tiež by mohol slúžiť ako univerzálna „skrutka“ kvôli jeho schopnosti dostať sa na ťažko dostupné miesta.

Ako vysvetľujú autori štúdie, do budúcna preskúmajú aj ďalšie sféry, v ktorých by sa ich robot mohol uplatniť. V rámci svojej štúdie však úspešne demonštrovali koncept, ktorý je prinajmenšom mimoriadne sľubný. Ak by mal nájsť uplatnenie v medicíne, autorov ešte čaká ďalší výskum.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre