BezpečnosťSpravodajstvo

Donald Trump sa vracia na Facebook. Meta bude prísnejšie kontrolovať nevhodné príspevky. Na Trumpa si posvieti!

V roku 2021 Trump verejne chválil protizákonné chovanie ľudí, ktorí "zaútočili" na americký Kapitol. Jeho príspevky mu vyslúžili dvojročný zákaz.

Hlavnou myšlienkou sociálnych sietí je zdieľanie informácií a otvorená výmena názorov. Spoločnosť Meta sa vo včerajšej tlačovej správe vyjadrila, že nechce vstupovať do otvorených verejných debát a to obzvlášť v dobe, kedy je sloboda slova v mnohých krajinách ohrozená. Týka sa to aj politikov, ktorí sa prostredníctvom Facebooku často vyjadrujú na rôzne témy. Podľa spoločnosti by mala verejnosť vidieť nielen to dobré, ale aj to zlé.

Je tu však jedno veľké ale. Všetko musí mať svoje hranice a občas sa stane, že politické osobnosti tieto hranice prekročia. Ideálnym príkladom je bývalý americký prezident, Donald Trump, ktorý sa v roku 2021 dostal do pozornosti verejnosti vďaka svojim zvláštnym vyjadreniam. 6. januára 2021 sa odohral takzvaný „útok na Kapitol“, do ktorého sa zapojilo množstvo ľudí, ktorí protizákonne vnikli do budovy americkej vládnej inštitúcie. Trump verejne chválil správanie tejto skupiny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť Meta zablokovala facebookový a instagramový účet bývalého amerického prezidenta. Toto rozhodnutie následne prekonzultovali s nezávislou inštitúciou, ktorá síce s rozhodnutím súhlasila, no skritizovala spoločnosť pre absenciu jasných kritérií, na základe ktorých účty Donalda Trumpa zablokovali.

Rozhodnutie zablokovať tieto účty bolo výnimočné a prišlo za výnimočných okolností, ako bližšie špecifikuje Meta. Teraz však stoja pred ťažkou voľbou. Doba, počas ktorej boli účty Donalda Trumpa zablokované, už uplynula, zatiaľ však nie je jasné, či by mal Trump získať prístup k svojim účtom.

„Otázkou nie je to, či povolíme pánovi Trumpovi prístup k svojim účtom, ale či ešte existujú výnimočné okolnosti, ktoré by opodstatňovali predĺženie pozastavenia jeho účtov,“ vysvetľuje Meta.

Čo sa za dva roky zmenilo?

Či sa situácia od januára 2021 zlepšila spoločnosť vyhodnotila na základe krízového protokolu, ktorý vznikol v rovnakej dobe, ako boli účty Donalda Trumpa pozastavené. Krízový protokol objasňuje okolnosti, za akých môže Meta pozastaviť účty verejne známych osôb v čase verejných nepokojov.

Vyšetrovanie ukázalo, že od roku 2021 riziko nevhodného správania značne kleslo. Spoločnosť Meta sa preto oficiálne rozhodla, že po uplynutí dvojročného pozastavenia vráti Donaldovi Trumpovi prístup k účtom už v nasledujúcich týždňoch. Popri tom zavádza nové „mantinely“, aby sa v budúcnosti zabránilo podobným prehreškom.

Každá sociálna sieť má svoje podmienky. S nimi musí súhlasiť každý, či už ide o bežného človeka alebo prezidenta, píše ďalej Meta. Keďže sa Trump previnil už v minulosti, ďalšie porušenie podmienok bude v jeho prípade znamenať ešte tvrdší trest. V rámci aktualizovaného protokolu by mohol Trump v prípade opakovaných prehreškov čeliť pozastaveniu účtov v rozmedzí mesiaca až do dvoch rokov. Závisí to hlavne od závažnosti potenciálneho prehrešku.

Spoločnosť Meta bude starostlivejšie prihliadať aj na obsah, ktorý síce neporušuje podmienky, no nepriamo prispieva k nepokojom. Podobne ako Trumpove príspevky pred dvoma rokmi. V tomto prípade ide o obsah spochybňujúci legitímnosť volieb alebo s prepojením na radu konšpiračných teórií známych ako QAnon. Do budúcna Meta zabráni šíreniu podobných príspevkov. Neukážu ľuďom ani v prípade, že sledujú osobu, ktorá nevhodný príspevok publikovala. Uvažujú aj o tom, že z takýchto príspevkov odstránia tlačidlo na zdieľanie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close