Microsoft hlási ďalšiu investíciu. Kupuje syntetickú DNA, v ktorej chce ukladať dáta

Twit Bioscience, je spoločnosť ktorá pracuje na viacerých výskumov a jedným z nich je aj výskum zaoberajúca sa syntetickou DNA, kde sa rozhodol Microsoft investovať nemalé financie. Na prvý pohľad laikovi sa môže zdať, že investícia do syntetickej DNA je zo strany Microsoftu nelogická, ale opak je pravdou.  Totiž, syntetická DNA dokáže uchovať nesmerne veľké množstvo dát, len jeden gram DNA dokáže absorbovať viac ako trilión gigabajtov  (alebo jeden zettabyte)! Podľa Doug Carmean sa jedná o unikátnú revolúciu nového spôsobu ukladania dát, ktoré prebieha prostredníctvom „zakódovania“ a „odkódovania“ dát do DNA, pričom prvotné testy tohto spôsobu archivácie dát boli už úspešne vyskúšané. Ale ako ďalej dodáva, ku komerčnému využitiu tejto technológie je ešte ďaleko.

„Sme stále roky ďaleko od komerčne životaschopného produktu, ale naše skoré testy s Twist ukazujú, že v budúcnosti budeme môcť podstatne zvýšiť hustotu a trvanlivosť ukladania dát.“

Microsoft celkovo odkúpil desať miliónov kusov týchto syntetických DNA pre svoj výskum. Mimochodom takto uchované dáta by mali mať životnosť neuveriteľných 2000 rokov bez hrozby ich poškodenie, samozrejme v ideálnych podmienkach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo na to hovoríte, cítite sa ako v scifi? My určite áno.

Zdroj: Twist 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre