Zariadenia

Tieto smartfóny si viete bez problémov opraviť aj doma: Nájdete na zozname aj svoj model?

Pozrite sa, ktoré smartfóny dokážeme opraviť jednoducho aj svojpomocne doma a ktoré naopak túto možnosť len tak jednoducho neponúkajú.

Pri kúpe smartfónu pravdepodobne málokto myslí na to, že sa mu v blízkej budúcnosti pokazí. Aj napriek tomu sa to môže jednoducho stať, kedy nám v nepozornosti spadne na zem a rozbije sa mu displej. Inokedy sa zasa môže stať, že sa nám degraduje batéria a radi by sme ju vymenili za novšiu. V takomto prípade máme možnosť prísť do servisu a zaplatiť si či už výmenu displeja či batérie, prípadne iných súčiastok. Rovnako ale tí zdatnejší môžu siahnuť po náradí a vymeniť si tieto súčiastky sami. V niektorých prípadoch sú smartfóny natoľko dobre opraviteľné, že ich do toho servisu nosiť nemusíme a zvládneme to ľavou zadnou. A portál electronicshub.org nám teraz prináša prehľad toho, ktoré modely vieme opraviť skutočne jednoducho.

Ktoré modely sa skúmali?

Predmetom prieskumu opraviteľnosti smartfónov sa stali zariadenia od 20 najznámejších výrobcov, ktoré sa predstavili medzi rokmi 2019 a 2022. Nechýbali teda ani najčastejšie zariadenia od známych výrobcov ako je Apple, Samsung, Xiaomi či Honor, no aj ďalšie značky, s ktorými sa často stretneme na predajných pultoch. Medzi týmito zariadeniami bolo klasifikovaných TOP 10 najviac a najmenej ťažkých smartfónov na domácu a jednoduchú opravu. Zistili sme, ako dlho trvá priemerná dĺžka opravy smartfónu a aké je percento jednoduchých opráv pre konkrétny model. A ako dopadli tie najčastejšie smartfóny?

Tieto smartfóny dopadli najhoršie

Ak preferujete domáce opravy, pravdepodobne by ste sa nemali pozerať po modeloch, ktoré nájdeme na tomto zozname. Sú totiž komplikovanejšie na opravu a v indexe najťažších opráv sa nájdu na TOP pozíciách so 100 percentami ťažkých opráv. To znamená, že ani jedna oprava nebola klasifikovaná ako menej náročná a rozoberať tieto smartfóny nie je úplne prechádzkou ružovou záhradou. Nižšie sa pozrite, ktoré modely na tomto zozname nájdeme.

Najhoršie opraviteľné smartfóny
Zdroj: electronicshub.org

Najhoršie opraviteľným modelom je aktuálne teda Google Pixel 7, no nasleduje ho Samsung Galaxy Note 10 a iPhone SE 2022. Zoznam však neobišli ani smartfóny od Xiaomi, resp. ich dcérskej značky Redmi a na zozname sa objavil aj Huawei P30 Pro.

Tieto modely naopak opravíme pomerne jednoducho

Keby ste si chceli opraviť niektorý smartfón z tohto zoznamu svojpomocne doma, pravdepodobne by vám to nezabralo veľa času. Najlepšie opraviteľný model pritom eviduje až 50% jednoduchých opráv, teda rozobrať ho a vymeniť nejakú súčiastku nám nevezme veľa úsilia. Priemerná oprava tohto smartfónu pritom trvá len 25 minút. Ide o model Motorola Moto G7, ktorý sa predstavil v roku 2019. Za ním nasleduje Samsung Galaxy A40 rovnako z roku 2019 a tretiu priečku obsadil prémiový Samsung Galaxy S22 Ultra. Je pekné vidieť, že aj prémiové smartfóny sa dokážu opraviť aj svojpomocne a pomerne jednoducho.

Najlepšie opraviteľné smartfóny
Zdroj: electronicshub.org

Na zozname však nájdeme aj smartfón od spoločnosti OnePlus, Xiaomi a niekoľko iPhonov od Applu. Viaceré spoločnosti sa dnes totiž snažia spropagovať domáce opravy telefónov a Apple je jedným z nich. Pracuje na tom ale aj Samsung a očakávame, že svoje smartfóny budeme vedieť čoskoro oficiálne doma opraviť aj od iných spoločností. Práve opraviteľnosť je totiž jedným z faktorov, na ktoré by sme sa mali pozerať pri kúpe nového zariadenia.

Našli ste na zozname aj svoj telefón? A skúšali ste už niekedy opraviť svoj model aj vy doma? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close