Používate starší smartfón? Nemusí to byť výhodné, tieto riziká z toho môžu vyplývať!

Používať starší smartfón nemusí byť úplne bezpečnou voľbou. Znížiť sa však môže aj váš komfort, pozrite sa ako.

android smartfon
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Výmena smartfónu za nový model môže byť komplikovaným procesom, najmä teda keď sa pozrieme na dnešný výber na trhu. V ponuke sú rôzne modely, ktoré ponúkajú špecifikácie, medzi ktorými sa niektorí vedia len ťažko orientovať. Aj napriek tomu však niekedy ten moment prísť musí, teda chvíľa pre výber nového zariadenia. Využívanie staršieho telefónu so sebou totiž prináša rôzne riziká, medzi ktoré zaradíme ako bezpečnostné hrozby, tak aj také situácie, kedy sa naruší náš komfort. Ak teda využívate starší smartfón aj vy, tak by ste sa určite mali pozrieť na to, prečo by ste mali siahnuť po novšom zariadení.

Myslite najmä na bezpečnostné riziká

Začneme tým, čo by nás ku kúpe nového telefónu malo motivovať najviac. Takmer polovica používateľov Android smartfónov pritom dnes využíva operačný systém starší ako Android 11, teda od systému Android 10 nižšie. Tieto verzie však už nezískavajú vo väčšine prípadov bezpečnostné aktualizácie a o pravidelnosti zvyšovania bezpečnostnej úrovne sa rozprávať nemôžeme. Vo všeobecnosti platí, že výrobcovia telefónov svoje zariadenia podporu 2 až 3 roky, hoci je pravda, že niektoré značky sa to snažia zmeniť. No týka sa to hlavne vlajkových lodí. Starší smartfón s nepodporovaným systémom pritom môže výrazne ohroziť našu bezpečnosť, naše údaje či dokonca naše financie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
android smartfon_titulka
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Tým, že smartfóny s neaktuálnym systémom nemajú ochranu proti najnovším hrozbám, sa vystavujeme riziku útoku alebo ich hacknutia. Pre zachovanie tej najvyššej bezpečnosti by sme teda mali využívať smartfón s čo najnovší softvérom, pričom by sme mali dbať aj na pravidelné aktualizácie. V ideálnom prípade by mali prichádzať každý mesiac, no v poriadku je aj to, keď bezpečnostné záplaty prichádzajú štvrťročne či raz za pol roka.

Starší smartfón neponúka taký komfort

So starším modelom prichádza aj nižší výkon, ktorý už nemusí stačiť pre dnešné požiadavky pre používanie. Staršie vlajkové lode sa pritom môžu dnes podobať na strednú triedu smartfónov, no ak vlastníte smartfón, ktorý už pri jeho kúpe patril medzi strednú triedu, tak po niekoľkých rokoch už nebude mať dostatočný výkon. S týmto problémom sa môžete stretnúť aj pri aplikáciách, ktoré v minulosti išli plynulo a dobre. Dôvodom sú ich aktualizácie. Každou jednou aktualizáciou vývojári do nich pridávajú totiž nové funkcie, ktoré potrebujú viac zdrojov na svoje fungovanie. Jeho používanie teda výraznejšie ovplyvní pomalé načítavanie, pomalé reakcie a možno aj záseky.

Myslieť by ste mali aj na to, že po určitej dobe už ani batéria nebude to, čo bývala. Po čase sa totiž opotrebuje a váš smartfón si bude vyžadovať častejšie nabíjanie. Nižšia však bude aj kvalita fotoaparátu a výsledných snímok, ďalej sa môžeme stretnúť so staršími technológiami a teda aj absenciou technológií ako NFC či 5G konektivity. Starší model je takisto aj viac opotrebovaný a novším modelom dokážete vyriešiť všetky problémy s výkonom či technológiami, ktoré v ňom nájdeme.

Rovnako treba povedať, že súčasné smartfóny sú vybavené výkonnejšími fotoaparátmi, ktoré poskytujú vyššiu kvalitu obrázkov a videí. Staršie smartfóny sú často vybavené horšími fotoaparátmi a nie sú schopné zachytiť kvalitné fotografie.

S čím ďalším sa môžeme stretnúť?

Problémov, ktoré môže náš starší smartfón priniesť, je oveľa viac. Niekomu však tieto veci môžu spôsobovať obmedzenia pri používaní a iný sa nad nimi ani len nepozastaví. Ak však využívate staršie zariadenie, mali by ste sa nad týmto minimálne zamyslieť.

  • Staršie smartfóny môžu mať problém s kompatibilitou pre novšie aplikácie či iný softvér.
  • Obmedzenia môžeme pozorovať aj v prístupe k niektorým službám, ktoré vyžadujú novší operačný systém.
  • Starší smartfón môže byť rovnako ťažšie zálohovať pre problémy s kompatibilitou.
  • Pri poruche sa môžeme stretnúť s horšou dostupnosťou pre náhradné diely a rovnako aj vyššou cenou opravy.
  • Staré smartfóny môžu obsahovať zastaralé materiály, ktoré sú nebezpečnejšie pre životné prostredie.
  • Problémy môžeme spozorovať aj pri kompatibilite s nositeľnou elektronikou a slúchadlami.

Pri používaní staršieho telefónu teda zvážte všetky tieto riziká, na ktoré by ste mohli naraziť. Kedy ste si kúpili svoj posledný smartfón? A plánujete ho v blízkej dobe vymeniť? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre