Nabíjate smartfón v ochrannom kryte? Pozrite sa, prečo by ste to nemali robiť!

Svoj smartfón by ste nemali nabíjať v ochrannom kryte. Môžu z toho vyplývať viaceré riziká, ktoré vedia ohroziť nás aj naše zariadenie.

rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: Lord Beard / shutterstock.com

Spôsobov, ako môžete nabíjať svoj smartfón a starať sa tak o svoju batériu môže byť mnoho. Môžeme sa pokúšať držať batériu neustále v rozmedzí 20% – 80%, aby sme spomalili jej degradáciu. Taktiež môžeme svoj telefón nabíjať s funkciou optimalizovaného nabíjania a môžeme ho nabíjať po menších častiach, nie celú kapacitu batérie naraz. Pri tipoch pre správne a šetrné nabíjanie však často zabúdame na veľmi podstatnú súčasť. Svoj telefón totiž zvyčajne nabíjame v ochrannom kryte, ktorý by sme si pri nabíjaní mali dávať dolu. Prečo by sme to mali robiť a ako nabíjanie smartfónu v kryte môže vplývať na batériu? To si teraz prezradíme v našom článku.

Prečo by ste svoj smartfón nemali nabíjať v ochrannom kryte?

Silikónové, plastové alebo dokonca textilné puzdro dokáže náš telefón ochrániť pred mechanickým poškodením v podobe rôznych škrabancov či prasklín. Využívanie tohto ochranného prostriedku teda môže byť praktické, keď smartfón prenášame napríklad vo vrecku, v kabelke alebo ho máme len tak položený na stole. Počas nabíjania však nie je úplne najlepšou voľnou chrániť svoje zariadenie ochranným krytom. Vzhľadom k tomu, že zakrýva zvyčajne celú zadnú časť smartfónu, môže vyvolať silnejšie teplo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
nabijanie telefonu
Zdroj: Dejan Dundjerski / shutterstock.com

Nadmerné zahrievanie batérie, ktoré je spôsobené nemožnosťou odvádzania tepla prirodzenou cestou, môže spôsobiť jej poškodenie či poškodenie iných komponentov. V extrémnych prípadoch môže prísť až k požiaru, no aj bez toho môže prísť k nadmernému prehriatiu, ktoré urýchli degradáciu našej batérie. Nabíjať smartfón v ochrannom kryte teda môže byť nebezpečné napríklad z tohto dôvodu.

smartfón xiaomi 12t pro nabijanie
Zdroj: Xiaomi

Rýchlejšie zahriatie batérie môže tiež spôsobiť aj pomalšie nabíjanie. Ak si teda chcete zachovať rýchle nabíjanie pre váš smartfón a uistiť sa, že využívate jeho plný potenciál, mali by ste svoje zariadenie vytiahnuť z krytu.

Aké sú ideálne teploty batérie počas nabíjania?

Pri nabíjaní smartfónu by sme mali myslieť aj na teplotu, akú má jeho batéria. V ideálnom prípade by sa batéria mala udržiavať v rozmedzí medzi 20°C až 25°C. Pri náročnejších úkonoch, kedy svoj smartfón vyťažujeme o niečo viac je v poriadku, že sa batéria vie zahriať o niečo viac. Medzi tieto úkony patrí ale aj nabíjanie, kedy je úplne v poriadku, keď je teplota o niečo vyššie než 25°C. Ak sa však váš smartfón a jeho batéria zahreje na vyššiu teplotu ako 35°C, tak už môžeme rozprávať o prehrievaní. V takom prípade by sme mali svoj telefón odpojiť od nabíjačky a počkať, kým sa ochladí opäť do odporúčaného teplotného rozmedzia.

Nabíjate svoj smartfón v kryte aj vy? Alebo sa ho snažíte vyťahovať aspoň počas nabíjania? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre