Táto aktualizácia smartfónov spoločnosti Apple približuje iPhone telefóny bližšie k Androidu

Apple v Európe približuje telefóny iPhone viac k Androidu. Nerobí to ale dobrovoľne.

Apple zrušila aplikáciu Beeper Mini
Zdroj: Bing Image Creator, Vosveteit.sk

Týždeň dozadu používatelia smartfónov spoločnosti Apple začali dostávať veľkú aktualizáciu operačného systému (iOS 17.4). Ide o jednu zo zásadných aktualizácií pre telefóny iPhone, ktorá vo veľkej miere mení ich fungovanie. Dôvodom je, že táto aktualizácia reagovala na legislatívu Európskej únie, konkrétne na zákon DMA (Zákon o digitálnych trhoch).

iPhone telefóny sa viac podobajú na Android

Používatelia Androidov majú oveľa väčšiu voľnosť, ako si môžu prispôsobiť svoje zariadenia vrátane toho, čo s telefónomi môžu robiť. iOS v tomto smere je pomerne uzatvoreným operačným systémom, to sa ale aktuálne zmenilo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Apple najnovšie musí povoliť napríklad inštaláciu aplikácií aj z iných zdrojov, ako je oficiálny obchod s aplikáciami, čo nebolo doteraz možné. V praxi to znamená, že vývojári aplikácií už nie sú závislí od spoločnosti Apple, aby mohli svoje aplikácie priniesť na iOS platformu. Túto príležitosť sa rozhodla využiť aj spoločnosť Epic Games, ktorá už čoskoro prinesie vlastný obchod s aplikáciami na iOS. Okrem iného používatelia budú môcť sťahovať a inštalovať aplikácie aj priamo zo stránok vývojárov. Za týmto účelom Apple čoskoro spustí novú funkciu Web Distribution prostredníctvom aktualizácie softvéru.

„Aby sa zohľadnili zmeny DMA, používatelia v EÚ si môžu inštalovať aplikácie z alternatívnych trhov s aplikáciami v systéme iOS 17.4 a novšom. Používatelia si budú môcť stiahnuť aplikáciu alternatívneho trhu z webovej stránky vývojára,..“, uvádza Apple v správe, v ktorej približuje novú aktualizáciu.

V každom prípade, sideloading aplikácií, ktorý bol doposiaľ funkciou len Android telefónov, sa postupne stane realitou aj na iOS. Treba ale podotknúť, že táto nová funkcia ešte nie je aktívna. Apple hovorí, že bude sprístupnená túto jar.

Pre používateľov s bydliskom v iných krajinách ako je Európska únia, funkcia bočného načítania zatiaľ nie je k dispozícii.

Jedinou nevýhodou je, že vývojári, ktorí sa rozhodnú touto cestou distribuovať svoj obsah, tak budú musieť súhlasiť s novými obchodnými podmienkami App Store. Rovnako budú musieť platiť poplatok za Apple Core Technology. Ide ale o zanedbateľný poplatok. Vývojári, ktorí budú chcieť šíriť touto cestou aplikácie, budú zároveň musieť prepojiť svoje aplikácie so službou App Store Connect.

„Apple bude autorizovať vývojárov po splnení špecifických kritérií a zaviazaní sa k priebežným požiadavkám, ktoré pomáhajú chrániť používateľov. Autorizovaní vývojári získajú prístup k rozhraniam API, ktoré uľahčujú distribúciu aplikácií z webu, integrujú sa so systémovými funkciami, zálohujú a obnovujú aplikácie používateľov a ďalšie. Aplikácie ponúkané prostredníctvom webovej distribúcie musia spĺňať požiadavky notárskeho overenia na ochranu integrity platformy, ako všetky aplikácie pre iOS, a možno ich nainštalovať iba z domény webovej lokality, ktorú vývojár zaregistroval v App Store Connect.“

Apple ďalej vysvetľuje, že alternatívne trhy (obchody tretích strán) s aplikáciami môžu inštalovať a podporovať softvér na zariadeniach iOS, pristupovať k údajom v katalógu aplikácií, spravovať nákupy a predplatné používateľov a ďalšie. Prízvukuje, že ich prevádzkovatelia sú zodpovední za splnenie požiadaviek notárskeho overenia, rovnako ako všetky aplikácie pre iOS. Aplikácie Marketplace je možné nainštalovať iba z webových stránok vývojára Marketplace.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre