SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Simulácia, vyrážajúca dych: Toto sa stane, keď do Mesiaca narazí asteroid!

Naša prirodzená družica je denne bombardovaná kozmickými objektmi. Ako to vyzerá?

Náš Mesiac je neustále bombardovaný asteroidmi, no takmer všetky takéto kolízie ostávajú nepovšimnuté. Ak by ste chceli vidieť, ako môže kozmická zrážka asteroidu s Mesiacom vyzerať, načrtne vám to táto pôsobivá animácia.

Vytvoril ju užívateľ platformy YouTube, s prezývkou Hazegrayart. Na svojom kanáli sa prevažne venuje animáciám, vysvetľujúcim ako fungujú kozmické rakety. V novom videu ale načrel aj do inej témy a ukázal nám povrch našej družice, bombardovaný drobnými kozmickými objektmi. Jeho video je naozaj pôsobivé, pretože nám ukazuje situáciu, ktorú za normálnych okolností pozorovať nemôžeme. 

V trojminútovom videu uvidíte niekoľko drobných svetielok, objavujúcich sa na povrchu Mesiaca. Každý záblesk znamená asteroid vrážajúci do povrchu Mesiaca. Portál Daily Mail píše, že za deň vrazí do našej prirodzenej družice až 100-tisíc kozmických objektov, čo sa rovná hmotnosti viac ako 3-tisíc kg.

Prirodzený ochranný štít

Ak by náš Mesiac neexistoval, asteroidy by si s veľkou pravdepodobnosťou našli cestu k Zemi a život, ako ho poznáme, by nemusel existovať. V tomto smere funguje naša prirodzená družica ako ochranný štít. Astronómovia nevedia presne, ako vznikol, no uznávanou vedeckou teóriou je, že Mesiac vznikol z trosiek po zrážke planéty s našou Zemou. Tá planéta sa označuje ako Theia a podľa vedcov mohla mať veľkosť Marsu. 

Momentálne vedci našli na povrchu Mesiaca až 9 137 kráterov. Každý z nich vznikol po nejakom dopade asteroidu. Kozmický objekt, ktorý je na kolíznom kurze s Mesiacom sa môže pohybovať rýchlosťou až 72-tisíc km/h. Tie najrýchlejšie cestujú rýchlosťou až 257-tisíc km/h. Pri takých rýchlostiach má aj relatívne malý objekt obrovskú energiu, čo znamená, že môže napáchať výrazné škody.

Hoci sú kolízie asteroidov s Mesiacom takmer nepostrehnuteľné, v roku 2013 sa americkej vesmírnej agentúre, NASA, podarilo jeden takýto prípad zachytiť. Vesmírna agentúra v tom roku oznámila, že do Mesiaca vrazil asteroid s hmotnosťou 40 kg. 

„Asteroid explodoval v záblesku, ktorý bol 10-krát jasnejší, než čokoľvek, čo sme dovtedy videli,“ tvrdí Bill Cooke, z americkej NASA.

Agentúra dodáva, že ak by sa niekto pozeral na Mesiac presne v okamžik, kedy doňho asteroid vrazil, záblesk by videl holými očami. Tento mesiac bola zverejnená štúdia, ktorá naznačuje, že jeden z asteroidov v blízkosti Zeme by mohol byť úlomkom z Mesiaca. Tento objekt sa nazýva Kamo’oalewa a objavený bol pred piatimi rokmi.

Asteroid má približne 57 metrov a odráža svetlo podobne, ako materiál, ktorý doniesli z Mesiaca astronauti programu Apollo. To vedcov vedie k myšlienke, že je asteroid zložený z rovnakého materiálu, ako Mesiac. Asteroid Kamo’oalewa sa radí medzi kvázi-satelity. To sú objekty, ktoré obiehajú okolo Slnka, no držia sa relatívne blízko pri Zemi.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close