Facebook rozširuje ochranu účtov: Týkať sa to bude týchto používateľov! Ste medzi nimi?!
Facebook zintenzívňuje aktivity, aby chránil účty používateľov, pri ktorých je zvýšené riziko, že sa stanú obeťami hackerov.
Nielen posledné mesiace, ale už sú to i roky, čo môžeme vo zvýšenej miere počúvať o rôznych hackerských útokoch na účty používateľov. Častokrát sa útočníci zameriavajú na účty známych osobností na sociálnych sieťach, pričom mnohokrát nepohrdnú ani účtami „smrteľníkov“, ktoré sú vo veľkej miere využívané na šírenie rôznych podvodných kampaní. To je pravdepodobne aj jeden z dôvodov, prečo Facebook rozširuje program Facebook Protect o ľudí, u ktorých je zvýšené riziko, že ich účty budú napadnuté hackermi. Na tému upozorňuje spoločnosť Meta, pod ktorú patrí Facebook, ale i Instagram, či WhatsApp.
Facebook rozširuje ochranu účtov o ďalších používateľov
Sociálna sieť v súvislosti s rozširovaním programu Facebook Protect píše:
„Títo ľudia sú v centre kritických komunít pre verejnú diskusiu. Vedú vlády a organizácie k zodpovednosti a bránia ľudské práva na celom svete. Bohužiaľ to tiež znamená, že sú žiadaným terčom zlých aktérov.“
Facebook v súvislosti s touto témou hovorí, že funkciu prvýkrát otestovali pred americkými voľbami prezidenta v roku 2020. Neskôr nasledovala globálna expanzia, počas ktorej funkciu aktivovali viac ako 1,5 miliónu účtov a takmer 950 tisíc účtov si túto funkciu aktivovalo pri registrácii. Facebook ďalej informuje, že program bude postupne rozširovať i do regiónov, kde nebol doposiaľ dostupný. Do konca roka, program by mal byť dostupným v 50 krajinách sveta, dopĺňa Facebook.
Používatelia, u ktorých je predpoklad zvýšeného útoku hackerov, tak Facebook automaticky zapne funkciu dvojfaktorovej autentifikácie. Ide o funkciu, ktorá vyžaduje pri novom prihlásení sa do účtu (napríklad zo zariadenia, cez ktoré ste neboli doposiaľ k vášmu účtu prihlásený), aby používateľ overil svoju identitu a to prostredníctvom aplikácie tretej strany, alebo heslom, ktoré obdrží ako SMS.
„Táto dôležitá funkcia bola na internete historicky nedostatočne využívaná – dokonca aj ľuďmi, ktorí sa s väčšou pravdepodobnosťou stanú terčom zlomyseľných hackerov, ako sú novinári, aktivisti, politickí kandidáti a iní.“
Facebook hovorí, že doposiaľ túto formu prihlasovania akceptovalo 90% používateľov, ktorých sa to dotýka. V závere treba dodať, že Facebook zatiaľ nemá v pláne nútiť bežných používateľov, aby si túto funkciu zapli.
Komentáre