Sen Elona Muska o kolonizácii Marsu narazil na ďalší problém, ktorý nebude také ľahké vyriešiť

Výskumníci zistili, že marťanský prach môže astronautom priniesť nečakané problémy.

kolonia mars astronaut
Zdroj: Dotted Yeti / shutterstock.com

Elon Musk je jedným z najbohatších ľudí planéty a jeho veľkou víziou je vybudovať na Marse prvú ľudskú kolóniu. K tomu mu má dopomôcť jeho vesmírna spoločnosť SpaceX, no ako informuje portál Futurism, jeho sen nebude až také ľahké splniť, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.  

Celkovo dnes žijeme v období, kedy sa oči viacerých vesmírnych agentúr upriamujú k červenej planéte. Americká NASA chce cez program Artemis získať skúsenosti a infraštruktúru, ktoré by pomohli astronautom na Marse prežiť. Americký prezident, Donald Trump, sa nie až tak dávno vyjadril, že chce poslať ľudí na Mars, dokonca aj ak by to malo znamenať zrušenie plánovaných misií na Mesiac.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Ako sme ale naznačili hneď v úvode, prvá marťanská misia môže čeliť nečakaným problémom. Nová štúdia odhalila, že látky v marťanskej pôde môžu byť život-ohrozujúce pre vesmírnych cestovateľov. Je pravda, že kozmonauti nebudú na Marse dýchať tento červený prach, no výskumy naznačujú, že len filtrovanie tohto prachu môže byť extrémne komplexná záležitosť.  

NASA predstavuje najdetailnejšiu mapu podzemného ľadu na Marse
Zdroj: NASA

“Najväčším rizikom je prach pre pľúca astronautov. Tento prach je tak jemný, že ostane v ich pľúcach a časť sa môže dokonca dostať do krvného obehu. V prachu sa zároveň ukrýva množstvo rizík, napríklad kremík alebo oxidy železa. Tie môžu spôsobiť pľúcne ochorenia. Ide o Ďalšie zdravotné riziko, ktoré popri obrovskom množstve radiácie bude ohrozovať život astronautov,” hovorí Justin Wang, spoluautor nového výskumu.  

Ďalšie riziko pre astronautov

Autori zároveň vysvetľujú, že marťanský prach nebude najnebezpečnejšou súčasťou misie, no ide o dostatočne vysoké riziko, aby ho výskumníci nepodceňovali. Ak sa na marťanský prach dobre pripravíme, potom sa mu dá jednoducho vyhnúť. Vedci však dodávajú, že to sa ľahšie povie ako urobí.  

Marťanský prach je všade a tým myslíme naozaj všade. Pokrýva každý kúsok povrchu a konštantne padá z oblohy. Zároveň každých pár rokov sa na Marse objavujú globálne púštne búrky, ktoré pokryjú povrch novou vrstvou prachu. Autori štúdie ďalej vysvetľujú, že takýto prach je dlhodobým nepriateľom astronautov. Už počas programu Apollo sa ukázalo, že mesačný regolit vie narobiť poriadne problémy.  

Čo sa ale marťanského prachu týka, robotické rovery už s ním mali skúsenosti. Pred niekoľkými rokmi, v roku 2021, musela misia InSight skončiť, pretože marťanský prach pokryl solárne panely a misia nemohla nabiť svoje batérie.  

Neposledným problémom je to, že sa marťanský prach správa oveľa nepredvídateľnejšie, ako prach u nás na Zemi. Častice marťanského prachu sú oveľa ostrejšie a špicatejšie, podobne ako častice azbestu. Tieto častice by dráždili jemné membrány pľúc.  

Ak by sa niečo pokazilo, napríklad filtračná jednotka skafandra, astronaut by bol veľmi ďaleko od pomoci. Znamená to, že astronauti sú na Marse skutočne sami a musia si poradiť nielen v zložitých situáciách, no musia mať po ruke naozaj spoľahlivé vybavenie. 

vesmirna kolonia zivot mimo Zeme
Zdroj: Supamotionstock.com / Shutterstock.com

Pomoc nepríde

Lunárny prach predstavoval pre vesmírnu agentúru neočakávaný problém, no astronauti mali záchranné koleso v tom, že mohli viac-menej v reálnom čase komunikovať s odborníkmi a v prípade najhoršieho sa do pár dní vrátiť domov.  

Astronauti na Marse takúto výhodu mať nebudú. Komunikácia prebieha s oneskorením približne 40 minút, čo nestačí, hlavne ak ide o zdravotnú pohotovosť. Ešte pred tým, ako pošleme na Mars prvých ľudí, musia mať vesmírne agentúry istotu, že posádka vie ako sa lieči množstvo zdravotných problémov, ktoré môžu na červenej planéte vzniknúť. Práve vzdelanie predstavuje zníženie možných rizík a zvyšuje úspech prvej ľudskej misie na Mars. Cesta na Mars bude predstavovať najambícioznejší ľudský projekt, preto treba mať istotu, že sú naň astronauti adekvátne pripravení. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre