Zabudni na UFO. Toto je skutočný dôkaz, že sa na Marse niečo dialo! NASA oznámila brutálny objav!
Výskumníci odhalili v marťanskej vzorke, ktorú objavil rover Curiosity, zatiaľ najväčšiu organickú zlúčeninu na Marse. Tieto zlúčeniny mohli vzniknúť za prítomnosti života.
Výskumníci z NASA v najnovšej štúdii popisujú výsledky analýzy, ktorá sa odohrala na palube roveru Curiosity, ktorý sa momentálne nachádza na Marse. Išlo o analýzu marťanskej horniny a výsledky naznačujú niečo neuveriteľné. Výskumníkom sa podarilo objaviť doteraz najväčšiu organickú zlúčeninu na planéte.
Výskumníci sa zamerali na analýzu vzoriek, ktoré sa už dlhšie nachádzali na palube roveru. Podarilo sa im v miniatúrnom laboratóriu na palube Curiosity odhaliť molekuly dekánu, undekánu a dodekánu. Ide o zlúčeniny, ktoré sa skladajú z 10, 11 a 12 uhlíkov a predpokladá sa, že ide o fragmenty mastných kyselín. Práve tieto kyseliny sú také organické molekuly, ktoré sa aspoň na Zemi považujú za chemické základné stavebné kamene života.
Fascinujúci objav
Živé veci produkujú mastné kyseliny, ktoré im pomáhajú formovať bunečné membrány a vykonávať celý rad ďalších funkcií. Autori výskumu však priznávajú aj to, že mastné kyseliny môžu vzniknúť aj bez prítomnosti života. Abioticky vznikajú cez chemické reakcie, ktoré odštartujú rôzne geologické procesy. Presnejším príkladom môže byť interakcia vody s minerálmi v hydrotermálnych ventiloch.
Autori štúdie teda uviedli, že zatiaľ nemôžeme s presnosťou potvrdiť zdroj identifikovaných molekúl. Objaviť ich všetky pokope je však z niekoľkých dôvodov pre vedcov mimoriadne fascinujúce. Do dnešného dňa rover Curiosity odhalil len drobné a jednoduché organické molekuly na Marse. Toto je prvý objav, ktorý naznačuje, že na Marse sa veci posúvali ku vzniku komplexnosti, ktorá sa vyžaduje pre vznik života.
Nová štúdia zároveň zvýšila šance, že veľké organické molekuly skutočne mohli vzniknúť za prítomnosti života. Zároveň je objav jasným dôkazom, že podobné vzorky môžu dlhodobo prežiť na Marse, aj po desiatkach miliónov rokov vystavenia intenzívnej radiácii a oxidácii.
Neprehliadni
“Nový objav nám zároveň demonštruje, že má naozaj zmysel pokúsiť sa priniesť vzorky z Marsu na Zem a analyzovať ich pomocou našich sofistikovanejších vedeckých prístrojov. Existuje väčšia šanca, že odhalíme stopy minulého života na planéte,” tvrdí Caroline Freissinet, vedúca novej štúdie.
Freissinet je výskumníčkou, ktorá v roku 2015 taktiež viedla štúdiu, ktorá ako prvá jednoznačne identifikovala organické molekuly na Marse. Organické molekuly odhalili v rovnakej vzorke, ktorá bola použitá aj pri tomto výskume. Ide o vzorku, ktorú výskumníci nazvali Cumberland.
Jazero s organickými zlúčeninami
Rover Curiosity využil prístroje na palube, aby vyvŕtal dieru do vzorky Cumberland. Tú získal z krátera Gale, presnejšie z regiónu Yellowknife Bay. Vedci verili, že tento región vyzeral ako prastaré dno jazera. Rover Curiosity však musel zvoliť opačný smer od svojej pôvodnej trajektórie, ktorá smerovala k Mount Sharp.
Nakoniec sa ale ukázalo, že táto odbočka sa skutočne vyplatila. Vzorky z Cumberland ponúkli naozaj výnimočné zistenia, ktoré nám viac prezrádzajú o tom, ako Mars mohol vyzerať pred 3,7-miliardami rokov. Ešte staršie štúdie ukázali, že táto vzorka je bohatá na ílovité minerály, ktoré vznikajú vo vode. Zároveň obsahovala veľa síry, ktorá dokáže zachovať lepšie organické molekuly.
Autori výskumu s ohľadom na všetky dostupné fakty potvrdili, že Yellowknife Bay región je skutočne miesto, kde sa kedysi dávno nachádzalo jazero. Ide o prostredie, v ktorom sa mohli koncentrovať organické molekuly a zachovať sa až do dnešného dňa.
Zaujímavosťou ale je, že objav zatiaľ najväčšej organickej zlúčeniny bol čisto náhodný a spojený s odlišným experimentom. Autori štúdie pôvodne hľadali stopy aminokyselín, ktoré sú základným stavebným kameňom bielkovín. Hoci už tieto zistenia sú mimoriadne fascinujúce, existuje limit na to, čo všetko dokážu zistiť pomocou limitovaného laboratória na Marse. Hovoria, že nastal čas, aby sme tieto fascinujúce vzorky preniesli z Marsu na Zem a analyzovali ich vo väčšom laboratóriu.
Komentáre