Ruské vojsko údajne rabovalo v černobyľskej zóne: Odniesli si materiál na výrobu „špinavej bomby“

Podľa viacerých zdrojov ruské vojsko rabovalo v laboratóriách neďaleko černobyľskej elektrárne. Aké sú riziká?

Ruské vojsko údajne rabovalo v černobyľskej zóne
Zdroj: Unsplash (Jorge Fernández Salas)

Pred približne piatimi týždňami obletela svet znepokojivá správa. Ruské vojsko vtrhlo do černobyľskej jadrovej elektrárne, ktorá bola centrom najhoršej jadrovej katastrofy v histórii ľudstva. Vojaci elektráreň obsadili a pracovníkov držali v zajatí.

Počas presunu vojakov a ťažkej techniky sa rozvíril rádioaktívny prach, ktorý by mohol znamenať hrozbu nielen pre pracovníkov, ale aj vojakov samotných, informuje IFL Science. Ak by počas obsadenia elektrárne ruské vojská zasiahli niekoľko kritických cieľov, mohla by sa rozpútať ďalšia vlna katastrofy. Je pochopiteľné, prečo bol každý na pozore, no dráma okolo černobyľskej elektrárne ani zďaleka nekončí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Minulý týždeň vyšla správa na portáli Science, ktorú neskôr potvrdil aj zdroj portálu New Scientist. Podľa tejto správy ruskí vojaci vyrabovali monitorovacie laboratórium v neďalekej dedine a odniesli si materiály, z ktorých by mohli vyrobiť takzvanú špinavú bombu. Ide o výbušnú zbraň vyrobenú zmiešaním tradičných výbušných látok s rádioaktívnymi materiálmi.

Anatolii Nosovskyi, riaditeľ inštitútu pre bezpečnosť jadrových elektrární oznámil, že v oblasti černobyľskej jadrovej elektrárne sa ale nachádzajú oveľa nebezpečnejšie materiály. Čo sa s nimi stalo ale ostáva záhadou.

„Medzi týmito artefaktmi sa nachádzajú aj vzorky zo štvrtého reaktoru, ktorý sa poškodil pred 35 rokmi. Tieto vzorky sú stále vysoko rádioaktívne a sú mimoriadne silným zdrojom gama a neutrónovej radiácie,“ vysvetľuje Nosovskyi.

Dôvod na obavu?

Experti sa zhodujú na tom, že hoci znejú tieto informácie znepokojivo, nie je dôvod sa obávať viac, ako doteraz. Rádioaktívne zdroje nachádzajúce sa v laboratóriách slúžia väčšinou na kalibráciu.

„Rádioaktívne zdroje, ku ktorým sa mohlo ruské vojsko dostať, by ste našli v každej nemocnici. Riziko teda nie je ani zďaleka také veľké, ako to môže na prvý pohľad vyzerať. Ak by mali v laboratóriách len tak pohodené plutónium, situácia by bola oveľa vážnejšia. V takomto prípade by ale išlo o vážne porušenie globálnych kontaminačných zákonov, čo nie je vôbec pravdepodobné,“ dodáva Nosovskyi.

Ruská federácia sa vyjadrila, že jej vojenská sila neohrozila žiadne jadrové zariadenia. Ukrajinskí predstavitelia ale označili konanie ruského vojska v oblasti černobyľskej elektrárne za „nezodpovedné“.

Podľa agentúry Reuters ruské vojsko presúvalo v okolí elektrárne staré a zle udržiavané zbrane. Touto nezodpovednou manipuláciou hrozilo poškodenie sarkofágu okolo štvrtého reaktoru. Ak by došlo k poškodeniu, do atmosféry by sa dostalo veľké množstvo rádioaktívneho prachu, čo by znamenalo problémy pre celú Európu.

Vo vnútri černobyľskej elektrárne sa však schyľuje k humanitárnej kríze. Podľa viacerých zdrojov sú pracovníci nútení pracovať 24 hodín, pričom majú obmedzený prístup k základným potrebám.

Hoci situácia nevyzerá dobre, riziko „špinavej bomby“ je veľmi nízke. Odborníci tvrdia, že na svete je obrovské množstvo rádioaktívnych zdrojov a ak by niekto chcel takúto bombu vyrobiť, existuje oveľa jednoduchší spôsob, ako kradnúť materiál z černobyľskej zóny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre