Do vesmíru pošleme novú správu pre mimozemské civilizácie: Čo všetko sa v nej bude nachádzať?

Nový projekt Maják v galaxii nadviaže na správu Arecibo, jeden z najznámejších pokusov o kontakt života mimo zeme.

Do vesmíru pošleme novú správu. Čo sa v nej bude nachádzať?
Zdroj: SETI.org

V roku 1974 ľudstvo vyslalo do vesmíru jeden z najsilnejších signálov, ktorý bol určený akýmkoľvek mimozemským civilizáciám. Signál odvysielali prostredníctvom rádiového teleskopu Arecibo a dodnes ide o najznámejší pokus o kontaktovanie života mimo našej planéty, píše portál Universe Today.

Vedci ale pripravujú nový signál, ktorý nazývajú Maják v galaxii (pozn. redakcie: The Beacon in the Galaxy) a pôjde o nový druh vysielania, ktorý nadviaže na pokusy Franka Drakea a Carla Sagana, tvorcov správy Arecibo. Nový signál v sebe zahrnie pôvodnú správu Arecibo, ale aj informácie na plaketách sond Pioneer a zlatých dosiek misií Voyager.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Správa Arecibo bola demonštráciou technologického pokroku a odvysielala sa ako zlatý klinec ceremónie na počesť vylepšenia rádiového teleskopu Arecibo. Vysielanie sa rovnalo sile 20 triliónov wattov, čiže túto správu mohol zachytiť ktokoľvek v celej galaxii. Cieľom vysielania ale bola hviezdokopa M13 nachádzajúca sa na okraji Mliečnej dráhy 22-tisíc svetelných rokov od nás.

V tej dobe sa predpokladalo, že táto hviezdokopa je ideálnym miestom, kde možno nájsť inteligentný život.

„Správa Arecibo bola prvou starostlivo konštruovanou správou. Zakódovali ju do rádiových vĺn a dúfali, že ju zachytí mimozemská civilizácia,“ vyjadril sa Johnatan Jiang, ktorý pracuje na projekte Maják v galaxii.

Čo pošleme do vesmíru?

V správe Arecibo možno nájsť množstvo informácií, ktoré by potenciálnym civilizáciám prezradili niečo o nás ľuďoch. Prvou bola naša počítacia schéma s číslami od 1 do 10. Nasledovali atómové čísla vodíku, uhlíka, dusíku, kyslíku a fosforu, prvkov z ktorých sa skladá naša DNA. Nasledoval obrazec našej DNA spolu s odhadom počtu nukleotidov. Nasledovalo paličkové vyobrazenie človeka, nákres Slnečnej sústavy a observatória Arecibo.

Ako by sme mohli navigovať mimozemské civilizácie?
Správa, ktorá bola odoslaná z teleskopu Arecibo. Zdroj: Wikimedia

Správa Arecibo ale nebola prvým pokusom o vysielanie do vesmíru. V roku 1962 bývalý Sovietsky zväz vyslal signál do vesmíru z planetárneho radaru Evpatoria. Signál bol zakódovaný v morzeovke a nachádzali sa v ňom tri slová: Mir – mier, Lenin a ZSSR. Medzi rokmi 1999 a 2016 ľudstvo vysielalo ešte niekoľko rádiových správ do vesmíru.

Ďalším významným pokusom o kontaktovanie iného života boli plakety na sondách Pioneer. Boli to prvé sondy, ktoré sa dostali do vonkajšej časti Slnečnej sústavy. Plakety navrhol Carl Sagan a mali slúžiť ako „správa vo fľaši“. Tieto plakety zachytávali základné informácie o ľuďoch. Rovnaké informácie ukrývali aj zlaté dosky na sondách Voyager.

Maják v galaxii je úplne novým projektom skladajúcim sa z 13 častí, z čoho jedna má približne 25-tisíc bytov. Signál odvysielajú dva rádiové teleskopy – FAST a Allen Telescope Array. Cieľom bude prstencová štruktúra približne 13-tisíc svetelných rokov od galaktického jadra. Už v predchádzajúcich štúdiách autori tvrdili, že galaktické jadro je najpravdepodobnejším miestom, kde nájdeme inteligentný život.

Správa bude obsahovať aj presnú polohu Slnečnej sústavy v galaxii, v čase odvysielania správy a aj presný čas. Časový údaj vedci určili ako dobu od veľkého tresku. Hoci tím vedcov neprebral všetky dôsledky odvysielania správy do vesmíru, verí, že tento signál by mal byť pre ľudstvo inšpiráciou, aby sme začali žiť spôsobom, ktorý je udržateľný.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre