HuaweiRecenzie

RECENZIA: Huawei FreeBuds 4i, keď do módy prichádza technológia ANC. Aké sú tieto Bluetooth slúchadlá?

Pozrite si recenziu na Huawei FreeBuds 4i, slúchadlá ktoré prinášajú technológiu ANC aj do kategórie dostupnejších Bluetooth slúchadiel.

Bezdrôtové slúchadlá sú čoraz populárnejšími. Hlavným dôvodom je, že nie ste obmedzovaný žiadnymi káblami a výdrž batérií slúchadiel, postačuje už reálne aj na dlhšiu dobu. Rovnako aj kvalita prenosu zvuku dokáže konkurovať klasickým káblovým slúchadlám. V priebehu posledných dvoch týždňov sme mali možnosť zoznámiť sa so slúchadlami Huawei FreeBuds 4i, ktoré patria medzi cenovo dostupnejšie slúchadlá výrobcu. Poďme sa nižšie pozrieť na skúsenosti, aké sme s týmito slúchadlami mali.  

Balenie a konštrukcia

Balenie slúchadiel neobsahuje toho veľa. Samozrejme, sú tam prítomné samotné slúchadlá, nabíjací box a kábel na nabíjania. A niekoľko návodov, ktoré pravdepodobne nikdy neotvoríte. Samotné vyhotovenie slúchadiel na mňa pôsobilo prémiovo, avšak box by som vyhodnotil ako priemerný. Ničím neprekvapí, ale ani nesklame. Z pohľadu kvality by som ho prirovnal k boxu slúchadiel Tronsmart Onyx Ace, ktoré som testoval v minulosti. Nieže by išlo o nekvalitný box, ale nejakú extra zvýšenú odolnosť voči silnejším úderom, by som neočakával. Okrem iného vzhľad boxu nijako nevyčnieva pri pohľade na konkurenciu a nebojím sa povedať, že je podpriemerným. Tu musím dodať, že porovnávam 70€ slúchadlá s 30€, to aj dôvod, prečo to spomínam. Samotný box okrem iného slúži ako Power Banka pre slúchadlá. Samozrejme, box ako taký nie je však v tomto prípade rozhodujúcim faktorom, aspoň by nemal. Mimochodom, puzdro má rozmery 61,8 × 48 × 27,5 mm a hmotnosť 36,5 gramu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Slúchadlá netlačia a to ani po dlhšom nosení

Čo sa týka pohodlia nosenia slúchadiel, tak tam nemám čo vytknúť. Ergonómia slúchadiel v mojom prípade bola nadpriemernou. Rovnako pozitívne pocity mali aj ďalší členovia redakcie, ktorí mali možnosť „opáčiť zvuk“, ako hrajú. Slúchadlá netlačili ani po niekoľkých hodinách počúvania hudby, čo býva častokrát problémom mnohých slúchadiel tohto typu. Priznám sa, že to je aj jeden z dôvodov, prečo osobne som presedlal na veľké slúchadlá s vankúšmi, ktoré už však nie sú tak skladnými. V tomto prípade som však nemal s ich tvarom ako takým a s komfortom nosenia žiaden problém.

Rovnako musím povedať, že sa chvália aj IPX4 certifikátom. Znamená to, že sú schopné odolať špliechajúcej vode. Inými slovami, môžete v nich vykonávať aj náročnú športovú aktivitu a nemusíte sa báť, že by neskôr z dôvodu potu došlo k ich poškodeniu.

ANC technológia je stredobodom pozornosti

Podľa môjho názoru hlavnou zbraňou týchto slúchadiel je ANC technológia. Čo to však je? Téme ANC sme sa venovali nedávno, kde sme podrobne vysvetlili, ako táto technológia funguje. Pre jednoduchosť však zopakujem, ide o technológiu, ktorá je schopnou aktívne potláčať zvuk z okolia. Funguje na tom princípe, že vonkajší mikrofón zachytáva zvuk a software vytvára o protichodné zvukové vlny. Výsledkom je, že dochádza k potláčaniu okolitého zvuku. Rovnako musíme dodať, že ANC ako také, nie je ešte štandardom. Vo väčšine prípadov sa s touto technológiou stretneme vo väčších slúchadlách, ktoré obopínajú celé ucho. Pri slúchadlách tohto typu, ide skôr o raritu.

Mimochodom, ANC technológia priaznivo vplýva aj na zdravie uší, hoci nepriamo. Dôvodom je, že vo väčšine klasických slúchadiel, aby sme odstránili zvuk z okolia, tak zvyšujeme hlasitosť zvuku. V tomto prípade to však nie je nutné a tak uši nie sú natoľko namáhané hlasitým zvukom zo slúchadiel.

Ako je to s kvalitou zvuku?

Čo sa týka reprodukcie zvuku, tak musím povedať, že som bol spokojný. Dokonca sa nebojím povedať, že v niektorých oblastiach sú porovnateľné s veľkými slúchadlami v tejto cenovej kategórii. Zvuk vo všeobecnosti je jasným a čistým a má výbornú dynamiku. Rovnako aj basy sú čistými, čo oceníte hlavne pri svižnejšej hudbe. V kombinácii s ANC technológiou môžem povedať, že zvuk je čistým a nie je rušeným vplyvmi z okolia. Pri ANC však ešte zostanem. Dôvodom je, že aj ANC technológia má svoje limity pri slúchadlách  FreeBuds 4i. Hovorím hlavne o extrémne hlučnom prostredí, napríklad o posilňovniach, kde hrá hudba z reproduktorov „na plné pecky“. Tu som sa stretol s tým, že slúchadlá neboli schopné na vysokej úrovni filtrovať vyššie tóny z okolia. Na druhej strane, v porovnaní s bežnými slúchadlami, ako sa hovorí, je to „nebe a dudy“.  

Ovládanie a konektivita

Slúchadlá okrem iného, hoci nedisponujú fyzickými tlačidlami, tak je ich možné ovládať pomocou dotykov. Dvojitým poklepaním po vrchnej časti slúchadiel začnete prehrávať, resp. pozastavíte prehrávanie hudby. Rovnakým gestom môžete prijať, ale aj odmietnuť prichádzajúci hovor. Tu musím ešte spomenúť, že mikrofón zachytávajúci hlas, je schopným v dostatočnej miere odfiltrovať zvuk z okolia. Dlhým podržaním vrchnej časti, zapnete, resp. vypnete režim ANC. Slúchadlá okrem iného disponujú technológiou Bluetooth 5.2, vďaka čomu prenos zvuku je veľmi kvalitným. Kde však musím Huawei pokarhať je, že bez aplikácie AI Life sa mi nepodarilo slúchadlá prepojiť so smartfónom. Doslova ma to vytočilo, lebo som prepojením slúchadiel a smartfónu stratil najmenej hodinu, lebo som hľadal, kde je problém (možno v tomto momente som mal otvoriť návod, ale…). Až neskôr, keď som otvoril Google, tak som zistil, že je potrebná aplikácia.

Huawei FreeBuds 4i_recenzia_pohlad na ovladanie sluchadiel
Zdroj: Vosveteit.sk

Batéria a nabíjanie

Výdrž batérie slúchadiel je veľmi individuálna záležitosť. Dôvodom je, že vplýva na to viacero premenných. Od toho, či máte zapnuté ANC, cez úroveň hlasitosti, až po dynamiku hudby. Huawei sľubuje približne okolo 10 hodín (7,5 hodiny s ANC) a spolu s nabíjacím puzdrom, ponúkajú ďalších 12 hodín. Predpokladám však, že ide o „laboratórne výsledky“. Tak ako to býva u viacerých výrobcov zvykom, tak aj Huawei niečo málo „nadhodil“. Reálne som dosiahol o približne 10% až 15% kratšiu výdrž. Hlasitosť zvuku som mal približne na úrovni 60% až 70%. Nič to však nemení na tom, že výdrž je nadpriemernou. Na druhej strane musím však povedať, že približne za 10-15 minút dokážete slúchadlá nabiť natoľko, aby vydržali hrať viac ako 3 hodiny. Kompletné nabitie puzdra trvá približne 1,5 hodiny a slúchadiel okolo 1 hodiny.

Verdikt

Slúchadlá sú na môj vkus o niečo drahšími, na druhej strane dostanete kvalitný zvuk v kombinácii s ANC technológiou, ktorá mňa osobne vo všeobecnosti očarila natoľko, že slúchadlá bez podpory tejto technológie, by som už nekúpil. Zároveň musím povedať, že vyhotovenie slúchadiel (nie boxu) na mňa pôsobí prémiovo. Rovnako aj výdrž batérie je nadpriemernou. Otázkou teda je, či máte voľných necelých 70€, aby ste si kúpili slúchadlá. Ak by som sa nepozeral na rozpočet, išiel by som do toho, neoľutujete. Platí to aj pri pohľade na konkurenciu, kde máloktoré slúchadlá ponúkajú to, čo FreeBuds 4i. Ak by som sa pozeral po lacnejšej alternatíve, tak by som sa pozeral po väčších slúchadlách, kde ANC technológia je dostupnou v mnohých prípadoch už pri 50€ slúchadlách a kvalita zvuku je porovnateľnou (pozn. redakcie: musím však doplniť, že hovoríme o slúchadlách zo zahraničných obchodov). Rovnako treba dodať, že väčšie slúchadlá nie sú tak skladnými, čo môže byť pre mnohých na obtiaž, hlavne keď často cestujete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close