RECENZIA: Haylou RT LS05S sú chytré hodinky, ktoré ponúkajú veľa muziky za málo peňazí

Pri cene, za ktorú sa predávajú, som nečakal veľa. O to viac som bol prekvapený, čo chytré hodinky Haylou RT LS05S ponúkajú.

recenzia chytre hodinky Haylou RT LS05S
Zdroj: Vosveteit

V priebehu posledných týždňov ste mohli u nás čítať viacero recenzií. Od testov tyčových vysávačov, až po slúchadlá, či Bluetooth reproduktory. Najnovšie sa nám do redakcie dostala ďalšia elektronika, tentokrát z kategórie „nositeľnej elektroniky“. Ide konkrétne o fitness náramok Mi Band 6, a inteligentné hodinky Haylou RT LS05S. Zatiaľ čo v prípade Mi Band na recenzii ešte aktívne pracujeme, tak nám dovoľte medzičasom vám sprostredkovať skúsenosti s Haylou RT LS05S.

Balenie a spracovanie chytrých hodiniek

Chytré hodinky Haylou RT LS05S prichádzajú v jednoduchom balení, kde nájdete okrem samotných hodiniek aj nabíjací kábel, či USB kábel s koncovkou Micro USB. Po pravde, celkom som nepochopil prítomnosť Micro USB kábla vzhľadom na to, že nemá v súvislosti s hodinkami žiadne využitie. Prejdime však hneď k spracovaniu samotných chytrých hodiniek. Tu musím povedať, že spracovanie je na vysokej úrovni, hoci kovové, či iné prémiové materiály, by ste na hodinkách hľadali márne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

2021 Newest Global Version Haylou RT (Globálna verzia)

Aj napriek absencii prémiových materiálov musím konštatovať, že plastové telo hodiniek vyzerá kvalitne a nepôsobí lacným dojmom. Nemôžem však povedať, že pôsobia ako Galaxy Watch, či hodinky Amazfit Stratos 2, to určite nie. Sú niekde na polceste. Nič to však nezmenilo moje pozitívne pocity zo vzhľadu a spracovania. Rovnako musím povedať, že k môjmu pozitívnemu pocitu prispeli aj tlačidlá ovládania. Tie sa „nevyklikali“ a stále držia pevne na svojom mieste. Spomínam to preto, lebo v prípade iných chytrých hodiniek v tejto cenovej kategórii sa mi častokrát v minulosti stalo, že tlačidlá po krátkom čase dobre nepriliehali k telu hodiniek. To však nie je prípad Haylou RT LS05S. Aby som nezabudol dodať, tak telo hodiniek je okrem iného aj celkom odolné. Viackrát sa mi napríklad stalo, že som s  nimi nechtiac zavadil o zárubňu dverí, prežili to bez ujmy. Rovnako musím spomenúť, že sa môžu pochváliť aj odolnosťou voči vode (IP68) a nezľaknú sa ani sprchy, či kúpania.

Haylou RT LS05S_spodna cast tela hodiniek
Zdroj: Vosveteit

Displej je priemerným. Nenadchne, ale ani nesklame 

Ako môžete nižšie vidieť, tak IPS displej hodiniek je kruhového tvaru a veľký je 1,28“. Disponuje rozlíšením 240×240 bodov. Výrobca hovorí, že displej má skvelé pozorovacie uhly, čo môžem potvrdiť. Rovnako môžem pochváliť aj viditeľnosť obsahu displeja na priamom Slnku. Na displeji uvidíte všetko bez toho, aby ste ich museli „schovávať“ do tieňa, či niečo podobné. Druhým dychom však musím dodať, že viditeľnosť je horšou ako v prípade Amazfit GTS, ktoré som testoval v minulosti. Rovnako musím povedať, že dlhú dobu som používal GTSka, kde som si zvykol na vyššie rozlíšenie displeja. 240×240 bodov je hoci dostatočné rozlíšenie, ale ak ste boli zvyknutý na vyššie, tak to budete prvé dni vnímať. V rámci ponuky menu ma na druhej strane potešili o niečo väčšie ikony nastavení, ako býva štandardom. Nie sú však až natoľko veľké, aby to kazilo celkový pocit z rozhrania systému.

Haylou RT LS05S_displej_2
Zdroj: Vosveteit

Aplikácia a základné funkcie 

Čo sa týka aplikácie hodiniek, tak potom, ako som si otvoril obchod Google Play s aplikáciou Haylou Fun, tak som sa vystrašil. Dôvodom bolo kvantum negatívnych reakcií. Po pravde, mne aplikácia fungovala tak ako má. Je však možné, že vývojári „pozbierali“ negatívne komentáre v čase, keď aplikácia bola zabugovanou. Inak si zlé recenzie na aplikáciu neviem vysvetliť.

Samotné rozhranie aplikácie je veľmi jednoduché, čo sa mne osobne páči. Žiadne zložité nastavenia, zdĺhavé preklikávania, aby ste sa dostali k štatistikám, či niečo podobné v aplikácii nehľadajte. Ako môžete vidieť nižšie, tak vzhľad je jednoduchým a prehľadným. Prostredníctvom ikon v spodnej časti obrazovky môžete preklikávať napríklad na vaše aktivity, či váš profil.

Rovnako nechýbajú ani rôzne sumárne štatistiky, ako je napríklad monitoring kvality spánku. Hodinky sú dokonca schopné detegovať aj prebudenia. Tu však musím povedať, že prebudenie musí byť väčšieho razu, aby ho hodinky zaznamenali. Napríklad keď idete na toaletu, alebo niečo podobné. Čo sa mi celkom páčilo v rámci týchto štatistík, tak to sú krátke popisky, ktoré vysvetľujú, prečo sa jednotlivé hodnoty merajú a za akým účelom.

V prípade, ak na úvodnej obrazovke kliknete na ikonu hodín vo vrchnej časti, tak sa dostanete do nastavení hodiniek. V rámci ponuky nastavení budete môcť meniť napríklad vzhľad ciferníku, budete si môcť prispôsobiť notifikácie zo smartfónu, ktoré mimochodom fungujú skvelo, nastaviť si 24/7 monitoring tepu, funkciu rozsvietenia displeja potom, ako zdvihnete ruku a podobne.

Haylou RT LS05S_aplikacia_nastavenia hodiniek
Zdroj: Vosveteit

Mimochodom, hodinky podporujú monitorovanie 12-športov. Ide o beh, rýchlochôdzu, bicyklovanie, posilňovanie, spinning, basketbal, veslovanie, gymnastiku, jogu, vnútorný beh, turistiku, či futbal. Jeden populárny šport však chýba, je ním eliptické cvičenie. Zároveň musím doplniť, že hodinky disponujú technológiou Bluetooth 5.0 a prepojenie medzi smartfónom a hodinkami, mi fungovalo excelentne. Stretol som sa s minimom výpadkov spojenia. Vďaka tomu som mal okrem iného všetky notifikácie zo smartfónu v hodinkách.

Keď už hovorím o cvičení, tak musím spomenúť, že senzory v hodinkách pri porovnaní s Mi Band 5 náramkom, zaznamenávali kroky o niečo presnejšie. Rovnako, namerané hodnoty tepu, či spánku, boli mierne rozličnými. Odchýlka bola niekde v rozpätí 2%-6%. Osobne si myslím, že chytré hodinky merali hodnoty o niečo presnejšie vzhľadom na to, že som to postrehol pri chôdzi, kde boli schopné zaznamenať počet krokov presnejšie. Zároveň mi nedovolí nepovedať, že hodinkám absentuje funkcia merania saturácie kyslíka v krvi, čo je stále žiadanejšia funkcia medzi používateľmi. Na druhej strane by som vyzdvihol, že v hodinkách si viete pozrieť štatistiky spánku, či poslednej športovej aktivity. Sú však v porovnaní s dátami z aplikácie okresanými. Rovnako treba však dodať, že mnoho chytrých hodiniek a to aj drahších, neponúka žiaden prehľad v rozhraní hodiniek. Okrem iného hodinky ponúkajú aj prehľad aktuálneho počasia.

Ďalšie funkcie a batéria 

Ďalej, chytré hodinky ponúkajú aj ďalšie dodatočné funkcie. Ide napríklad o možnosť ovládania prehrávania hudby v smartfóne. Nechýba ani funkcia „Nájdi smartfón“, prostredníctvom ktorej viete vyhľadať spárované zariadenie za podmienky, že máte aktívne Bluetooth spojenie. Výrobca tiež v rámci funkcií ponúka aj dychové cvičenia. Zároveň mi nedovolí nepovedať, že ak by vás náhodou omrzel vzhľad ciferníka, tak prostredníctvom aplikácie si ho viete zmeniť. Dostupných je 12 ciferníkov. Čerešničkou na torte však je, že si môžete vytvoriť aj vlastný! 

Haylou RT LS05S_moznost vytvorenia ciferniku
Zdroj: Vosveteit 

Prejdime k výdrži batérie. Výrobca hovorí, že vydržia fungovať 20-dní na jedno nabitie, resp. 15-dní, ak máte zapnutú automatickú funkciu merania tepu. Nuž, ďalej už však nespomína, koľko vám hodinky vydržia, ak monitorujete športové aktivity. Tu ide o veľmi individuálnu vec. V mojom prípade som funkciu monitorovania aktivity využíval najmä počas výletov do prírody. V priebehu používania hodiniek som sa takto vybral na výlet 6-krát a pričom výlet trval v rozpätí od 1,5 hodiny až po 3 hodiny. Rovnako musím povedať, že som mal zapnutý monitoring tepu 24/7, či funkciu monitorovania spánku.  Baterka mi vydržala fungovať približne 9-dní.

Kúpiť, či nekúpiť?

Musím povedať, že mňa tieto chytré hodinky ako celok zaujali. Hlavné klady hodiniek sú v podobe kvalitného prepojenie so smartfónom, ktoré nevypadávalo. Hoci si poviete, že ide o základnú funkciu, tak v skutočnosti mnoho chytrých hodiniek má s týmto problémy a to najmä v tejto cenovej hladine. Vďaka tomu som mal notifikácie neustále po ruke. Rovnako ma oslovil dizajn vrátane kvality spracovania. Hodinky zároveň podporujú monitorovanie viacerých populárnych športov a reálna výdrž batérie sa pohybuje na úrovni okolo 8-10-dní aktívneho používania, čo je pre mňa ideálna hodnota.

2021 Newest Global Version Haylou RT (Globálna verzia)

Na druhej strane, nepotešil ma IPS displej. Niežeby nebol kvalitným, ale jednoducho viac preferujem AMOLED technológiu, hoci je drahšou. Rovnako aj rozlíšenie displeja je na dnešné pomery priemerným. Nenadchne, ale ani nesklame. Pocitovo sa mi senzory zdali o niečo presnejšie ako v prípade Mi Band 5 náramku. Čo mi však chýbalo je absencia merania saturácie kyslíka v krvi, ktorá sa v tomto type zariadení stáva postupne štandardom. Je tam však jedno veľké ALE, ktorým je cena. Aktuálne sa tieto chytré hodinky dajú kúpiť okolo ceny 35€ zo zahraničných e-shopov s bezplatným doručením (pozn. redakcie: treba zvoliť typ dopravy Duty Free Shipping). My sme hodinky objednávali z e-shopu TomTop a prišli nám za približne 10 dní. V našich končinách sa cena pohybuje niekde na úrovni okolo 50€ až 65€.

Aby som to však zhrnul, chytré hodinky Haylou RT sú vhodné pre rekreačných športovcov, ktorý nepotrebujú „šialené“ štatistiky. Tak isto sa je možné v prípade hodiniek spoľahnúť na kvalitné prepojenie so smartfónom a o niečo lepšiu výdrž batérie, ako je štandard. V cenovej kategórii do 40€, podľa mňa ide o jednu z najzaujímavejších volieb.  

Ak sa vám recenzia páčila a chceli by ste nás podporiť, tak budeme radi, ak zrealizujete nákup prostredníctvom odkazu vyššie. Z každého predaja zrealizovaného prostredníctvom odkazu vyššie, dostaneme malé % z nákupu. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre