RECENZIA: Xiaomi Mi Band 6 ponúka niekoľko vylepšení. Oplatí sa však prechod z Mi Band 5?

Mi Band 6 je náramkom, ktorý osloví športových nadšencov i bežných používateľov.

Xiaomi Mi Band 6_recenzia
Zdroj: Vosveteit / Peter Borko

Keď sa povie fitness náramok, mnohým z nás príde na um práve populárny Mi Band od Xiaomi. Šiesta generácia náramkov priniesla niekoľko nových funkcií a s nimi i otázku, či sa jej nákup oplatí. Ak teda nad výberom svojho náramku či hodiniek stále váhate, pozrite sa na našu skúsenosť s náramkom Mi Band 6, ktorá prináša hneď niekoľko dôvodov, prečo siahnuť práve po „šestke“.

Balenie a spracovanie náramku

Balenie fitness náramku je jednoduché, no i tak v ňom nájdeme všetko potrebné. Hlavnou súčasťou je náramok, ku ktorému nájdeme i nabíjací kábel s magnetickým pinom rovnako, ako tomu bolo v predchádzajúcej generácii. Poslednou súčasťou balenia je návod, ktorý však nikdy nikto nevyužije, keďže ovládanie náramku je jednoduché a počas celého párovania so smartfónom vás naviguje ako náramok, tak i aplikácia.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Xiaomi Mi Band 6 s Duty Free Shipping dopravou

Samotný náramok je spracovaný veľmi kvalitne a silikónový remienok je výbornou voľbou ako pre športovcov, tak pre každodenné používanie. Výhodou silikónového remienku je možnosť jeho výmeny jednoducho a takmer neustále, čím môžete mať ku každému outfitu „nový náramok“. Tie sú mimochodom kompatibilné i s remienkami z Mi Band 5, ak vám teda nejaké ostali z predchádzajúcej verzie, nie sú k zahodeniu. Nakoniec by som vyzdvihla si samotnú hmotnosť Mi Band 6, ktorý nielen nezavadzia na ruke pri akomkoľvek úkone, ale je i neskutočne ľahký a miestami som i zabúdala, že na zápästí vôbec niečo mám.

Xiaomi Mi Band 6_recenzia_piny
Zdroj: Vosveteit / Peter Borko

Displej s veľkým množstvom ciferníkov

Čo ma na náramku nadchlo hneď na prvý pohľad, bol 1,56″ AMOLED displej. Ten je v prípade Mi Band 6 bez akýchkoľvek rámčekov a oproti predchádzajúcim verziám je krásne jemný, veľký a má nádherné jasné farby. Disponuje piatimi stupňami jasu, ktoré sú však jediným problémom, na ktorý som počas využívania náramku narazila. Nie že by jas bol nedostatočný, to nie, chýba mi však funkcia automatického jasu, ktorý by sa dokázal meniť podľa pobytu v interiéri a exteriéri. Po čase som neustále prepínanie jasu vzdala a ostala som len na najvyššom stupni, ktorý je i v exteriéri nádherne čitateľný.

Xiaomi Mi Band 6_meranie_viditelnost
Zdroj: Vosveteit / Peter Borko

 

Vyzdvihla by som však možnosti customizácie náramku. Okrem vymeniteľných náramkov ide prispôsobiť i samotný displej náramku, na ktorý si môžete pridávať štatistiky podľa vlastnej preferencie. Bonusom sú i ciferníky, ktorých je na výber neskutočné množstvo a s aplikáciou voľne dostupnou v Obchode Play získate ďalšie ciferníky navyše.

Mi Band 6 watch faces
Zdroj: Vosveteit/Screenshot

Aplikácie a meranie fyziologických funkcií

Náramok sa spája so smartfónom vďaka aplikácii, ktorej výber je na vás. Pre fitness náramky osobne preferujem aplikáciu Mi Fit, ktorá je i v slovenčine a obsahuje prehľadné štatistiky nameraných údajov z náramku. Alternatívou je však i aplikácia Zepp, ktorú sme pred nedávnom poznali ešte ako aplikáciu Amazfit. Ak vám nevyhovuje ani jedna z aplikácií, Mi Band 6 je jeden z mála zariadení, ktoré sa dajú spárovať i s novou aplikáciou Xiaomi Wear, ktorá je však zatiaľ stále v angličtine.

Zepp(formerly Amazfit)
Zepp(formerly Amazfit)
Developer: Zepp, Inc.
Price: Free

Presuňme sa ale k funkciám náramku, ktoré nadchnú snáď každého. Základnými funkciami sú krokomer, meranie tepu a spánku, ktoré nájdeme snáď v každom fitness trackeri. Mi Band 6 však i toto posúva na novú úroveň. Meranie tepu je umožnené kontinuálne, teda počas určitého intervalu meria tep a zaznamenáva do aplikácie každých pár minút. Rovnako je na tom i meranie úrovne stresu, ktorý taktiež meria kontinuálne. Bonusom k meraniu stresu sú i dychové cvičenia v náramku, ktoré vás dokážu v prípade zvýšeného stresu upokojiť. Spánok dokáže náramok merať v štyroch fázach – hlboký, ľahký spánok, REM fáza a prebudenie počas noci. Výhodou je i meranie spánku počas celého dňa, čo ocenia najmä pracujúci na nočných zmenách. Staršie generácie náramkov či hodiniek dokázali rozpoznať spánok len počas nočných hodín, a preto počas denného zdriemnutia spánok neregistrovali. Mi Band 6 však áno.

Novinkou v šiestej generácii je meranie nasýtenia krvi kyslíkom (SpO2). O tejto funkcii sa v dnešnej dobe rozpráva čoraz viac a jej výskyt v pomerne lacnom náramku je krokom vpred. Ďalšia funkcia však zaujme najmä dámy, pretože Mi Band 6 na základe predchádzajúcich údajov dokáže vypočítať váš dátum menštruácie či ovulácie a vopred vás upozorniť. Takto sa vám už nestane, že vás niečo prekvapí a budete vždy pripravené.

Xiaomi Mi Band 6_meranie_recenzia
Zdroj: Vosveteit / Peter Borko

Ďalšie funkcie

Náramok tu však nie je len pre meranie fyziologických funkcií, ale i pre zobrazovanie času, notifikácií, funkciu budíka a Pomodoro režim, teda režim koncentrácie. Na notifikácie či budík je používateľ upozorňovaný vďaka vibráciám, ktoré sú celkom silné a určite ich neprehliadnete. I po niekoľkých dňoch ak som zabudla, že náramok vôbec mám, som sa pri prichádzajúcej notifikácii zľakla. Na druhú stranu som rada, že ma náramok takto výrazne upozorní a ja nič neprehliadnem.

Novinkou náramku je tzv. Pomodoro časovač, ktorý je ekvivalentom režimu koncentrácie. Táto funkcia prišla až po aktualizácii náramku a zatiaľ čo v Číne priniesla i možnosť odpovedať na správy, nás poteší aspoň táto funkcia. Na náramku sa vám zobrazí časovač, ktorý vám odpočítava vami zvolený čas koncentrácie a vy sa miesto sledovania smartfónu môžete jednoducho kontrolovať na náramku.

Šport a batéria

Keďže šiesta generácia fitness náramkov nesie prívlastok najvyspelejšia, samozrejmosťou je i navýšenie počtu športových režimov. Tých Mi Band 6 ponúka celkovo 30 zahŕňajúc i plávanie vďaka vodeodolnosti do 5ATM, ale i netradičnejšie športy ako napríklad krasokorčuľovanie, box, stolný tenis či volejbal. Na svoje si prídete i vo fitness centre, keďže náramok podporuje napríklad taký bežecký pás alebo veslovanie na stroji. Základné športové režimy, ktorými je chôzda, beh, cyklistika a plávanie dokáže rozpoznať automaticky a tak sa vám nestane, že by ste na zapnutie režimu zabudli a vaša aktivita nebola zaznamenaná.

Xiaomi Mi Band 6_meranie_sportove rezimy
Zdroj: Vosveteit / Peter Borko

Mnoho funkcií si však vyžaduje veľkú batériu. Tú výrobca udáva až na 14 dní, s čím by som približne súhlasila. Počas môjho využívania náramku dostal poriadne zabrať a bol využívaný s plným jasom a všetkými meraniami kontinuálne. I napriek tomu si náramok držal nadpriemernú výdrž a nestalo sa mi, že by som sa obávala nedostatku batérie. Nabitie pre 14 dní využívania náramku vôbec netrvá dlho, už počas prvých dvadsiatich minút nabíjania bol nabitý na 30%, pričom z 0 na 100% bol pripravený za niečo málo cez 1h30min.

Xiaomi Mi Band 6 s Duty Free Shipping dopravou

Oplatí sa kúpa náramku?

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Ak by som si mala vybrať medzi širokou škálou fitness náramkov či dokonca väčších hodiniek, siahla by som práve po Mi Band 6. Prečo práve Mi Band 6? I ja ako náročný užívateľ technológií a dlhoročný fanúšik okrúhlych ciferníkov som si na oválny tvar náramku veľmi rýchlo zvykla a nepostrehla som jediný problém počas jeho používania. Náramok je ľahký a s množstvom funkcií, ktoré fungujú ako majú. S ohľadom na jeho cenu mu nesiahajú dokonca mnohé drahšie hodinky ani po členky. Ak by ste však stále preferovali smart hodinky, dávame vám na pozornosť našu nedávnu recenziu pre Haylou RT LS05S, na ktoré sme sa taktiež pozreli detailne.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre