Prinesie Android 15 bezdrôtové nabíjanie pomocou NFC?

Objavujú sa náznaky toho, že Android 15 prinesie bezdrôtové nabíjanie prostredníctvom NFC technológie, čo by uľahčilo nabíjanie menších vecí.

Prinesie Android 15 bezdrôtové nabíjanie cez NFC?
Zdroj: Wikimedia (Google), Unsplash (Denny Müller)

Bezdrôtové nabíjanie je dnes dostupné pre každého, kto má o túto technológiu záujem. Typicky funguje na Qi štandarde, ktorý existuje už niekoľko rokov a podporuje ho už väčšina smart zariadení na trhu.  

Existuje ale množstvo malých zariadení, v rámci ktorých nie je Qi štandard bezdrôtového nabíjania až tak bežný. Problémom je, že menšie zariadenia nemusia mať v sebe dostatok miesta na to, aby sa do nich zmestila dostatočne veľká cievka pre adekvátne nabíjanie. Už čoskoro by však tieto zariadenia a mnohé ďalšie, mohli dostať možnosť bezdrôtového nabíjania cez NFC technológiu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bezdrôtové NFC nabíjanie bolo po prvýkrát predstavené v roku 2020, no dodnes sa nepoužíva vo väčšine komerčných produktov. Ako však informuje portál Android Authority, objavujú sa správy o tom, že nový Android 15 by so sebou mohol priniesť podporu pre NFC bezdrôtové nabíjanie.  

Spoločnosť Google vydala minulý týždeň prvú beta verziu nového operačného systému. Experti veľmi rýchlo postrehli, že spoločnosť výrazne zmenila to, ako funguje NFC v operačnom systéme. V kóde operačného systému sa objavila aj trieda NfcCharging, v rámci ktorej sa kontroluje začiatok a ukončenie nabíjania prostredníctvom NFC a ovládajú sa aj ďalšie funkcie.  

Experti zároveň tvrdia, že sa spoločnosť Google pokúšala pridať podporu NFC bezdrôtového nabíjania ešte koncom roka 2021, no tento projekt eventuálne opustila. Zdá sa ale, že spoločnosť opäť prejavila záujem o túto technológiu. Hoci zatiaľ nie je úplne jasné prečo, jedným z dôvodov môžu byť takzvané trackery.  

Pohodlnejšie nabíjanie menších zariadení

Bluetooth zaradenia ako Apple AirTag alebo iné sú príliš malé na to, aby sa do nich zmestila Qi nabíjacia cievka. Zároveň majú malé batérie, ktoré nepotrebujú veľa “šťavy”. K tomu majú už zabudované NFC čipy, aby mohli poskytnúť informácie o majiteľovi komukoľvek, kto tieto tagy nájde. 

Existuje veľa tagov, ktoré majú kompatibilitu aj s Android zariadeniami. Ich batéria môže vydržať až jeden rok alebo viac, no niektoré nemožno opätovne nabiť. Ak by sme však mali NFC nabíjanie, potom by sme si nemuseli zakaždým kupovať nový tag alebo ho komplikovane nabíjať.  

NFC bezdrôtové nabíjanie môžeme využiť aj pri nabíjaní pier pre tablety alebo iné zariadenia. Veľa týchto pier má už schopnosť nabíjania cez NFC, no stále potrebujeme na nabitie kompatibilné zariadenie s NFC vysielačom.  

Všetko poukazuje na to, že s novým operačným systémom Android 15 Google implementuje do zariadení aj bezdrôtové nabíjanie prostredníctvom NFC technológie. Vďaka tomu môžeme oveľa pohodlnejšie nabíjať celý rad menších zariadení, napríklad slúchadlá, smart hodinky, sledovacie tagy, fitness náramky alebo veľa ďalších zariadení. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre