Presuňte sa s roverom Perseverance na Mars a pokochajte sa krásami kráteru Jezero

Americká NASA prináša dychberúcu panorámu červenej planéty.

Rover Perseverance ukazuje krásy červenej planéty
Zdroj: NASA

Chcete vedieť, čo momentálne robí na Marse rover Perseverance? Vďaka novým záberom, ktoré zverejnila americká NASA sa môžete aj vy preniesť priamo do krátera Jezero, kde rover vykonáva svoju misiu.

Na videu sú zachytené krásy červenej planéty a vďaka nim pochopíte, prečo sú vedci na Zemi nadšení, že môžu tento región skúmať. Perseverance pristál v 45 kilometrovom kráteri 18. februára 2021. Jeho vedeckou misiou je hľadať stopy života na tejto planéte. Predpokladá sa, že v minulosti Mars vyzeral inak, ako dnes. Bol to svet, ktorý mal rieky, jazerá a aj oceány. Kráter Jezero bol pred miliardami rokov riečnou deltou, kde sa mohol usádzať mikrobiálny život, píše portál Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšie zábery z kamerového systému Mastcam-Z ukazujú, kade v minulosti tiekla rieka a stopy, ktoré po sebe zanechala. Zároveň si na záberoch môžete všimnúť skamenené pozostatky dávnej delty. Ide o belasý región, ktorý tím vedcov vtipne pomenoval „plátok slaniny“.

„Myslíme si, že môže ísť o vrstvu bahna, ktorá kedysi ležala na dne jazera. Dnes sa však premenila na skalu. Bahnitá vrstva je dôležitá, pretože ak niekedy na Marse existoval život, ide o najlepšie miesto, kde ho môžeme nájsť,“ vyjadril sa vedec Ken Farley, pracujúci na misii Perseverance.

Na záberoch si môžete zároveň všimnúť, aké rozmanité je prostredie kráteru Jezero. Viditeľné sú piesočné duny, tmavé vulkanické skaly, či červenkasté pozostatky dávnej riečnej delty. Piesočné duny sa však ukázali byť pre misiu problém, s ktorým vedci vopred nepočítali.

„Plánovali sme vyraziť priamo k delte, no rover musí ísť dlhšou cestou, aby sa vyhol piesočným dunám,“ vysvetľuje Farley.

Čo rover Perseverance doteraz dosiahol?

Do dnešného dňa rover Perseverance prešiel takmer tri kilometre. Počas svojej misie zachytil viac ako 100-tisíc fotografií a zozbieral viac ako 50 GB dát. Misia zároveň zbiera aj vzorky planéty, ktoré neskôr pošle na analýzu domov. K dispozícii má 43 nádob na vzorky a zaplnených má už šesť z nich. Po vzorky si vedci prídu najskôr v roku 2031 pomocou misie, ktorá vzniká spoluprácou americkej a európskej vesmírnej agentúry.

Spolu s roverom Perseverance sa na povrchu červenej planéty nachádza aj malá helikoptéra, Ingenuity. Na začiatku slúžila helikoptéra len ako dôkaz, že aj v tenkej atmosfére Marsu dokáže letieť. Ingenuity však všetky testy zvládla na jednotku a aj teraz prekonáva rekordy.

„Helikoptéra sa stala naozaj obrovským pomocníkom v našej misii,“ tvrdí Jessica Samuels, z NASA Jet Propulsion Laboratory.

Misia Perseverance sa doteraz môže označiť ako vedecký úspech, no vedci na Zemi sa nevedia dočkať, kedy sa rover dostane k pozostatkom riečnej delty. Viacerí tvrdia, že ide akoby o začiatok novej misie, pretože sa rover presunie do nového prostredia a so šťastím objaví množstvo nových a fascinujúcich vecí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre