AutáSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Sú batérie v elektrických vozidlách ekologické? Viac by mali prezradiť nové batériové pasy informujúce o pôvode a recyklácii

Rozhodovanie sa pre najviac ekologickú voľbu pri kúpe elektroauta alebo elektrického bicykla bude pomocou batériových pasov jednoduchšie.

Rozhodovanie sa medzi najlepšou voľbou z hľadiska ekológie v prípade osobných vozidiel bude už koncom budúceho roka omnoho jednoduchšie. Globálna batériová aliancia (GBA) plánuje už koncom roka 2022 naplno rozbehnúť projekt špeciálnych batériových pasov. Tie budú spotrebiteľov informovať o bližších detailoch batérií v daných produktoch. Prvým cieľom aliancie je zahrnúť do projektu výrobcov elektrických vozidiel, informuje portál Ebiketips.

Za chcenou ekológiou stoja zásadné výzvy

Elektrické autá sú v dnešnej dobe považované za výrazne ekologickejšiu formu dopravy ako v prípade bežných áut poháňaných fosílnymi palivami. I keď oproti bežným autám neprodukujú žiadne lokálne emisie, čím výrazne menej znečisťujú prostredie v mieste využitia, ich hlavné „uchovávače“ energie vo forme batérií za úplne zelené považovať nemôžeme. Podobne sú na tom aj už široko využívané prostriedky mikromobility ako elektrické kolobežky a elektrické bicykle. I keď sú v mestách považované za ekologickú formu individuálnej dopravy, ich batérie zas také zelené nie sú.

„Výroba dobíjateľnej batérie – od bane až po elektrické vozidlo – predstavuje významné sociálne a environmentálne riziká,“ uviedla GBA.

Elektromobilita za posledné roky poriadne nabrala na sile, no spoločne s ňou priniesla aj zásadné výzvy z pohľadu ekológie spomínaných batérií. Samotná ťažba ťažkých kovov prebieha v drvivej väčšine prípadov v krajinách, kde sa zanedbávajú ľudské práva, poprípade sa využíva lacná detská pracovná sila. Bane na kobalt či lítium sú spoločne s výrobnými závodmi na batérie považované za mimoriadne neekologické a výrazne znečisťujúce okolitú biodiverzitu či vodné zdroje. Práve potlačenie týchto nežiadúcich faktorov by mohlo v najbližších rokoch ovplyvniť aj zavedenie špeciálnych batériových pasov.

Čo je to batériový pas?

Batériový pas by bol v skratke istou digitálnou reprezentáciou každej vyrobenej batérie. Poskytoval by základné informácie o výrobnej histórii a pôvode a tiež podrobnosti o tom, ako by sa mohla daná batéria využívať alebo spracovávať po skončení životnosti. Primárne je použitie batériových pasov mierené na veľké batérie v elektromobiloch. Časom by sme ich však mohli vidieť aj v menších zariadeniach. Spotrebiteľom by v konečnom dôsledku mohli poslúžiť ako dôležitý faktor pri výbere vozidla či iného zariadenia. Predstaviť si ich môžeme podobne ako dobre známe energetické známky pri elektrických spotrebičoch.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close