Technológia Wi-Fi 6E dostala zelenú: Ide o najväčšiu inováciu v oblasti Wi-Fi za posledné roky!

Wi-Fi 6E podporuje komunikáciu zariadení v pásme 6 GHz.

Wi-Fi 6E_technologia
Zdroj: FCC

Technológia Wi-Fi 6 bola veľkým krokom dopredu, ktorá priniesla nielen vyššie prenosové rýchlosti, ale i množstvo ďalších výhod. Jednou z tých hlavných je šírka pásma, ktorá je 4-krát väčšou v porovnaní s Wi-Fi 5 štandardom. V praxi to znamená, že môžeme pripojiť oveľa viac zariadení k vysielaču bez toho, aby to malo vplyv na stabilitu, ale i rýchlosť prenosu dát. Okrem iného Wi-Fi 6 technológia priniesla i nový bezpečnostný protokol WPA 3.

Wi-Fi 6E dostalo zelenú

Najnovšie sa do pozornosti médií dostáva nový štandard Wi-Fi, Wi-Fi 6E, ktorý dostal od FCC (Federal Communications Commission) zelenú. Hlavným rozdielom medzi Wi-Fi 6E a Wi-Fi 6 je, že komunikácie medzi zariadeniami v súčasnosti prebieha na dvoch frekvenciách 2,4 GHz a 5GHz. Wi-Fi 6E podporuje komunikáciu i v pásme 6 GHz. Na tému upozorňuje portál TheVerge.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo to v praxi znamená? Našťastie alebo nanešťastie, Wi-Fi využíva dnes čoraz viac zariadení, smartfóny, tablety, počítače, konzoly, televízory, chladničky a podobne, čiže vzduch je veľmi preplnený. Nehovor viac o tom, že v prípade bytových domov, tieto spotrebiče využíva takmer každá bytová jednotka. Navzájom sa preto zasekávame a sťažujeme prenos dát, pretože každý má svoj router a množstvo zariadení.

Možnosti technológie v pásme 2,4 GHz sú prakticky vyčerpané, 5 GHz pásmo je na tom ešte celkom dobre, no aj tu cítiť čoraz viac obmedzení spôsobených nárastom počtu zariadení. Ukázalo sa, že stále je voľné pásmo v rozsahu cca 1 GHz a 6 GHz. Prvé z nich bude skvelým riešením pre zariadenia s nízkou spotrebou energie, ktoré potrebujú veľký dosah, ale nie veľkú šírku pásma, a druhé bude užitočné všade tam, kde je dôležitá rýchlosť prenosu dát.

V bezprostrednej budúcnosti, zatiaľ čo 6 GHz Wi-Fi má rovnakú teoretickú maximálnu rýchlosť ako 5GHz Wi-Fi, priestor navyše znamená, že namiesto toho, aby ste boli v tak vysokej miere rušený z iných zariadení a blízkych sietí, budete mať rýchlejšie a konzistentnejšie pripojenie. Inými slovami, nový štandard Wi-Fi 6E nám prinesie stabilnejší internet a to aj na miestach, kde doposiaľ v dôsledku veľkého množstva zariadení pripojených k Wi-Fi sieti, to nebolo možné.

Prečo táto technológia nemohla byť doposiaľ používanou?

Táto technológia nie je neznámou a ani tak novou, ako by sme si mohli myslieť. Dôvodom, prečo nebola doposiaľ v praxi využívanou je, že mobilní operátori sa obávali, že by to mohlo ovplyvniť kvalitu ich signálu – pásmo 6 GHz je v mobilnej komunikácii úplne bežné. Najnovšie súdne rozhodnutie podporilo rozhodnutie FCC z apríla 2020 o sprístupnení 1200 MHz spektra v pásme 6 GHz na nelicencované použitie. Nelicencovaný použitie znamená, že ho môže používať ktokoľvek,

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre