Prečo 16 GB RAM bude novým štandardom pre počítače so systémom Windows?
Spoločnosť Microsoft navrhuje zdvihnúť minimálny hardvérový štandard pre pamäť RAM z 8 GB na 16 GB. Je ich návrh opodstatnený?
Rapídny pokrok môžeme pozorovať v každej sfére informačných technológií. Aplikácie, operačné systémy ale aj počítače alebo smartfóny sa rok, čo rok, stávajú čoraz komplexnejšie.
Pokrok ale znamená aj to, že zatiaľ čo operačné systémy a aplikácie prinášajú novšie a užitočnejšie funkcie, s nimi rastie aj ich hardvérová náročnosť. Objavujú sa správy, že spoločnosť Microsoft chce posunúť dopredu silnejšie počítačové zostavy, hlavne čo sa týka pamäte RAM. Microsoft chce, aby 16GB RAM bolo minimum pre nové zariadenia.
Čo je to RAM pamäť
Pamäť RAM je krátkodobá pamäť tvojho počítača. Môžeš si ju predstaviť ako pracovný stôl, na ktorom počítač pracuje so svojimi nástrojmi, teda operačným systémom a programami. Čím viac pamäte RAM má tvoj počítač, tým väčší tento pracovný stôl je a tým sa naň zmestí viac nástrojov. V jednoduchosti povedané, čím viac pamäte RAM, tým viac programov môžeš mať otvorených súčasne, no rozhoduje aj niekoľko ďalších parametrov.
Procesor má v sebe zabudovanú mimoriadne rýchlu pamäť cache a určite poznáš “normálnu” pamäť počítača, ktorú predstavuje harddisk alebo SSD disk. Pamäť RAM slúži ako prostredník medzi rýchlou cache a pomalým HDD alebo SSD. Pamäť RAM ale nedokáže slúžiť ako dlhodobé úložisko dát. Vymazáva sa v momente, kedy prestaneš pracovať s programom, resp. keď vypneš počítač.
Prečo chce Microsoft viac pamäte RAM?
Už dávnejšie sme informovali o plánoch Microsoftu dostať na trh novú generáciu Copilot+ počítačov. Ide o zariadenia, ktoré majú priamo v sebe zabudovanú umelú inteligenciu. Nové funkcie, ktoré umelá inteligencia do Windows PC prinesie si však vyžadujú vysoký výkon.
Neprehliadni
AI počítače nevyvíja len Microsoft, no zatiaľ neexistuje jasná predstava o tom, čo vlastne “AI PC” znamená a ako by malo toto zariadenie fungovať. Umelá inteligencia môže byť priamo integrovaná do operačného systému, no zároveň môže ísť o marketingový pojem, ktorý v skutočnosti znamená len pár samostatných AI funkcií v počítači.
Nech je situácia akákoľvek, funkcie umelej inteligencie si vyžadujú väčšiu pamäť RAM. Momentálne si ešte stále môžeš kúpiť počítač s najmenej 8 GB pamäte RAM. Postupne by sa však novým minimom mohlo stať práve 16 GB.
Príprava na nový OS
Ako informuje portál Make Use Of, jednou z možností je, že dvihnutím minimálneho výkonu sa Microsoft pripravuje na svoj nový operačný systém, Windows 12. Tento operačný systém by sa už mal plne zameriavať na umelú inteligenciu.
Rovnako ako nevieme, čo zatiaľ AI PC znamená, aj informácie okolo Windows 12 sú rôzne. Niektorí tvrdia, že pôjde o úplne nový operačný systém, iní zas naznačujú, že Windows 12 bude v podstate len väčšia prerábka Windows 11. To, že Microsoft tlačí na AI, môžeme vidieť aj propagáciou funkcie Copilot.
Copilot je umelou inteligenciou Microsoftu, ktorú poháňa ChatGPT. Podľa dostupných informácií by sme Windows 12 mohli vidieť na budúci rok, nech príde v akejkoľvek podobe. Microsoft má teda ešte dosť času na to, aby implementoval AI funkcie do svojho OS, a preto navrhuje ako minimálnu 16 GB RAM.
Potrebuješ 16 GB RAM?
Otázkou ale ostáva, či ako užívateľ skutočne potrebuješ až 16 GB RAM. Analytici vykonali test, v ktorom skúmali minimálne požiadavky na prácu s Windows 11. Pri týchto benchmarkoch zistili, že 8 GB RAM spustí Windows 11, no užívateľský zážitok nebude ideálny.
Experti teda aj na základe týchto testov konštatujú, že ak prídu do novej verzie Windowsu náročnejšie funkcie, 8 GB RAM jednoducho nebude stačiť. Preto je lepšie, ak budeš mať 16 GB.
Množstvo ľudí ale pochybuje o tvrdeniach Microsoftu. Umelú inteligenciu vidí ako marketingový ťah a návrh minimálne 16 GB RAM vidia ako snahu o zdvihnutie dopytu pre RAM a tým pádom aj zdvihnutie cien.
Na druhú stranu, ak patríš k hráčom, určite vôbec neriešiš, či je naozaj potrebné, aby minimálna zostava počítačov obsahovala namiesto 8 GB 16 GB pamäte RAM. Počítačové hry vždy patrili k softvéru s oveľa vyššou hardvérovou náročnosťou. V týchto prípadoch skôr hráči investujú do 32 GB RAM alebo až 64 GB RAM.
Microsoft so svojimi návrhmi tentokrát nepreháňa
Samozrejme, že pre bežného užívateľa je už 32 GB zbytočných, no poukazujeme na to, ako sa sféra komponentov vyvíja dopredu. Microsoft síce už teraz navrhuje, aby sa nepredávali počítače s menšou RAM ako 16 GB, no ak by nebolo Microsoftu, rovnaký scenár by sme tu mali len o trošku neskôr.
Neistoty okolo AI počítačov síce môžu vyvolať u užívateľov isté pochybnosti. Nemožno však povedať, že by boli návrhy Microsoftu nejak výrazne prestrelené a nerealistické.
Z oznámenia Microsoftu vieme, že AI počítače Copilot+ vám pomôžu bleskovo nájsť čokoľvek máte uložené vo svojom počítači pomocou funkcie Recall, dovolí vám generovať AI obrázky v takmer reálnom čase a pomôže vám porozumieť cudzojazyčnému textu alebo zvuku s AI generovanými titulkami.
Ak vás počítače s umelou inteligenciou zaujali, už teraz si ich môžete predobjednať. Predobjednávky Copilot+ počítačov začali 18. Júna a ich cena sa začína od približne 920 eur. Prichádzajú však s mimoriadne kontroverznou funkciou.
Komentáre