Používate smartfón pred spánkom? Ako to vplýva na duševnú pohodu?

Zaspávate so smartfónom v ruke alebo vedľa vašej hlavy? Výskumy poukazujú na to, že to nie je vôbec zdravé. Takto to viete napraviť!

zaspavanie so smartfonom_titulka
Zdroj: flickr.com (Kārlis DambrānsF a Kelsey)

Smartfón je niečo, bez čoho si mnohí z nás nevedia predstaviť ani jediný deň. Ráno začíname pohľadom na novinky zo sveta, počas dňa odpisujeme na e-maily, fotografujeme alebo nakupujeme a večer zaspávame pohľadom na videá či počúvaním hudby. Všetky tieto činnosti a aj mnoho ďalšieho vie smartfón hravo zvládnuť a preto ho máme stále pri sebe. To ale bohužiaľ často platí aj o poslednej fáze dňa a tou je spánok. Mnohí z nás smartfón pred zaspaním položia na nočný stolík vedľa postele, prípadne s ním v rukách rovno zaspia. Výskumy ale hovoria, že to vôbec nie je prospešné pre náš organizmus. Na informáciu upozornil web androidauthority.com.

Príčina nekvalitného spánku či nespavosti

Ak spíte ako bábätko blízko svojho smartfónu, tak vás rôzne výskumy možno ani nebudú zaujímať. No v prípade, že sa v noci často budíte, máte nekvalitný spánok alebo neviete zaspať, tak treba hľadať príčinu, ktorou môže byť práve smartfón. Viaceré štúdie totiž preukazujú konzistentné dôkazy o súvislosti medzi používaním elektronických zariadení a zníženým množstvom a kvalitou spánku s čím je spojená aj ospalosť počas nasledujúceho dňa. Tieto vzťahy boli dokázané pri používateľoch, ktorí mali smartfón počas spánku na dosah svojej ruky. Je nutné podotknúť, že tieto výsledky boli podobné aj vtedy, ak bol smartfón iba položený blízko hlavy, no nebol pred spánkom používaný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nad dôležitosťou kvalitného spánku sa ani netreba pozastavovať. Je dôležitá pre naše nielen fyzické ale aj duševné zdravie. Neustále používanie smartfónu nielen pred spánkom ale aj po zobudení je výrazným narušením celej spánkovej a psychickej hygieny.

Najviac na to doplácajú deti, ale škodí to i dospelým

Nekvalitný spánok je zlý pre každého, no najviac na to doplácajú deti vo vývine. Tie totiž potrebujú minimálne osem až desať hodín spánku, v čom im bráni smartfón vo viacerých smeroch. Na jednej strane máme nekvalitný spánok, no na tej druhej je ponocovanie. Deti totiž nechcú nič zmeškať, aby neboli vyčlenené z kolektívu. A preto často ostávajú na svojich smartfónoch dlho do noci.

„Údaje namerané od stoviek tínedžerov zistili, že ľudia s vysokou úrovňou používania sociálnych médií pred spaním mali väčšie problémy so spánkom, čo zase silne korelovalo s vyššou úrovňou depresie.“, prízvukuje portál.

Nespavosť následne prispieva aj k depresiám, ktoré vidíme v spoločnosti čoraz častejšie a práve aj u mladších ročníkov. Celé to je jedna veľká reťaz, pretože všetky veci sú na seba napojené či už u detí, ale aj u dospelých jedincov, na ktorých rovnako negatívne vplýva používanie smartfónu pred spánkom, hoci o niečo menej.

Inými slovami existuje tu korelácia medzi používaním telefónu pred spánkom a so zhoršením kvality spánku, čo vedie k rôznym depresiám a zníženiu všeobecného výkonu. Môže ísť napríklad o problémy s pamäťou, koncentráciou, zmenami nálady, oslabením imunity a podobne.

Aké sú riešenia?

Aj výrobcovia smartfónov reagovali na tieto problémy a preto už dlhšiu dobu vieme vo viacerých systémoch nájsť rôzne verzie nočných režimov. Ide napríklad o filter modrého svetla, ktorý ale vie pomôcť iba v určitých oblastiach. Oči pri použití tohto filtra nevnímajú až tak priame svetlo, ako bez tohto filtra, čím mozog trochu oklamú čo pomôže rýchlejšie zaspať. Dokonalé to ale samozrejme nie je a filter modrého svetla vám zázrakom nepomôže zaspať behom sekundy.

spanie pexels-photo-935777
Zdroj: Pexels.com

Aby sme tu ale nepísali iba o negatívnych veciach, tak tu pre vás máme aj pozitívnu správu. Celý tento narušený spánkový cyklus sa dá vrátiť do takzvaných pôvodných nastavení a za pomerne krátky čas. Výskumy ukazujú, že za štyri týždne sa vie spánkový cyklus vrátiť do normálu. Prvé dni ale určite budú náročné, no je to vecou zvyku. Najprv by ste určite mali smartfón odkladať do väčšej vzdialenosti od vášho tela. Ak ho totiž položíte na vzdialenejší stôl, už sa vám poň nebude chcieť vstávať a nebude vás to tak pokúšať.

Vhodné je aj vypnutie upozornení, ktoré vedia celý proces odvykania neuveriteľne narušiť. V tomto návode sme sa venovali tomu, ako svojmu smartfónu viete nastaviť akúsi večierku. No a v neposlednom rade si usporiadajte svoje činnosti tak, aby pobyt za obrazovkou smartfónu nebol poslednou vecou, ktorú vykonáte v daný deň. Čítajte si knihu alebo sa rozprávajte s blízkymi. Možností je skutočne veľa. Uvidíte, že vaše zdravie sa vám za to poďakuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre