NávodySpravodajstvo

Čo vlastne robí režim filtrovania modrého svetla a ako ho zapnete?

Modré svetlo nás denne ožaruje niekoľko hodín, čo vie mať negatívne následky na naše zdravie. Na jeho filtrovanie ale existuje riešenie.

Pozeraním sa na obrazovku smartfónu zaberáme oveľa väčšiu časť dňa, než tomu bolo kedysi. Pre ľudské oko a celkovo organizmus to je ale niečo neprirodzené. Aj preto sa vývojári snažia rôznymi spôsobmi znížiť záťaž smartfónu na náš organizmus. Medzi funkcionality, ktoré sa o to snažia, patrí aj filter modrého svetla.

Nočný režim

Filter modrého svetla je v každom zariadení pomenovaný inak. V jednom môže ísť o filter, v inom zas o nočný režim, či režim čítania. Ich podstata je ale rovnaká a to zníženie vplyvu modrého svetla. Obrazovky nielen smartfónov totiž vyžarujú okrem iného aj modré svetlo, ktoré narúša tvorbu melatonínu. Tento hormón je mimoriadne dôležitý pre spánok. Ak je ale telo a najmä oči ožarované modrým svetlom, tak sa tvorba tohto hormónu narúša, pretože telo si myslí, že je deň. To následne ovplyvňuje aj kvalitu spánku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Veľa ľudí používa svoj smartfón aj tesne pred spaním, čo môže vyústiť k tomu, že nevedia zaspať. Aj preto sa filter modrého svetla často nazýva nočný režim, no viete ho použiť kedykoľvek, napríklad aj pri čítaní. Väčšina Android zariadení má tento filter zabudovaný v systéme, preto si určite pozrite svoje nastavenia, prípadne rýchle menu.

režim čítania rýchle menu
Zdroj: vosveteit.sk

V nastaveniach sa dá tento režim taktiež nastaviť tak, aby sa spustil a následne vypol vo vami zvolenom časovom úseku (napríklad každý večer).

režim čítania xiaomi
Zdroj: vosveteit.sk

Aplikácia tretej strany

Niektoré staršie zariadenia ale nemusia v sebe obsahovať tento filter. V takom prípade ale existujú alternatívy v Obchode Play. Ide napríklad o aplikáciu s názvom Filter Modrého Svetla, v ktorej si viete taktiež nastaviť čas spustenia filtra, no taktiež aj jeho intenzitu. Aplikácia je v základnej verzii dostupná zadarmo.

Blaulichtfilter - Augenpflege
Blaulichtfilter - Augenpflege

Zdravie máme iba jedno a preto ak existujú spôsoby na to, ako znížiť záťaž na telo, tak by sme ich určite mali používať. Zo začiatku môže byť zmena farieb v aplikáciách zvláštna, no po chvíľke si zvyknete a vaše telo sa vám za to poďakuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close