SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Planéty a mesiace sú guľaté, zatiaľ čo asteroidy nie: Aký je medzi nimi rozdiel?

Čo je hlavným faktorom, určujúcim tvar konkrétneho asteroidu alebo kométy?

V našej Slnečnej sústave sa nachádza množstvo objektov, ktoré nám pripomínajú niečo iné. Astronómovia objavili asteroid pripomínajúci gumenú kačičku alebo palacinku. Lenže ako je možné, že zatiaľ čo sú planéty a mesiace guľaté, asteroidy a kométy majú rôzne tvary?

Dôležitými pojmami sú hmotnosť a gravitácia, vysvetľuje portál Live Science. Ak má objekt dostatočnú hmotnosť, potom začína byť jeho tvar ovplyvnený gravitáciou. Gravitácia totiž rovnakou silou ťahá každý bod smerom k ťažisku, čím sa prirodzene vytvorí guľový tvar. Asteroidy, kométy, či iné kozmické telesá vznikali zo zvyšného materiálu Slnečnej sústavy.

Keď bolo Slnko mladé, okolo seba malo protoplanetárny disk. Je to obrovský disk hmoty, ktorý najprv „kŕmi“ hviezdu materiálom a neskôr sa z neho vytvoria planéty. Na konci tohto procesu ostalo v Slnečnej sústave málo materiálu. Z neho následne vznikli asteroidy a iné telesá. Niektoré sú väčšie, iné menšie, no drvivá väčšina z nich nie je dostatočne ťažká na to, aby mohla gravitácia formovať ich tvar.

Čo ovplyvňuje tvar asteroidov?

Keďže gravitácia nehrá žiadnu úlohu, dôležité sú iné faktory. Niektoré asteroidy sú guľatejšie, zatiaľ čo iné majú exotickejší tvar. Je možné, že tieto asteroidy sa v minulosti zrazili, čo výrazne ovplyvnilo ich tvar. Astronómovia predpokladajú, že kozmický objekt Arrokoth mohol vzniknúť spojením dvoch telies, ktoré okolo seba krúžili a postupne sa približovali.

Prečo sú planéty guľaté, zatiaľ čo asteroidy nie?
Zdroj: NASA

Objekt Arrokoth má priemer 34 km a v roku 2019 ho navštívila sonda americkej NASA, New Horizons. Nachádza sa v Kuiperovom páse, regióne za hranicou obežnej dráhy Neptúnu. V tomto vzdialenom kúte sústavy existoval približne 4-miliardy rokov prakticky bez zmeny. Pre vedcov je teda ideálnou príležitosťou, ako sa niečo dozvedieť o minulosti Slnečnej sústavy. Arrokoth znamená „obloha“ v jazykoch indiánskych kmeňov Powhatan a Algonquin. Názov má symbolizovať pohľad na oblohu a zvedavosť o nové svety mimo našej planéty.

Asteroid Bennu má tvar diamantu. Podľa vedcov je tvar tohto asteroidu výsledkom jeho geologického zloženia. Bennu sa totiž považuje za hromadu štrku, ktorá pokope drží vďaka iným silám, než gravitácii.

Prečo sú planéty guľaté, zatiaľ čo asteroidy nie?
Zdroj: NASA

Kométa 67P/Churyumov-Gerasimenko má tvar gumenej kačičky. Kométy sú ďalšou špeciálnou kategóriou objektov, ktoré môžu mať nezvyčajný tvar. Tentokrát ale nejde až tak o ich veľkosť ako o to, že sú tvorené prevažne z ľadu. Keď sa kométa priblíži k Slnku, ľad sublimuje, čiže sa premení z pevného skupenstva rovno na plyn. Následne sa plyn dostáva do vesmíru a vytvára okolo kométy dočasnú atmosféru.

Prečo sú planéty guľaté, zatiaľ čo asteroidy nie?
Zdroj: ESA

Plyn sa z kométy dostáva do vesmíru prostredníctvom trysiek. Na chvíľu sa povrch kométy stáva veľmi geologicky aktívnym a vytvárajú sa rôzne dutiny, praskliny, alebo sa tvar kométy mení iným spôsobom.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close