Pfizer mal na dosah tabletku, vďaka ktorej by si mohol schudnúť bez námahy. Narazil však na vážny problém

Spoločnosť Pfizer sa rozhodla ukončiť vývoj lieku na chudnutie, kvôli problémom s pečeňou.

liek tabletka
Zdroj: Vosveteit.sk

Farmaceutická spoločnosť Pfizer oznámila, že sa rozhodla nepokračovať ďalej vo vývoji danuglipronu, orálne užívaného lieku, ktorý spoločnosť skúmala ako liek na reguláciu hmotnosti.  

Spoločnosť skúmala liek ako jedenkrát denne užívanú tabletu a zistila, že táto dávka spĺňa kľúčové ciele a má potenciál doručiť kompetetívnu efektivitu a tolerovateľnosť v tretej fáze testovania. Svoje výsledky vyvodzujú z predchádzajúcich štúdií, ktoré skúmali užívanie danuglipronu dvakrát denne.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Pfizer hovorí, že hlavným dôvodom sú obavy o bezpečnosť, konkrétne potenciálne riziko poškodenia pečene. Hoci štúdie optimalizácie dávkovania boli sľubné z hľadiska účinnosti a znášanlivosti, u jedného asymptomatického účastníka štúdie sa vyskytlo potenciálne liekom vyvolané poškodenie pečene. Aj keď sa tento problém po prerušení užívania lieku vyriešil a celková frekvencia zvýšených pečeňových enzýmov bola porovnateľná s inými schválenými liekmi tejto triedy, tento incident spolu s celkovým preskúmaním dát a spätnou väzbou od regulačných orgánov viedol k rozhodnutiu ukončiť vývoj. 

Spoločnosť vyjadrila sklamanie z ukončenia vývoja danuglipronu, no zároveň povedala, že sa aj naďalej bude zaoberať výskumom a vývojom lieku na kardiovaskulárne a metabolické ochorenia, vrátane obezity. Pfizer plánuje pokračovať aj vo vývoji iných kandidátov. Zistenia z klinického programu danuglipronu výskumníci z Pfizeru odprezentujú na vedeckom fóre alebo ich predložia na publikáciu v odbornom časopise.  

Pomáhajú analgetiká na bolesť chrbta?
Zdroj: Unsplash (Christina Victoria Craft)

Alternatívne lieky na chudnutie 

Dnes, 12. mája, sa objavili aj správy o inom výskume, ktorý identifikoval proteín brániaci telu spaľovať tuk. Jeho zablokovaním by mohli vedci priniesť efektívnu a bezpečnú tabletku na chudnutie.  

Výskumníci z Weizmann Institute of Science zistili, že blokovanie proteínu „Mitch“, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri riadení energie v bunkách, môže zabrániť nadmernému ukladaniu tuku. Tento objav by mohol viesť k novým a bezpečnejším spôsobom liečby obezity, ktoré by prekonali súčasné možnosti. 

Približne pred desiatimi rokmi sa objavili nové lieky na chudnutie, ktoré síce znižovali hmotnosť, no často zároveň oslabovali svaly. Tím profesora Atana Grossa z Weizmannovho vedeckého inštitútu preto hľadal riešenie, ktoré by podporilo chudnutie bez úbytku svalovej hmoty. Pri experimentoch na myšiach zistili, že po zablokovaní proteínu Mitch (odborne MTCH2) mali zvieratá viac svalov, boli odolnejšie voči obezite a ich metabolizmus sa zrýchlil. 

Mikróby v našich črevách môžu mať dopad na našu váhu
Zdroj: Pixabay (Tumisu)

Možno sa teraz pýtaš, ako to celé funguje? Mitch je proteín, ktorý ovplyvňuje činnosť mitochondrií, drobných „elektrární“ v bunkách, ktoré zabezpečujú výrobu energie. Ak Mitch v bunke chýba, mitochondrie sa rozpadajú na menšie časti a bunka začne pociťovať energetický nedostatok. V dôsledku toho začne spaľovať viac tukov, sacharidov aj aminokyselín, aby si energiu zabezpečila. 

Príprava na klinické testy

Vedci tiež zistili, že bunky bez Mitcha ukladajú menej tuku do membrán a viac ho využívajú ako zdroj paliva. Inými slovami, proteín Mitch rozhoduje o tom, či sa tuk v bunke uloží alebo spáli. Zaujímavé je aj to, že bunky bez Mitcha menej využívajú proces syntézy tukov pri tvorbe nových tukových zásob. Keď vedci odstránili Mitch v prekurzorových tukových bunkách, tie sa nedokázali premeniť na zrelé tukové bunky, chýbala im energia a látky potrebné na rast. Tento mechanizmus by mohol byť kľúčový v boji proti obezite. 

Výskum je zatiaľ len v predklinickom štádiu, no jeho výsledky sú veľmi sľubné. Ak sa potvrdí bezpečnosť a účinnosť aj v ďalších štúdiách, mohli by sme sa dočkať nových liekov na obezitu, ktoré by pomáhali chudnúť bez straty svalov a s minimálnym rizikom vedľajších účinkov. Prvé klinické testy na ľuďoch by sa mohli začať už v najbližších rokoch. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre