Plánovali len cvičenie, no prišla realita. Slovami NASA: Zem zasiahla búrka, ktorá odhalila slabiny modernej civilizácie

Výskumníci z NASA rok po najsilnejšej geomagnetickej búrke v nedávnej histórii analyzujú škody, ktoré napáchala.

polarna ziara
Zdroj: Vadim Sadovski / Shutterstock.com

Minulý rok výskumníci z NASA a 30 ďalších vládnych agentúr zasadli, aby si prešli hypotetickým scenárom, v rámci ktorého našu planétu zasiahla silná geomagnetická búrka. Plánované cvičenie sa ale premenilo v realitu a ukázalo technologické zraniteľné miesta našej civilizácie.  

Minulý rok sa totiž vyznačoval búrlivou solárnou aktivitou, počas ktorej zasiahla našu planétu najsilnejšia geomagnetická búrka za posledných 20 rokov. Geomagnetické búrky vznikajú, keď po solárnej erupcii nabité častice zasiahnu našu magnetosféru a narušia magnetické pole Zeme. Silné geomagnetické búrky majú potenciál poškodiť satelity na obežnej dráhe, no zároveň aj elektrické siete na povrchu planéty.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

V prípade extrémne silnej geomagnetickej búrky existuje reálne riziko, že by došlo k masívnym výpadkom a ohrozené by bolo internetové spojenie medzi kontinentmi a ďalšie kriticky dôležité služby, ako napríklad bankovníctvo. Ak by došlo ku kritickému poškodeniu elektrických sietí, krajiny by mohli ostať bez elektriny celé mesiace.  

Vedci modifikujú prvý termodynamický zákon
Zdroj: NASA/SDO

Niet preto divu, že odborníci chcú v čo najväčšej možnej miere eliminovať riziká, ktoré vyplývajú z geomagnetických búrok. Vedcov z NASA ale zaskočilo, keď sa plánovaný cvičný hypotetický scenár stal realitou. 

“Našim cieľom bolo prejsť hypotetickou situáciou a zistiť, kde naše procesy fungujú a kde by sme sa mali zlepšiť. Cvičenie však prerušila skutočná udalosť,” hovorí Jamie Favors, riaditeľ programu vesmírneho počasia NASA.  

Minulý rok, presnejšie 10. Mája 2024, zasiahla zem prvá geomagnetická búrka kategórie G5, teda závažná geomagnetická búrka. Táto udalosť získala pomenovanie búrka Gannon, po vedúcej odborníčke na vesmírne počasie, Jennifer Gannon. Táto búrka nespôsobila katastrofické škody, no ukázala, že v oblasti ochrany pred vesmírnym počasím ešte máme čo doháňať.  

Čo spôsobila búrka Gannon?  

Výskumníci z NASA vysvetľujú, že búrku Gannon bolo cítiť ako na obežnej dráhe Zeme, tak aj na jej povrchu. Na povrchu planéty došlo k prehriatiu niektorých transformátorov, či skratovaniu niektorých elektrických drôtov. Na stredozápade Spojených štátov geomagnetická búrka vychýlila GPS navádzané traktory z kurzu. Tým narušila sadenie, ktoré už bolo aj tak dosť narušené silnými dažďami počas jari.  

“Nie všetky farmy boli geomagnetickou búrkou postihnuté, no tá spôsobila škody v priemere 17-tisíc dolárov na farmu,” hovorí Terry Griffin, profesor Poľnohospodárskej ekonomiky na Kansas State University.  

Geomagnetická búrka Gannon ovplyvnila aj letecký priemysel. Vo vzduchu hrozilo väčšie vystavenie radiácii a búrka spôsobila aj komunikačné a navigačné problémy. Množstvo lietadiel letiacich ponad Atlantik muselo zmeniť svoj kurz.  

Na obežnej dráhe to nebolo o nič lepšie 

Geomagnetická búrka zároveň viedla k expandovaniu zemskej atmosféry. V praxi to znamenalo, že tisíce satelitov na orbite pocítilo zvýšený odpor. To malo rôzne dôsledky. Satelit ICESat-2 stratil výšku a musel prejsť do núdzového režimu. Satelit CIRBE spadol na zem predčasne, päť mesiacov po búrke. Misia Sentinel, ktorá patrí Európskej vesmírnej agentúre, spotrebovala viac energie na to, aby si udržala obežnú dráhu. Popri tom musela vykonať niekoľko manévrov, aby sa vyhla kolízii s vesmírnym odpadom.  

Polárne žiary 

Geomagnetická búrka Gannon ukázala, že ak chceme zabezpečiť naše technológie pred podobnými a silnejšími geomagnetickými búrkami, ešte máme čo doháňať. Ďalším, v tomto prípade príjemnejším, dôsledkom tak silnej geomagnetickej búrky bola polárna žiara, ktorú sme mohli vidieť aj na miestach, kde sa bežne neobjavuje. Polárnu žiaru sme mohli vidieť dokonca aj u nás, na Slovensku.  

Búrka Gannon sa považuje za najlepšie zdokumentovanú geomagnetickú búrku v histórii. Hoci sa odohrala pred rokom, len teraz začínajú výskumníci postupne odhaľovať  jej dôsledky na našu planétu. Pochopiť, aké problémy môže geomagnetická búrka spôsobiť nám pomôžu lepšie sa pripraviť na to, keď sa tento scenár zopakuje. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre