Takto ti spánok pomáha pripraviť sa na budúcnosť: Mozog vytvára priestor pre nové spomienky skôr, ako sa stanú
Výskumníci v novej štúdii zistili, že počas spánku náš mozog nielen triedi nové spomienky, no vytvára priestor pre ukladanie nových.
Náš mozog je naozaj pozoruhodný orgán. Nielenže dokáže ukladať obrovské množstvo spomienok, no každý deň sa musí učiť a ukladať nové poznatky. Výskumníci v novej štúdii dokázali, že sa náš mozog pripravuje na spracovanie nových spomienok, ešte predtým ako sa odohrajú, informuje Science Alert.
Autori štúdie vysvetľujú, že spánok je dôležitý okrem iného aj preto, lebo počas neho mozog spracúva a triedi informácie, ktoré sme získali počas predchádzajúceho dňa. Objavili však aj nový mechanizmus, ktorý nám pomáha lepšie sa pripraviť na to, čo sa odohrá v nasledujúci deň.
“Bežne našu pamäť vnímame ako spätne sa vyvíjajúci proces. Niečo zažijeme, čo sa počas nasledujúcich nocí spracuje a uloží do našej pamäte a následne si na to môžeme neskôr spomenúť. V rámci našej štúdie sa nám ale podarilo dokázať, že spánok nám pomáha spracovať nielen predchádzajúce spomienky, no zároveň aj tie budúce,” hovoria výskumníci.
Spánok neslúži len na triedenie prežitých spomienok
Štúdia teda naznačuje, že počas spánku sa náš mozog venuje dvom dôležitým činnostiam súčasne. Na jednej strane nám pomáha utriediť to, čo sme počas predchádzajúceho dňa zažili, no zároveň sa mozog pripravuje aj na to, že počas nasledujúceho dňa sa dozvie niečo nové.
Pamäť sa pre bežného človeka môže zdať takmer magická. Z vedeckého hľadiska ale vieme, že naša pamäť funguje vďaka špecializovaným neurónom, ktoré nazývame engramy. Tieto engramy v sebe fyzicky kódujú naše životné skúsenosti a vďaka nim si na dôležité životné udalosti dokážeme spomenúť.
Predchádzajúce výskumy dokázali, že spánok je mimoriadne dôležitý pre správnu funkciu engramov. Fyziologické detaily toho, ako engramy pracujú, ale ostávajú stále vedeckou záhadou. Vieme ale povedať, že úlohou engramov nie je len jednoduché ukladanie spomienok. Engramy dokážu aj spracovať a organizovať naše spomienky, čo sa odohráva počas spánku, keď má náš mozog viac “voľna”.
Neprehliadni
Autori novej štúdie chceli odhaliť viac o tom, ako engramy v skutočnosti fungujú. V rámci výskumu sledovali neurónovú aktivitu myší pred, počas a po dôležitých udalostiach, ktoré myši zažili. Rovnako skúmali aktivitu neurónov počas spánku predtým a potom, ako myš prešla dôležitou udalosťou.
Výsledky štúdie ukázali zaujímavú populáciu neurónov. Išlo o neuróny, ktoré zatiaľ neboli spájané so žiadnou špecifickou spomienkou. Autori štúdie tieto neuróny označili ako “budúce engramy”. Aktivita týchto “budúcich spomienok” sa stávala čoraz viac organizovaná počas spánku a po tom, ako sa myš predchádzajúci deň niečo naučila.
“Budúce engramy vykazovali počas spánku aktivitu súbežne s existujúcimi engramovými neurónmi. Táto aktivita nám naznačuje, že sa mozog pripravuje na nové informácie tým, že tvaruje nové pamäťové siete,” hovorí Kaoru Inokuchi, jeden z autorov štúdie.
Engramy a budúce engramy vykazovali spoločnú aktivitu, čo naznačuje istú formu koordinácie. Autori štúdie naznačujú, že v týchto prípadoch môže dokonca nastať aj presun informácií medzi existujúcimi a budúcimi pamäťovými sieťami.
Lenže čo to znamená? Autori štúdie vysvetľujú, že tento prenos informácií počas spánku môže ovplyvniť to, ako dobre sa dokážeme naučiť a zapamätať si nové informácie počas ďalšieho dňa. Kvalita spánku môže byť v rámci tohto procesu kľúčová.
Zlepšenie našej pamäte
Autori štúdie priznávajú, že potrebujú ešte ďalšie výskumy na to, aby definitívne určili úlohu “budúcich engramov”. Veria však aj v to, že táto príprava na budúce udalosti nám môže pomôcť pochopiť vznik porúch s pamäťou alebo zlepšiť výkon našej pamäte.
“Veríme, že manipulovanie mozgovej aktivity počas spánku nám môže pomôcť objaviť spôsoby, ktoré zlepšia našu pamäť odomknutím ukrytého mozgového potenciálu,” dodáva Inokuchi.
Výskumníci uzatvárajú štúdiu tým, že spánok nie je len o oddychu tela. Opäť sa potvrdzuje, že spánok je mimoriadne dôležitý pre to, aby sme správne spracovali nielen predchádzajúce, ale aj budúce informácie.
Komentáre