ANDROIDAppleSpravodajstvo

Patríte do priemeru? Dáta odhaľujú, koľko úložného priestoru majú v priemere Android a iPhone smartfóny

Používatelia iPhone smartfónov prekročili magickú hranicu 100GB úložného priestoru koncom roka 2017. Android používatelia na tento zlom ešte čakajú.

Tak, ako sa zvyšuje výkon mobilných procesorov z roka na rok, tak sa zvyšuje aj kapacita úložného priestoru. Zatiaľ čo niekoľko rokov dozadu, sme kupovali smartfóny s 8GB, 16GB, 32GB, prípadne 64GB úložným priestorov v prípade vlajkových lodí, tak medzičasom štandard narástol v priemere na 100GB. Ukazuje to správa spoločnosti CounterPoint

Rok 2020 bol zlomovým 

Rok 2020 zostane dobre zarytím v pamätí mnohých z nás. Dôvody prečo tomu tak je, nebudeme ďalej rozoberať. Prejdime však k pamäťovým modulom v našich smartfónov, lebo ich kapacita za posledné roky poriadne narástla. 

Ako môžete na grafe nižšie vidieť, tak od roku 2014, kedy bol trhový priemer pamäťového modulu úrovni 11GB (Android smartfóny), či 26,1GB (iOS), tak dnes dosahuje v prípade Android smartfónov takmer 100GB a v prípade iOS  to je 140,9 GB.

Globalny trh_priemerna pamat pametovych modulov smartfonov_vyvoj
Zdroj: counterpointresearch

iPhone so 64 GB? Nie ďakujem 

Graf sám o sebe je celkom zaujímavý hlavne pri pohľade na iPhone zariadenia. Ako môžete vidieť, tak magickú hranicu 100GB Apple prekročil na prelome rokov 2017 a 2018, zatiaľ čo Android sa pohyboval niekde na úrovni okolo 35GB. 

Ako môžete vidieť v grafe, zariadenia so systémom iOS majú priemernú kapacitu pamäte flash 140,9 GB (Q4 2020). Je to naozaj veľa, aj keď si musíme uvedomiť, že Apple ponúka čoraz menej zariadení s pamäťou menšou ako 128 GB. Publikovaná správa rovnako naznačuje, že čoraz viac používateľov iPhone zariadení inklinuje k 256GB verziám smartfónov. Konkrétne hovoríme o 21,5% používateľoch. 

Android trh je až príliš rozmanitým 

V neprospech Android smartfónov v súvislosti s témou pamäťových modulov, hrá rozmanitosť zariadení, ktorá sa odzrkadľuje aj v prípade úložného priestoru. Na druhej strane nové Apple smartfóny viac menej začínajú na úrovni 64GB, či 128GB a viac. Ďalším aspektom, ktorý vrhá na dáta Androidu trochu iné svetlo, je skutočnosť, že tu majú značný podiel rozpočtové zariadenia a zariadenia strednej triedy, ktoré sú skromnejšie vybavené. V každom prípade sa očakáva, že Android zariadenia už čoskoro pokoria priemernú 100GB hranicu. Z dát spoločnosti CounterPoint totiž vyplýva, že 39% všetkých predaných zariadení v minulom roku, malo 128GB alebo viac GB interného úložného priestoru. 

Ako je to s vami, spadáte do priemerných čísiel spoločnosti CounterPoint? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close