ANDROIDAppleSpravodajstvo

Patríte do priemeru? Dáta odhaľujú, koľko úložného priestoru majú v priemere Android a iPhone smartfóny

Používatelia iPhone smartfónov prekročili magickú hranicu 100GB úložného priestoru koncom roka 2017. Android používatelia na tento zlom ešte čakajú.

Tak, ako sa zvyšuje výkon mobilných procesorov z roka na rok, tak sa zvyšuje aj kapacita úložného priestoru. Zatiaľ čo niekoľko rokov dozadu, sme kupovali smartfóny s 8GB, 16GB, 32GB, prípadne 64GB úložným priestorov v prípade vlajkových lodí, tak medzičasom štandard narástol v priemere na 100GB. Ukazuje to správa spoločnosti CounterPoint

Rok 2020 bol zlomovým 

Rok 2020 zostane dobre zarytím v pamätí mnohých z nás. Dôvody prečo tomu tak je, nebudeme ďalej rozoberať. Prejdime však k pamäťovým modulom v našich smartfónov, lebo ich kapacita za posledné roky poriadne narástla. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete na grafe nižšie vidieť, tak od roku 2014, kedy bol trhový priemer pamäťového modulu úrovni 11GB (Android smartfóny), či 26,1GB (iOS), tak dnes dosahuje v prípade Android smartfónov takmer 100GB a v prípade iOS  to je 140,9 GB.

Globalny trh_priemerna pamat pametovych modulov smartfonov_vyvoj
Zdroj: counterpointresearch

iPhone so 64 GB? Nie ďakujem 

Graf sám o sebe je celkom zaujímavý hlavne pri pohľade na iPhone zariadenia. Ako môžete vidieť, tak magickú hranicu 100GB Apple prekročil na prelome rokov 2017 a 2018, zatiaľ čo Android sa pohyboval niekde na úrovni okolo 35GB. 

Ako môžete vidieť v grafe, zariadenia so systémom iOS majú priemernú kapacitu pamäte flash 140,9 GB (Q4 2020). Je to naozaj veľa, aj keď si musíme uvedomiť, že Apple ponúka čoraz menej zariadení s pamäťou menšou ako 128 GB. Publikovaná správa rovnako naznačuje, že čoraz viac používateľov iPhone zariadení inklinuje k 256GB verziám smartfónov. Konkrétne hovoríme o 21,5% používateľoch. 

Android trh je až príliš rozmanitým 

V neprospech Android smartfónov v súvislosti s témou pamäťových modulov, hrá rozmanitosť zariadení, ktorá sa odzrkadľuje aj v prípade úložného priestoru. Na druhej strane nové Apple smartfóny viac menej začínajú na úrovni 64GB, či 128GB a viac. Ďalším aspektom, ktorý vrhá na dáta Androidu trochu iné svetlo, je skutočnosť, že tu majú značný podiel rozpočtové zariadenia a zariadenia strednej triedy, ktoré sú skromnejšie vybavené. V každom prípade sa očakáva, že Android zariadenia už čoskoro pokoria priemernú 100GB hranicu. Z dát spoločnosti CounterPoint totiž vyplýva, že 39% všetkých predaných zariadení v minulom roku, malo 128GB alebo viac GB interného úložného priestoru. 

Ako je to s vami, spadáte do priemerných čísiel spoločnosti CounterPoint? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close